پایگاه خبری غرب ایران | پایگاه خبری غرب ایران اخبار همدان غرب ایران کرمانشاه ایلام کردستان
تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷.::. ساعت : ۷:۴۲ ب.ظ
فاقددیدگاه

همدان صدرنشین جدول کمترین تورم ماهانه در کشور/نظارت‌ها باید گسترش یابد

 به گزارش غرب ایران:استان همدان در حالی آبان ماه امسال کمترین نرخ تورم ماهانه را به خود اختصاص داده که به نظر می‌رسد همچنان نظارت بر قیمت ها در بازار کافی نیست و باید بیشتر به این موضوع پرداخته شود.

 مسیر را به‌سرعت طی می‌کند و از هر مغازه و فروشگاه قیمت می‌گیرد و به فروشگاه بعدی می‌رود تا شاید با مقدار پولی که همراه خود آورده بتواند کالاهای موردنیازش را تهیه کند.

یکی پس از دیگری مغازه‌ها را طی می‌کند و با نگاهی به لیست خریدی که همراه خود آورده به امید تهیه آنچه نیاز دارد راسته‌بازارها را طی می‌کند و در آخر با نیمی ازآنچه در لیست یادداشت کرده درحالی‌که دیگر پولی برایش نمانده راهی منزل می‌شود.

این تصویر حال‌وروز شمار زیادی از شهروندان همدانی است که بازار مرکزی همدان را برای خرید انتخاب می‌کنند و پا به بازار همدان می‌گذارند؛ هرچند این ایام رونق بازار همدان نیز کم شده و سخت شدن شرایط زندگی برای مردم راه آن‌ها را کمتر به بازار مرکزی همدان می‌اندازد.

این روزها روند نزولی قیمت دلار در بازار آزاد در حالی رقم می‌خورد که به دنبال این اتفاق انتظار می رود قیمت برخی از کالاهای اساسی نیز کاهش یابد اما آنچه واقعیت دارد اینکه نظارت بر بازار باید گسترش یابد تا شاهد وضعیت مورد انتظار باشیم چراکه قیمت ها همچنان بالا و قدرت خرید مردم پایین است.

مهر ماه ۱۳۹۷ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور به ۱۴۴.۱ رسید

نگاهی به آمار منتشر شده در کشور پیرامون نرخ تورم در استان های مختلف بیانگر آن است که مهر ماه ۱۳۹۷ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور به ۱۴۴.۱ رسید که نسبت به شهریورماه ۷.۱ درصد افزایش نشان می داد.

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان ایلام با ۹.۵ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان قم با ۵.۰ درصد افزایش بود.

همچنین درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ٣٢.٨ درصد بود و بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام (٣٩.٩ درصد) و کمترین آن مربوط به استان کرمان (۲۶.١ درصد) گزارش شد و این یعنی خانوارهای ساکن استان ایلام به طور متوسط ٧.١ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان کرمان به طور متوسط ۶.۷ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به مهر ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

در آبان ماه ١٣٩٧ نیز عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور به ۱۴۷.٨ رسید که نسبت به ماه قبل٢.۶ درصد افزایش نشان می دهد.

کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان همدان با ۱.۴ درصد افزایش

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان آذر بایجان شرقی با ۴.۳ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان همدان با ۱.۴ درصد افزایش است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۳۴.۹ درصد است و بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان سیستان وبلوچستان (۴۲.۶درصد) و کمترین آن مربوط به استان کرمان (٢٨.٨ درصد) است و به این معنا که خانوارهای ساکن استان سیستان و بلوچستان به طور متوسط ٧.٧ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان کرمان به طور متوسط ۶.۱ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به آبان ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

همدان تیرماه امسال همدان صدرنشین جدول تورم نقطه به نقطه کشور بود

این آمارها در حالی اعلام شده و همدان را صاحب کمترین نرخ تورم ماهانه کرده که تیرماه امسال همدان صدرنشین جدول تورم نقطه به نقطه کشور بود و افزایش افسار گسیخته قیمت ها در بازار همدان به نقل مجالس مردمی تبدیل شده بود.

در همین ایام بود که به‌یک‌باره شاهد کاهش قدرت مردم در خرید بودیم کما اینکه همچنان نیز قدرت خرید مردم پایین است چراکه قیمت‌هایی که یک‌شبه افزایش یافت همچنان در همان جایگاه قرار دارند و خبری از کاهش قیمت‌ها در بازار همدان نیست.

وضعیت بازار همدان سبب شده تا استاندار همدان در برنامه‌ای که امسال کلید خورده است و درست در اولین روز هر هفته در کمیسیون تنظیم بازار استان همدان آخرین وضعیت حاکم بر استان را بررسی کند.

کالاهای اساسی موردنیاز مردم به‌طور کامل تأمین‌شده و به‌اندازه کافی در استان همدان موجود استسید سعید شاهرخی هفته جاری در این کمیسیون با تأکید بر اینکه کالاهای اساسی موردنیاز مردم به‌طور کامل تأمین‌شده و به‌اندازه کافی در استان همدان موجود است، گفت: دستگاه‌های اجرایی متولی باید بر توزیع کالاها و قیمت نظارت جدی داشته باشند.

استاندار همدان بابیان اینکه همه دستگاه‌های اجرایی باهم افزایی و همکاری متقابل باید موجبات اثربخشی و خدمات مطلوب‌تر به مردم را فراهم آورند، گفت: هیچ مشکلی نباید درزمینهٔ توزیع در بازار استان وجود داشته باشد.

وی گفت: مدیران نباید به‌وقت اداری برای خدمت به مردم اکتفا کنند و باید ضمن حضور در بین مردم و بررسی اوضاع مجموعه را هم برای خدمت مدیریت کنند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان در این خصوص از تشکیل ۶ هزار و ۲۰۰ و ۴۸ فقره پرونده در ۷ ماهه گذشته در اداره کل تعزیرات حکومتی استان همدان خبر داد و اظهار داشت: این پرونده‌ها به تخلفات کالا و خدمات، قاچاق کالا و ارز ، بهداشت دارو و درمان مربوط می‌شود.

بیشترین تخلفات ارتکابی عدم درج قیمت، گران‌فروشی و عدم رعایت موازین بهداشتی بوده استعلیرضا حسن‌پور بابیان اینکه بیشترین تخلفات ارتکابی عدم درج قیمت، گران‌فروشی و عدم رعایت موازین بهداشتی بوده است، گفت: با توجه به‌ضرورت حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان بیشترین اولویت در بازرسی و نظارت‌ها مربوط به صنوف خواروبار و نانوایی‌ها، گوشت و مرغ، میوه و تره‌بار و پوشاک است.

وی بابیان اینکه بیشترین پرونده مربوط به حوزه کالا و خدمات به تعداد ۵ هزار و ۲۲۵ فقره بوده است، افزود: از پرونده‌های تشکیل‌شده در تعزیرات حکومتی استان همدان ۶۷۰ فقره مربوط به قاچاق کالا و ارز و ۴۱۴ فقره مربوط به حوزه بهداشت، دارو و درمان بوده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان گفت: مبلغ محکومیت‌ پرونده‌های تشکیل‌شده در ۷ ماه گذشته ۱۴۱ میلیارد ۳۹۹ میلیون و ۲۶۲ هزار و ۵۶۶ ریال بوده است.

معاون بازرسی و نظارت صنعت، معدن و تجارت همدان نیز گفت: نظارت بر بازار از وظایف بازرسان صنعت، معدن و تجارت است و با نظارت به‌موقع و دقیق بازرسان شاهد کاهش تخلف‌ها هستیم.

علیرضا شجاعی با اشاره به کاهش زمان بررسی و پاسخگویی به شکایت مردمی گفت: رسیدگی به تخلف‌های صنفی در کمتر از ۱۰ ساعت انجام می‌شود.

ثبت یک هزار و ۷۹۵ شکایت مردمی

وی بابیان اینکه از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه یک هزار و ۷۹۵ شکایت مردمی به دست بازرسان ما رسیده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن رسیدگی شده است، افزود: ۵۴۵ فقره از شکایت‌ها از طریق تماس تلفنی با ستاد خبری ۱۲۴ بوده و مابقی به‌صورت حضوری و کتبی به واحد بازرسی سازمان اعلام‌شده است.

معاون بازرسی و نظارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد تماس‌های حضوری و کتبی نسبت به سال قبل گفت: مصرف‌کنندگان خود را بیشتر مسئول دانسته و با مراجعه حضوری در جریان رسیدگی به گزارش‌های خود قرارگرفته‌اند.

حامی حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هستیم

شجاعی بابیان اینکه حامی حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هستیم، گفت: مردم باید با اعلام نظرات خود در خصوص کیفیت و قیمت کالاهای عرضه‌شده حقوق خود را مطالبه کنند.

وی یادآوری کرد: مردم در صورت مواجهه با گران‌فروشی، ‌کم‌فروشی، تقلب،‌ احتکار و عرضه کالای قاچاق،‌ درج­ نشدن­ قیمت،‌ صادر نشدن­ ­ضوابط قیمت‌گذاری و توزیع موضوع را با سامانه ۱۲۴ در میان بگذارند

با تمام این تفاسیر آنچه مسلم است و انتظار می‌رود اینکه همان‌گونه که قیمت ارز دلیلی برای افزایش قیمت‌ها بود حالا هم با کاهش قیمت ارز باید شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار باشیم که انتظار می‌رود مسئولان با افزایش نظارت بر بازار به این خواسته جامه عمل بپوشانند.

انتهای پیام/خ

دیدگاه خود را به ما بگویید.