نماز شکرگزاری مسئولان همدان با سرریز سد اکباتان/انتظار مردم تغییر طعم آب شهر است

غرب ایران – همزمان با سرریز شدن سد اکباتان در شهر همدان با ظرفیت ۳۴.۵ میلیو‌ن متر‌مکعب, مراسم شکر‌گزاری بارش‌های آسمانی و سر‌ریز شدن سد به همراه گرامیداشت شهدای خدمت برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران، با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان، استاندار همدان، مدیران نظامی و انتظامی و مدیران حوزه وزارت نیرو در استان همدان و سایر اقشار مراسم شکر‌گزاری بارش‌های آسمانی مناسب و سر‌ریز سد‌اکباتان همدان و شهدای خدمت در محل سد اکباتان همدان برگزار شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای سانحه سقوط هلیکوپتر رئیس‌ جمهور شهید و همراهان، اظهار‌ داشت: امسال ۳۹۵ میلی‌متر بارش آسمانی در استان داشتیم که  در قیاس با بارش‌های بلند مدت سال قبل ۴۰ درصد و در قیاس با بارش‌های دراز‌مدت ۱۸ درصد افزایش داشتیم.

رضا اخلاص‌مند گفت: مدیریت مناسب منابع آب شهر همدان با همکاری و هماهنگی همه نهاد‌های استان در زمان خشکسالی به خوبی انجام شد تاکنون شاهد برگزاری مراسم شکر‌گزاری سر‌ریز سد اکباتان هستیم اگر این منابع آبی با همکاری استانداری، نیرو‌ انتظامی و مردم و غیره به خوبی مدیریت نشده بود، اکنون شاهد برگزاری چنین مراسم باشکوهی برای شکر‌گزاری مناسب بارش‌ها و سر ریز آب سد اکباتان نبودیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با یاد‌آوری این موضوع ادامه داد: اکنون برای مصارف شهر همدان یک هزار لیتر بر ثانیه از آب سد برداشت شده و بخش دیگر آن برای مصارف قانونی پیش‌بینی شده پایین دست سد اختصاص یافته است.

وی با هشدار این که اگر فقط منابع تامین آب شهر همدان سد‌اکباتان باشد تا ۳ ماه امکان تامین آب برای شهر را خواهیم داشت، گفت: با این فرض سد اکباتان همدان کامل خشک خواهد شد و باید از کمک و یاری به موقع رئیس جمهور شهید آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، وزیر نیرو  و مقام‌های دولت در استان و همه که برای تامین آب از تالوار تلاش و کمک کردند قدر‌دانی کرد.

کیفیت آب شهر همدان افزایش می‌یابد

در این مراسم همچنین استاندار همدان با گرامیداشت خدمات ارزنده شهدای خدمت و دولت و تشکر ویژه از رئیس‌ جمهور شهید، گفت: تلاش شبانه‌روزی رئیس جمهور فقط برای خدمت به مردم بود و این شهید والامقام در همه دوران خدمتش در نظام جمهوری اسلامی منشا خیر و تدبیر امور برای مردم و کشور و نظام بود.

علیرضا قاسمی فرزاد، افزود: از خدمات شایسته  و ارزنده رئیس دولت در استان همدان که همیشه در یاد و خاطر همدانی‌ها خواهد ماند طرح کلان و قابل توجه انتقال آب از سد تالوار است که  با آغاز فعالیت دولت فقط ۳۰ درصد در مدت ۱۷ سال پیشرفت کاری داشت و در زمان دولت سیزدهم با همت و تلاش به یاد‌ماندنی رئیس دولت و وزیر نیرو این طرح جهادی بهره‌برداری شد.

وی درباره کیفیت آب شهر همدان، گفت: با نصب دستگاه ازن در تصفیه‌خانه شیخی جان که در مسیر انتقال آب از سد تالوار به شهر همدان است و اختلاط آب سد با این منبع آبی، کیفیت آب شهر همدان افزایش خواهد داشت.

استاندار همدان درباره بحران آبی در شهر همدان در سال‌های اخیر بیان کرد: با مدیریت و تدبیر که در این حوزه همه مسئولان شبانه‌روز رخ داد، اکنون منابع آب پایدار برای شهر تامین شده است و از مردم انتظار داریم تا منابع آب موجود را بهینه مصرف کنند و نهادهای متولی نیز در این حوزه برای فرهنگ‌سازی مصرف بهینه برنامه‌‌های اجرایی را انجام دهند.

قاسمی فرزاد تاکید کرد: در کنار همه این مسائل  باید فضا و نگاه قدر‌دانی از خدمات دولت رئیس جمهور شهید را حفظ و آن را تا ادامه داد، چرا که منشا خدمات و هدایای به یاد ماندنی در خاطر مردم عزیز و شریف ایران شده است.

انتظار مردم تغییر طعم آب شهر است

نماینده ولی فقیه در استان همدان نیز در این مراسم، گفت: انتظار مردم تغییر طعم آب شهر است که با تدابیر اندیشیده شده و اختلاط آب سد اکباتان همدان با آب منتقل شده از تالوار محقق خواهد شد تا آبی که در اختیار مردم قرار داده می‌شود  آب سالم و مناسب باشد مردم نیز باید در حوزه مدیریت مصرف بهینه آب که نعمت خدادادی است بیش از این تلاش کنند.

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی، افزود: وقتی خداوند نعمتی را عطا کرده است باید اثر آن را در زندگی مردم دیده شود و از همه کسانی که برای مدیریت بحران آب شهر و انتقال آن تلاش کردند باید قدر‌دانی کرد.

وی پیشنهاد کرد: اگر امکان داشت این موضوع بررسی شود که در زمان ساخت شهر‌ها و شهرک‌های جدید در همدان آب شرب شهری از سایر آب مصرفی(غیر‌شرب) مردم که آن هم باید آب سالم و مناسب باشد جدا‌ساز‌ی شود تا هزینه‌های کلان تامین آب شرب شهری کاهش یابد و مردم به مدیریت بهینه آب بیش از این توجه کنند.

در پایان مراسم از زحمات همه مدیران صنعت آب  و برق در استان همدان با اهدای لوح تقدیر قدر‌دانی شد.

به گزارش تسنیم، دریاچه سد اکباتان همدان در ۱۱ کیلومتری جنوب شرقی شهر همدان قرار دارد. این دریاچه حدود ۶۰ هکتار مساحت دارد و حداقل عمق آن ۱۸ متر و حداکثر آن ۳۲ متر است.

انتهای پیام/م م

منبع: تسنیم

درباره‌ی خبرنگار1

همچنین ببینید

تشخیص هویت پیکرهای مطهر ۲ شهید تهرانی و خوزستانی در همدان

غرب ایران - نماینده کمیته جستجوی مفقودین استان همدان از شناسایی پیکر مطهر بسیجی شهید «غلامرضا شریفی» و شهید «سید محسن غریبیان» از طریق نمونه‌برداری آزمایش DNA خبر داد.