شروع فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همدان با شعار «تابستانتو بساز»

غرب ایران -مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان از شروع فعالیت‌های کانون با شعار تابستانتو بساز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران ، معصومه ابراهیمی هژیر با اعلام این خبر اظهار کرد: ثبت نام کارگاه‌های فرهنگی، هنری، ادبی و علمی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تمامی مراکز استان همزمان با سراسر کشور آغاز شده و شروع کلاس‌های تابستانی از ۲۰ خرداد ماه خواهد بود.

وی افزود: رسالت و تعهد کانون، شناسایی و شکوفایی استعداد مخاطبان خود بوده از این رو تابستان امسال با رویکرد تربیتی و مهارتی، مبتنی بر اصول علمی و تجربی حاکم بر فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی، ویژه برنامه‌ها، جشنواره‌ها، مهرواره‌ها و … طراحی و با استفاده از ظرفیت‌های نوجوانان و حمایت‌های مردمی و خانواده‌ها اجرا خواهد شد.

وی شکوفایی استعدادهای کودکان و نوجوانان براساس ارزش‌ها و نظام تعلیم و تربیت اسلامی در اوقات فراغت را یکی از اهداف مهم فعالیت‌های تابستانی کانون خواند و گفت: غنی سازی اوقات فراغت با برنامه‌های خلاق و خانواده محور، تقویت و شکل دهی مراکز الگو در کانون، جذب و پایدارسازی اعضا و … از دیگر اهداف کانون در فصل تابستان است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان مربیان کانون را به عنوان مجریان اصلی فعالیت‌های تابستانی به صورت مستقیم و غیر مستقیم معرفی و خاطرنشان کرد: در تابستان امسال نوجوانان به عنوان جامعه هدف و از ارکان فعالیت‌های تابستانی مورد توجه هستند زیرا علاوه بر توانمندسازی آنان می‌خواهیم از ظرفیت آنها برای برنامه‌ریزی و مشارکت در اجرای کارها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به رویکرد نوجوان محوری کانون قرار است در تابستان امسال از کانون یاران که از اعضای توانمند فرهنگی و هنرمند هستند به عنوان مربی با اسم مربی‌یار استفاده کنیم.

ابراهیمی‌هژیر با بیان اینکه تنوع کارگاه‌ها و کلاس‌های تابستان در مراکز بسیار زیاد است، ادامه داد: در سال جاری سعی کرده‌ایم که با توجه به درخواست والدین و نیاز کودکان و نوجوانان کارگاه‌ها را با رویکرد مؤثر تربیتی و پرورش فکری برگزار کنیم و شروع کلاس با یک فعالیت فرهنگی مانند کتابخوانی، قصه‌گویی و… خواهد بود.

وی اذعان داشت: فعالیت‌های تابستانی در مراکز و برگزاری کارگاه‌ها به عنوان یک سکوی تربیتی بوده و مراکز باید برنامه‌های خود را رویداد محور طراحی و برنامه‌ریزی کنند به گونه‌ای که اعضا و والدین آنها در برگزاری مناسبت‌های ملی- مذهبی مشارکت بالایی داشته باشند.

مدیرکل کانون به برگزاری اردوهای تربیتی- فرهنگی اشاره و تصریح کرد: برگزاری اردو برای کانون‌یاران در الویت بوده و تا به امروز ۲ اردوی روایت پیشرفت برای کانون یاران برگزار شده است.

وی شعار تابستان امسال را در سراسر کشور “تابستانتو بساز” اعلام کرد و گفت: در این شعار سعی شده که به کودک و نوجوان القا شود که باید با اراده خود نسبت به شکل‌دهی تابستانش برنامه‌ریزی و اقدام کند به گونه‌ای که در پایان تابستان مهارتی را کسب کرده باشد.

ابراهیمی‌هژیر با بیان اینکه والدین می‌توانند برای آگاهی از کارگاه‌ها به مراکز کانون در سراسر استان مراجعه کرده ادامه داد: با پرداخت هزینه‌ای جزئی می‌توانند عضو کتابخانه کانون با بیش از ۱۲ هزار جلد کتاب مختص کودک و نوجوان شده و نیز برحسب علاقه و نیاز فرزندان خود را در هر یک از کارگاه‌های تابستانی کانون ثبت نام کنند.

وی ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی را مهم‌ترین رسالت کانون دانسته و بیان کرد: این رویکرد مهم در فعالیت‌های تابستانی مورد توجه بوده و مراکز امانت کتاب و برگزاری مسابقات کتابخوانی را در الویت برنامه‌های خود دارند.

مدیر کل کانون خاطرنشان کرد: در تابستان امسال کانون یاران به عنوان یکی از بازوان قوی در اداره مراکز باید براساس آموزش کتابداری که در مراکز می‌بینند در امانت دادن کتاب‌ها به مربیان کانون کمک کنند.

وی توسعه و ترویج زبان و ادبیات فارسی را از دیگر برنامه‌های کانون در سراسر کشور در تابستان امسال عنوان کرد و گفت: هدف این است که کودکان و نوجوانان در بستر آموزش‌های غیر رسمی با زبان و ادب فارسی آشنا شوند و توسعه خوانش گلستان سعدی در مراکز سراسر کشور در دستور کار قرار گرفته و مراکز همدان نیز این برنامه فرهنگی-ادبی را آغاز کرده‌اند.

ابراهیمی‌هژیر ادامه داد: کارگاه‌های نقاشی، خوش‌نویسی تحریری، تندخوانی، لگو، مکعب روبیک، نجوم، نوشتن خلاق، عروسک‌سازی، انیمیشن، نمایش عروسکی، پاپیه ماشه، نجوم، بازی و سرگرمی، قصه‌گویی، کاردستی، سفال، اریگامی، نقالی، شاهنامه‌خوانی و… در تابستان برگزار می‌شود.

وی اظهار کرد: در میان کارگاه‌ها برگزاری کارگاه قصه‌گویی با توجه به جشنواره قصه‌گویی که هر سال از طرف کانون در سراسر کشور برگزار می‌شود، اهمیت ویژه‌ای دارد که در تابستان امسال قرار است برای اولین بار در کانون همدان آموزش قصه گویی به گویش همدانی را برای کودکان و نوجوانان توسط یکی از مربیان مجرب که از قصه‌گویان مطرح کشوری است برگزار کنیم.

مدیرکل کانون پرورش فکری به فعالیت‌های سرود و نمایش در تابستان امسال اشاره و اذعان کرد: سرود و نمایش از فعالیت‌های گروهی کانون بوده که رویکرد تربیتی دارد و بچه‌هایی که عضو کانون هستند در این فعالیت‌های گروهی شرکت می‌کنند.

وی نقش‌دهی به خانواده‌ها در کانون را بسیار مهم خواند و خاطرنشان کرد: کانون قرار است از ظرفیت خانواده‌ها به عنوان امتداد فعالیت‌های تربیتی و فرهنگی خود بهره ببرد که اگر مشارکت بالا باشد امکان سه شیفته کردن مراکز هم با کمک و همکاری والدین وجود دارد.

ابراهیمی‌هژیر در پایان گفت: هدف ما در مراکز کانون، پرورش فکر و شکوفایی استعدادهای فردی در محیطی پرنشاط و اثربخش همراه با برنامه‌ریزی هدفمند با بهره‌گیری از مربیان متخصص و باتجربه و نیز ظرفیت‌های مردمی و خود نوجوانان است تا بتوانیم اوقات فراغت آنها را به بهترین شکل پر کنیم که در پایان تابستان مهارت‌های فردی و اجتماعی آنها افزایش پیدا کرده باشد و با دست پر سال تحصیلی را شروع کنند.

انتهای پیام/ف

درباره‌ی خبرنگار3

همچنین ببینید

تشخیص هویت پیکرهای مطهر ۲ شهید تهرانی و خوزستانی در همدان

غرب ایران - نماینده کمیته جستجوی مفقودین استان همدان از شناسایی پیکر مطهر بسیجی شهید «غلامرضا شریفی» و شهید «سید محسن غریبیان» از طریق نمونه‌برداری آزمایش DNA خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *