پایگاه خبری غرب ایران | پایگاه خبری غرب ایران اخبار همدان غرب ایران کرمانشاه ایلام کردستان
تاریخ انتشار :پنج شنبه ۶ دی ۹۷.::. ساعت : ۱۱:۳۹ ق.ظ
فاقددیدگاه

شهر زیرزمینی سامن تا پایان سال آماده بازدید می‌شود

به گزارش غرب ایران ؛ علی خاکسار  با بیان اینکه شهر زیرزمینی سامن به عنوان یک اثر منحصر به فرد و تاریخی در سال ۸۴ کشف شد اظهار کرد: راه‌‌اندازی و آماده‌سازی هرچه سریعتر این اثر ارزشمند توسعه گردشگری استان و شهرستان ملایر را به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به آماده‌سازی ورودی شهر زیرزمینی سامن گفت: با توجه به برگزاری همایش دستکندها در مهرماه امسال در همدان در ۲۱ مهرماه تعدادی از میهمانان این همایش از این اثر تاریخی بازدید داشتند.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه ساختمان ورودی شهر دستکند سامن با خرید زمین مخابرات به متراژ ۲۰۰ متر ساخته شده است تصریح کرد: در حال حاضر این ساختمان ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در مرحله نازک‌کاری است.

وی با بیان اینکه نورپردازی مجموعه انجام شد‌ه است گفت: ساختمان ورودی شامل بخش‌های مختلف فروش بلیت، اتاق نگهبانی، تالار معرفی و… است که برای راه‌اندازی آن ۴۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که تاکنون ۳۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

خاکسار با اشاره به اینکه این اعتبار از اعتبارات ملی بوده است بیان کرد: برای تکمیل و ساماندهی فاز اول ورودی ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان دیگر نیاز است که در حال پیگیری جذب اعتبارات استانی و ملی هستیم تا بتوانیم هرچه سریعتر پروژه را آماده کنیم.

وی با بیان اینکه تا پایان امسال ورودی شهر دستکند سامن آماده و افتتاح خواهد شد تصریح کرد: نوروز سال آینده این اثر تاریخی آماده بازدید و ورود گردشگران و مسافران خواهد بود.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به اینکه وسعت این شهر زیرزمینی ۳ تا ۵ هکتار است گفت: با توجه به اینکه دستکند سامن محدوده زیادی از شهر سامن را شامل می‌شود در حال حاضر ۸۰ اتاقک آن پیدا شده و قابل بازدید بوده و اشیا و اسکلت‌های کاوش شده نیز در معرض دید قرار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: از سال ۸۶ تا سال ۹۴ کاوش‌های باستان‌شناسی در این مجموعه انجام و فضای معماری در آن کاوش شد و از سال ۹۴ تا کنون هیچ کاوشی در این مجموعه صورت نگرفته است.

 

انتهای پیام /ف

دیدگاه خود را به ما بگویید.