“علمدار” جبهه‌های دفاع مقدس/ سردار شهید قهاری سعید چگونه ضدانقلاب را فلج کرد؟
“علمدار” جبهه‌های دفاع مقدس/ سردار شهید قهاری سعید چگونه ضدانقلاب را فلج کرد؟

غرب ایران ـ همسفر آتش و برف بود؛ سرداری شجاع و مدبر که بارها سینه خود را سپر کرد تا خدشه‌ای به قامت انقلاب اسلامی ننشیند.

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران ، چهارم اسفند سالروز شهادت بزرگ‌مردی است که نقش مهمی در دفاع از کیان کشور و خدمت به نظام جمهوری اسلامی داشته است. مردی که برای خدمت به مردم، لحظه‌ای از پای ننشست و همه تلاشش، پاسداری از انقلاب اسلامی بود.

معاون مقاومت مردمی سازمان بسیج در مورد او می‌گوید: سردار شهید قهاری سعید، فرمانده‌ای شجاع و با تدبر بود که توکل به پروردگار را رمز موفقیت در کارها می‌دانست و بر حفظ کرامت مردم تأکید بسیار داشت.

سردار سالار آبنوش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان می‌افزاید: بارزترین ویژگی شخصیتی این شهید بزرگوار که توانست او را در بحران‌های مختلف یاری دهد و به عنوان “علمدار” برای دفاع از نظام جمهوری اسلامی سینه سپر کند؛ توکل به پروردگار بود.

توکل به پروردگار، رمز موفقیت شهید قهاری بود

وی بیان می‌کند: توکل به ذات اقدس پروردگار در کلام و رفتار سردار شهید قهاری سعید به وضوح دیده می‌شد و رمز موفقیت در کارها را در گرو توکل به پروردگار جهان می‌دانست.

معاون مقاومت مردمی سازمان بسیج تصریح می‌کند: سردار قهاری با تکیه بر همین توکل و شجاعت بالا همواره خود را در کام حوادث و خطرات می‌انداخت و فرد منفعلی نبود.

آبنوش اعلام می‌کند: شهید قهاری سعید در عین برخورداری از شهمت بالا، فردی با تدبیر بود و اخلاق را در همه مواقع حتی زمانی که با دشمن روبرو بود؛ رعایت می‌کرد.

وی با بیان اینکه سردار قهاری به حفظ کرامت انسان‌ها بسیار اهمیت می‌داد، مطرح می‌کند: گاه که دشمن از زنان و کودکان برای خود سپر می‌ساخت؛ شهید قهاری تلاش می‌کرد طوری عملیات را مدیریت کند که مردم آسیب نبینند.

آبنوش، تکریم خانواده شهدا را از دیگر ویژگی‌های مهم شهید قهاری بیان کرده و می‌افزاید: زمانی که در استان یزد مسئولیت داشت؛ بعداز ظهر و پس از انجام وظایف کاری تا شب به دیدار خانواده شهدا می‌رفت و توانسته بود؛ یک دور کامل به همه خانواده شهدا و رزمندگان سرکشی کند و این کار در کشور بی‌نظیر بود.

وی می‌گوید: این کار مهم سردار شهید قهاری سعید نمود بارز حدیث «عبادت به جز خدمت خلق نیست» به شمار می‌رود؛ هرچند این سردار رشید اسلام با همه بلندمقامی گمنام مانده است.

فرمانده‌ای شجاع و همدل با مردم کردستان

سردار شهید سعید قهاری سعید ۵ فروردین ۱۳۳۱ در خانه‌ای کوچک در روستای “چنار علیا” شهرستان اسدآباد به دنیا آمد و در نوجوانی با خانواده به همدان مهاجرت کرد. او از سال ۱۳۵۴ فعالیت‌های انقلابی بر ضد نظام ستم‌شاهی را آغاز کرد و چند بار به وسیله نیروهای ساواک دستگیر شد.

سعید قهاری سعید با پیروزی انقلاب اسلامی به کمیته انقلاب و سپس سپاه پاسداران استان همدان پیوست و در مناطق کردنشین چون قروه، دهگلان، سنندج و پاوه، حضور مؤثری داشت.

آن روزها ضد انقلاب در کردستان، امان مردم را بریده و در برابر نظام نوپای جمهوری اسلامی ایستاده بود و سردار قهاری هم با احساس مسئولیت راهی این خطه شد.

شهید قهاری سعید با فرمان امام خمینی(ره) در سال ۱۳۵۸ مأمور راه‌اندازی و سازماندهی واحد بسیج در استان همدان شده و در سال ۱۳۵۹ نیز به عنوان “فرمانده” سپاه نهاوند منصوب شد. این شهید گرامی در جبهه سر پل ذهاب و مریوان هم حضور فعالی داشت به‌طوری که در سال ۱۳۶۱ با تشکیل گردان شهید بهشتی در منطقه سنقر، ضدانقلاب را فلج کرد.

او در سال‌های بعد فرمانده سپاه جوانرود شده و تیپ ابوذر متشکل از پیش‌مرگان کرد مسلمان را راه‌اندازی کرد. او سپس به فرماندهی سپاه پاوه و تیپ ۲۱۲ حمزه منصوب شد و در عملیات “والفجر۵″، “کربلای ۵″، “والفجر ۱۰” و چندین عملیات در محدود کردستان حضور چشمگیری داشت.

سردار شهید قهاری سعید در طول حضور درخشان خود در کردستان با همدلی با برادران اهل سنت، وفاق اسلامی و میهنی را به خوبی ترسیم کرد.

وی پس از پایان جنگ تحمیلی هم عهده‌دار مسئولیت‌های متعددی شد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مسئول قرارگاه حمزه سید الشهدا(ع)، جانشین لشکر ۳، جانشین قرارگاه نجف اشرف، فرمانده تیپ الغدیر و فرمانده لشکر ۳ مخصوص حمزه سیدالشهدا(ع) اشاره کرد.

دعایی که یک سال بعد مستجاب شد

آشنایی با “فرحناز رسولی” نقطه عطف دیگری در زندگی سردار بزرگ انقلاب اسلامی بود؛ بانویی که ۲۲ سال صبورانه در کنار همسر ایستاد و سبب آرامش او شد.

همسر شهید قهاری سعید، شفاعت شهدای استان یزد را در شهادت همسرش مؤثر دانسته و گفته است: «شهید قهاری‌سعید برای برگزاری کنگره ۴ هزار شهید استان یزد تلاش بسیار کرد و وقتی در ۴ اسفند ۱۳۸۴ کنگره برگزار شد؛ نگاه عمیقی به تصاویر شهدا انداخت و آن‌ها را قسم داد که تا سال آینده به آن‌ها بپیوندد؛ آرزویی که یک سال بعد برآورده شد».

سردار سعید قهاری سعید با سمت “فرماندهی لشکر سه نیرو مخصوص سیدالشهدا(ع)” ۴ اسفند ۱۳۸۵ در عملیات پاک‌سازی مناطق مرزی شمال غرب کشور، منطقه “خوی-سلماس” هم‌مرز با کشور ترکیه در محلی به نام “جهنم دره” بر اثر درگیری با گروهک تروریستی پژاک به همراه ۱۴ نفر از هم‌رزمانش به شهادت رسید.

در وصیت‌نامه این شهید بزرگوار آمده است: «… خدای متعال را بی‌نهایت شاکرم که توفیق سربازی ولایت امر را به من داد. توفیق داد تا در عصری باشم که با معاویه‌های زمان و شیطان‌های بزرگ بجنگم.

خدایا مرگم را شهادت در راه خودت قرار بده نه به خاطر بهشت‌ات بلکه به خاطر شهدایی که در کنارم شهید شده‌ام تا روی دیدن آن‌ها را داشته باشم».

 

انتهای پیام/خ