برگزیدگان نخستین جشنواره ملی شعر و داستان “دوست من کتاب”
برگزیدگان نخستین جشنواره ملی شعر و داستان “دوست من کتاب”

غرب ایران- برترین‌های نخستین جشنواره ملی شعر و داستان "دوست من کتاب" با برگزاری آیین اختتامیه در سالن شهدای استانداری همدان معرفی شدند.

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این آیین گفت: همدان به عنوان قطب ادبیات کودک و نوجوان این افتخار را پیدا کرده تا میزبان اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان باشد.

عاطفه زارعی افزود: ۲ هزار و ۹۱۱ اثر از سوی شرکت کنندگان به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که ۷۹۳ اثر مربوط به ۳۹۳ شرکت کننده به عنوان آثار برتر از سوی داوران انتخاب و به مرحله نهایی جشنواره راه یافت.

وی اضافه کرد : در نهایت ۲۴ اثر برتر از این تعداد به عنوان آثار برگزیده جشنواره در رده‌های سنی مختلف توسط هیأت داوران انتخاب و معرفی شدند.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان افزود : جشنواره ملی دوست من کتاب در سه گروه سنی کودکان ، نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان با موضوع کتاب و کتابخوانی (نقش مطالعه در زندگی فردی و تعیین سرنوشت جامعه) و کتابخانه چشمه همیشه جوشان دانش (تاثیر کتابخانه‌های عمومی در رشد فرهنگ کتابخوانی) برگزار شد.

عاطفه زارعی با اشاره به هدف جشنواره برای ترویج فرهنگ مطالعه و تبیین اینکه ادبیات بهترین محمل برای پیشبرد و تحقق این هدف مقدس است، گفت: آثاری از ۱۹ استان کشور به این جشنواره ارسال شد که آثار ارسالی شرکت کنندگان ۱۱ استان به عنوان آثار برگزیده انتخاب شد.

وی افزود : “آرنیکا فروتن” از استان سیستان و بلوچستان ، “آذین عینعلی” از استان همدان و “مصطفی دهگان” از استان خراسان رضوی عناوین برتر بخش نویسندگان کودک را از آن خود کردند.

وی همچنین گفت: در بخش نویسندگان نوجوان نیز “الهه فریدی” از استان مازندران ، “شکیبا خاکزاد” از استان اصفهان و “مهدیه بیاتی” از استان همدان صاحب عناوین برتر و برگزیده شدند.

عاطفه زارعی افزود : در بخش نویسندگان بزرگسال داستان کودک، “مهدی عصاره” از استان خوزستان و “ریحانه آبشاهی” از استان گلستان به طور مشترک رتبه سوم و “زهرا داوری” از استان خراسان شمالی رتبه دوم را کسب کردند، هیأت داوران در این بخش اثری را حائز رتبه برتر ندانست.

وی اظهار داشت: در بخش نویسندگان بزرگسال داستان نوجوان از “پگاه نیک‌طلب” از استان تهران تقدیر شد، “ژیلا طاهری تیزرو” از استان همدان، “معصومه دین محمدی” از استان زنجان و “زینب توقع همدانی” از استان همدان نیز دراین بخش به ترتیب اول تا سوم شدند.

وی گفت: در بخش شاعران کودک ، “آروین حیدری” از استان خوزستان و “امیررضا شیخی‌پور” از استان گیلان به عنوان نفرات برتر انتخاب شدند و در بخش شاعران بزرگسال شعر کودک نیز “مریم اسلامی”، “پیوند فرهادی” و “سمیه بابایی”همگی از تهران عناوین برتر را کسب کردند.

عاطفه زارعی افزود : در بخش شاعران بزرگسال شعر نوجوان “طیبه شامانی” از استان تهران و “زهرا آقامیرزایی” از استان همدان به طور مشترک سوم شدند ، “دادیار حامدی” از استان مازندران به عنوان نفر دوم و “سعید موسوی‌زاده” از استان خراسان رضوی نیز به عنوان نفر برتر این بخش معرفی شدند.

اتنهای خبر /ب