مبلغ زکات فطره هر نفر ۱۸ هزار تومان
مبلغ زکات فطره هر نفر ۱۸ هزار تومان

غرب ایران - مبلغ زکات فطره امسال هر نفر ۱۸ هزار تومان به ازای پرداخت مبلغ سه کیلوگرم مبلغ گندم

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران؛ نماینده ولی فقیه در استان گفت: با توجه به قوت غالب مردم استان، مبلغ فطره بر مبنای گندم محاسبه می‌شود.
بیشتر بدانیم:
پرداخت زکات فطره یا زکات فطریه به چه نحوی است؟
فطره به معنای افطار، مقابل روزه است از این رو زکات فطره، زکات افطار از روزه خواهد بود.
زکات فطره یا زکات یکی از اعمال واجب در روز عید فطر پرداختن زکات فطره است. زکات فطره بر کسانی واجب است که در شب عید فطر اولاً مکلف باشند و ثانیاً فقیر نباشد و ثالثاً نان‌خور دیگران هم محسوب نشوند. کسانی که دارای این شرایط هستند زکات فطره را باید بپردازند.
زمان پرداخت زکات فطره؟ 
وقت پرداخت زکات فطره از شب عید است تا ظهر روز عید و به نظر رهبر معظم انقلاب و برخی فق‌های دیگر بنا بر احتیاط باید قبل از نماز عید زکات فطره را بپردازند. اگر کسی برایش این امکان وجود نداشت، یعنی دسترسی نداشت یا امکان پرداختن نبود لااقل جدا کند و کنار بگذارد تا بعداً ادا کند.
زکات فطره چقدر است؟
زکات فطره برای هر نفر معادل سه کیلوگرم گندم، برنج، خرما و امثال این‌ها است که اگر معادل پولی آن هم پرداخت شود اشکالی ندارد.
برای مثال بر سرپرست یک خانواده پنج نفره واجب است که ۱۵ کیلو از اقلامی که در بالا ذکر شد، به عنوان زکات فطره بپردازد. معمولاً هر سال قیمتی اعلام می‌شود برای این‌که مؤمنین وظیفه خود را بدانند و به راحتی به این وظیفه عمل کنند و زکات فطره را بپردازند.
احتیاط مستحب این است که افراد قوت غالب خودشان را در نظر بگیرند؛ یعنی آنچه که در زندگی، مصرف غالبشان است. مثلاً اگر برنج بیشتر مصرف می‌کنند بهتر این است که ۳ کیلو برنج بپردازند. البته اگر قیمت بالاتر را انتخاب کنند بهتر است که این موضوع به انتخاب خود افراد بر می‌گردد.
زکات فطره چه مصارفی دارد؟
مصرف زکات فطره هم هر چند مصارف همان زکات اموال است و همان مصارفی است که در قرآن هم وارد شده است «إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَ‌اءِ وَالْمَسَاکینِ وَالْعَامِلِینَ عَلَیهَا» (توبه، ۶۰)، اما در مورد زکات فطره احتیاطی هست که می‌فرمایند که به فقرای مؤمن بپردازند و لذا افراد اگر کسانی را می‌شناسند که فقیرند می‌توانند مستقیماً به فقیر بدهند. در غیر این صورت می‌توانند به افراد دیگری بدهند که به عنوان وکالت از طرف آن‌ها پرداخت کنند و یا به مؤسساتی که مورد اطمینان هستند زکات فطره را بپردازند تا آن را به اهلش برسانند.
زکات فطره یا زکات فطریهسادات از غیرسادات زکات قبول نمی‌کنند
نکته قابل توجه دیگر اینکه سادات نمی‌توانند از غیر سید زکات فطره قبول کنند و یا به تعبیر دیگر کسانی که خودشان سید نیستند نمی‌توانند زکاتشان را به سید بپردازند؛ بنابراین تنها سادات هستند که می‌توانند زکات فطره را به سادات فقیر بپردازند؛ لذا افرادی که زکات فطره را به صورت وکالتی دریافت می‌کنند این نکته را مد نظر داشته باشند. همچنین ساداتی که زکات فطره می‌پردازند بهتر است به افرادی که واسطه هستند این نکته را گوشزد کنند.
زمان و نحوه پرداخت کفاره روزه؟
برخی افراد در روز عید فطر، کفاره روزه خود را نیز می‌پردازند. البته کفاره مثل زکات فطره وقت معینی ندارد و بعداً هم می‌توان آن را پرداخت، اما هرچه زودتر بهتر. این عزیزان حتماً توجه داشته باشند که کفاره با زکات فطره تفاوت زیادی دارد از جمله اینکه قیمت کفاره را نمی‌توان بجای کفاره پرداخت کرد و لذا حتماً باید طعام باشد؛ بنابراین اگر می‌خواهند به نهاد و مؤسساتی بپردازند حتماً باید در درجه اول قید کنند که کفاره است و نوع آن را هم مشخص کنند که کفاره عذری است یا کفاره عمدی. چون این دو کفاره هم در کیفیت مصرف با هم تفاوت دارند.
زکات فطره تنها مخصوص روزه داران نیست؟
افرادی هستند که روزه بر آن‌ها واجب نبوده، ولی پرداخت کفاره بر آن‌ها واجب است. زکات فطره تنها مخصوص روزه‌داران نیست بلکه آن‌هایی هم که عذری داشته‌اند و یا عمداً روزه نگرفته‌اند باید زکات فطره را بپردازند. زکات فطره یک واجب جداگانه‌ای است و باید ادا شود.
اگر کسی در شب عید فطر مهمان شخص دیگری بود، اغلب فق‌ها و مراجع تقلید و از جمله رهبر معظم انقلاب نظرشان این است که اگر نان‌خور آن فرد محسوب نشود زکات فطره برعهده میزبان نیست بلکه برعهده خود فرد است. البته معمولاً مهمانی که یک شب دعوت شده است نان‌خور محسوب نمی‌شود.
انتهای خبر/ب