پرداخت تسهیلات به آسیب‌دیدگان کرونا در همدان آغاز شد
پرداخت تسهیلات به آسیب‌دیدگان کرونا در همدان آغاز شد

آغاز پرداخت ۸۰۴ میلیارد تومان تسهیلات حمایتی مشاغل آسیب‌دیده از بیماری کرونا خبر خوشی بود که امروز شنبه ستاد ملی مدیریت کرونا به مردم همدان داد.

به گزارش غرب ایران ؛  آغاز پرداخت ۸۰۴ میلیارد تومان تسهیلات حمایتی مشاغل آسیب‌دیده از بیماری کرونا خبر خوشی بود که امروز شنبه ستاد ملی مدیریت کرونا به مردم همدان داد.

همچنین پرداخت بیمه بیکاری به زیان دیدگان از این بیماری، بازگشایی مساجد و اجازه فعالیت به برخی از رشته های ورزشی و آموزشگاه‌ها از دیگر خبرهای خوشی بود که امروز ستاد ملی مدیریت کرونا به مردم همدان داده شد.

بازگشایی مساجد تنها برای اقامه نماز، حذف محدودیت فعالیت مراکز خرید و پاساژها که پیش تر تا ساعت ۶ عصر اجازه فعالیت داشتند و اجازه فعالیت به برخی رشته های ورزشی، فعال سازی آموزشگاه ها، مجوز برگزاری دوره های آموزشی پیش از ازدواج برای زوجها برخی از تصمیم هایی بود که روز شنبه در ستاد ملی مدیریت کرونا برای تمام نقاط کشور گرفته شد و استان همدان نیز از آن بهره مند شد.

ستاد ملی مدیریت کرونا به ریاست رییس جمهوری برگزار شد و اعضای متناظر این ستاد در همدان به صورت ویدئوکنفرانس در جریان مطالب ارائه شده در این نشست تخصصی قرار گرفتند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار همدان در این نشست از اختصاص ۸۰۴ میلیارد تومان تسهیلات حمایتی دولت برای مشاغل زیان دیده از کرونا خبر داد و گفت: این تسهیلات از طریق ۱۵ بانک دولتی و خصوصی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

مصطفی آزادبخت گفت: این تسهیلات به ۱۴ رسته شغلی پرداخت می شود به شرطی که تعدیل نیرو نداشته باشند و حائز شرایط اعلام شده در سامانه کارا باشند.

وی اظهار داشت: بر اساس ساختار تعریف شده برای فعالان اقتصادی مورد تایید پیامک ارسال می شود و پس از نامنویسی و تایید دستگاه اجرایی مربوطه به یکی از شعب بانکی استان برای دریافت تسهیلات حمایتی معرفی می شوند.

به گفته آزادبخت پرداخت بیمه بیکاری برای شاغلان آسیب دیده از کرونا نیز آغاز شده و متقاضیانی که در اسفندماه سال گذشته نامنویسی کرده و شماره حساب اعلام کرده اند در اولویت قرار دارند.

طبق آمارهای موجود ۹ هزار و ۷۰۰ نفر برای دریافت بیمه بیکاری نامنویسی کرده اند و در مرحله نخست حداکثر ۵۰۰ نفر می توانند از طرح یاد شده بهره مند شوند و بقیه متقاضیان در مراحل بعدی قرار می گیرند.

اعلام وضعیت سفید برای چهار شهر رزن، تویسرکان، فامنین و اسدآباد خبر خوش دیگری بود که ستاد مدیریت کرونا به مردم همدان داد اما معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار به مردم هشدار داد که افزایش شهرهای سفید به منزله تمام شدن بیماری کرونا نیست و خطر کرونا همچنان هم استانی ها را تهدید می کند.

این وضعیت سفید را وی حاصل همکاری مردم و همت کادر درمانی دانست و از ساکنان شهرها و روستاهای مختلف استان خواستار ادامه دادن طرح فاصله گذاری اجتماعی رعایت جدی بهداشت فردی شد و از مدیران نیز خواست وضعیت استان و هشدارهای لازم را از طریق رسانه ها به اطلاع مردم برسانند.

افزایش مسافران و گردشگران به شهر همدان موضوع دیگری بود که در این ستاد مطرح شد و با توجه به ممنوع نبودن مسافرت و چرخش آزاد هموطنان در مناطق مختلف کشور، آزادبخت تنها راه جلوگیری از همه گیری و انتقال ویروس کرونا را رعایت پروتکل های بهداشتی ذکر کرد.

به اعتقاد او حذف کارتن به دستان و جلوگیری از تبلیغ خانه مسافرها و ممنوعیت شهرداری از نصب چادر در پارکها و بوستانها اقدامات خوبی است که در صورت مدیریت صحیح می تواند به کنترل بیماری کمک کند.

بازگشت بهای بلیط مسافران از شرکت رجا که به دلیل شیوع ویروس کرونا مجبور به لغو سفرهای خود شده بودند موضوع دیگری بود که دستور پیگیری آن صادر شد.

رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۴۶ هزار و ۶۶۸ نفر به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۵۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به هفت هزار و ۶۷۷ نفر رسید.

کیانوش جهانپور روز جمعه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (نهم خرداد) بر اساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاههای علوم پزشکی ۲ هزار و ۸۱۹ بیمار جدید در کشور شناسایی شد. از بین مبتلایان جدید، ۵۴۷ مورد بستری و ۲ هزار و ۲۷۲ نفر (حدود ۸۰ درصد) از موارد سرپایی و افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند.