شاخص برخورداری مردم همدان از آب شرب سالم به صد درصد رسید
شاخص برخورداری مردم همدان از آب شرب سالم به صد درصد رسید

به گزارش غرب ایران سید هادی حسینی بیدارمدیر‌عامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان اظهار داشت: در ۴۰ سال اخیر شاهد پیشرفت در حوزه‌های مختلف آب و فاضلاب بوده به طوری که درصد این پیشرفت بین ۵۰ تا ۴۰۰ درصد متغیر است.

به گزارش غرب ایران سید هادی حسینی بیدار مدیر‌عامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان اظهار داشت: در ۴۰ سال اخیر شاهد پیشرفت در حوزه‌های مختلف آب و فاضلاب بوده به طوری که درصد این پیشرفت بین ۵۰ تا ۴۰۰ درصد متغیر است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان با مقایسه وضعیت همدان در سال های ۵۷ و ۹۷ از نظر شبکه آب و فاضلاب گفت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ۳۱۰ هزار و ۹۵ نفر معادل ۴۸ درصد از جمعیت استان دارای آب لوله‌کشی بوده‌اند که این عدد در سال ۹۷ به یک میلیون و ۹۷ هزار و ۵۰۴ نفر معادل ۱۰۰ درصد رسیده است.

وی افزود: با رشد روزافزون اقدامات در سال ۱۳۷۲، ۸۷ درصد مردم از آب لوله‌کشی بهره‌مند شده، سال ۱۳۹۲ به ۹۹ درصد رسید و هم اکنون هم ۱۰۰ درصد است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان در مورد هدررفت آب هم بیان کرد: در سال ۵۷ این مقدار ۵۴ درصد بود، اما پس از انقلاب روند کاهشی به خود گرفته و اکنون ۲۴ درصد شده است.

حسینی بیدار مطرح کرد: براساس آمار منتشر شده جمعیت بهره مند از شبکه فاضلاب در ۴۰ سال گذشته با افزایش ۷۲ درصدی از ۱۰۵ هزار نفر به ۷۹۷ هزار نفر در سال ۹۷ و طول شبکه فاضلاب هم از ۱۲۸ کیلومتر به هزار و ۴۴۶ کیلومتر رسیده است.

وی گفت: تعداد تصفیه خانه‌های فاضلاب هم از یک واحد با ظرفیت تصفیه هزار و ۸۵۰ متر مکعب به ۸ واحد با ظرفیت ۱۷۹ هزار متر مکعب در شبانه روز رسیده است.

حسینی بیدار اعلام کرد: ظرفیت ذخیره مخازن آب استان هم در سال های نخست پیروزی انقلاب اسلامی ۶۵ هزار و ۴۵۵ متر مکعب بوده که در سال ۹۷ به ۳۰۶ هزار و ۱۷۳ متر مکعب افزایش یافته است.

وی افزود: طول شبکه آب هم هزار و ۲ کیلومتر بوده که با ساخت هزار و ۵۸۷ کیلومتر در ۴۰ سال گذشته، اکنون ۲ هزار و ۵۸۹ کیلومتر شبکه آب در استان همدان وجود دارد.

حسینی بیدار با اشاره به افزایش خط انتقال آب از ۱۵۲ کیلومتر سال ۵۷ به ۴۶۳ کیلومتر در سال ۹۷ گفت: در سال ۵۷، بیش از ۹۰ هزار انشعاب در استان به مشترکان ارائه شده بود، اما اکنون بیش از ۳۷۳ هزار مورد است.

وی بیان کرد: این عدد نشان از افزایش۴۰۰ درصدی تعداد انشعاب ها دارد و چاه‌های موجود هم با از ۱۹۶ مورد به ۲۶۴ فقره در سال ۹۷ رسیده است.

 

انتهای پیام/م م