افزایش ۳۵۰۰ هکتاری باغ‌های اصلاح و جایگزین شده
افزایش ۳۵۰۰ هکتاری باغ‌های اصلاح و جایگزین شده

غرب ایران - مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان همدان از پیش‌بینی افزایش ۳۵۰۰هکتاری باغ‌های اصلاح و جایگزین شده این استان در سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران؛ حجت الله شهبازی با اشاره به وجود ۵۵۱ هکتار باغ‌های اصلاح و جایگزین شده در سال ۸۳ و سه هزار و ۳۰۱ هکتار در سال ۹۹ در استان گفت: پیش‌بینی می‌شود روند باغ‌های اصلاح و جایگزین شده در سال جاری به سه هزار و ۵۰۰هکتار افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه روند رشد سطح باغ‌های استان همدان از سال ۸۴ به مرور به دلیل محدودیت منابع آبی و خاکی آهسته‌تر شده است اضافه کرد: به ناچار به دلیل همین مشکل تولیدات را باید در قالب افزایش عملکرد در سطح باغ‌ها داشته باشیم تا محدودیت منابع آبی و خاکی موجود جبران شود.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان همدان گفت: به همین منظور یکی از جمله راهکار‌ها برای افزایش عملکرد در سطح باغ‌ها روند اصلاح و جایگزین بوده که سالانه در باغ‌های استان انجام می‌گیرد.

حجت الله شهبازی افزود: در همین زمینه باغ‌های درجه دو را با عملیات اصلاحی قابل تبدیل به درجه یک اصلاح می‌کنیم ضمن اینکه برای تبدیل باغ‌ها درجه سه به دو باغ‌ها درجه سه را حذف و باغ‌ها جدید جایگزین می‌کنیم.

وی افزود: باغبانی استان همدان از نظر مساحت رتبه چهارم کشور را داشته و با ۲.۶ دهم درصد باغ‌ها که در استان همدان قرار دارد از نظر تولید رتبه یازدهم را با ۲.۹ درصد تولیدات محصولات باغبانی در کشور داراست.

 

 

انتهای خبر / ب