پایگاه خبری غرب ایران | پایگاه خبری غرب ایران اخبار همدان غرب ایران کرمانشاه ایلام کردستان
تاریخ انتشار :دوشنبه ۵ آذر ۹۷.::. ساعت : ۶:۱۷ ب.ظ
فاقددیدگاه

جایگاه مناسب کبدی استان همدان در کشور قابل رقابت نیست

با آن که از عمر ورزش کبدی در استان همدان زیاد نمی‌گذرد این رشته با توجه به استعدادهای موجود پیشرفت قابل قبولی در همدان داشته است تا جایی که شهرستان کبودرآهنگ قطب کبدی مردان کشور و شهرستان ملایر قطب کبدی بانوان کشور به شمار می‌رود.

به گزارش غرب ایران، تیم ملی کبدی ایران موفق شد در بازی‌های آسیایی جاکارتا برای نخستین بار مدال طلای این مسابقات را کسب کند. 

مدال طلای تیم ملی کبدی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ یکی از ارزشمندترین مدال‌هایی بود که کاروان اعزامی ایران از این مسابقات صید کرد. 

تیم ملی کبدی ایران در حالی بر روی سکوی قهرمانی این مسابقات ایستاد که در بازی نیمه نهایی تیم هند قدرت نخست کبدی جهان را شکست داد و در دیدار پایانی هم  یکی از قدرت‌های نوپدید کبدی آسیا، تیم ژاپن را مغلوب کرد. 

اما این نشان طلا برای ورزش و ورزش دوستان همدانی یک مزه دیگری داشت. 

حمید میرزایی پارسا کبدی باز کبودرآهنگی یکی از اعضای تیم ملی ایران در این مسابقات بود و موفق شد تنها مدال طلای ورزش همدان را از بزرگترین آوردگاه ورزش آسیا به خود اختصاص دهد. 

از سوی دیگر وحید خراقانی یکی از مربیان مطرح کبدی استان همدان نیز از اعضای کادر فنی تیم ملی کبدی ایران در بازی‌های آسیایی بود تا کبدی همدان در کسب این مدال ارزشمند سهم به‌سزایی داشته باشد.

جایگاه مناسب کبدی استان همدان در کشور 

با آن که از عمر ورزش کبدی در استان همدان زیاد نمی‌گذرد این رشته با توجه به استعدادهای موجود پیشرفت قابل قبولی در همدان داشته است تا جایی که شهرستان کبودرآهنگ قطب کبدی مردان کشور و شهرستان ملایر قطب کبدی بانوان کشور به شمار می‌رود. 

در حال حاضر بیش از  هزار ورزشکار سازمان یافته در کبدی استان همدان فعالیت می‌کنند و در اردوی تیم‌های ملی در دو بخش آقایان و بانوان و در رده‌های سنی مختلف، کبدی‌کاران همدانی پای ثابت این اردوها هستند.

همچنین تیم فتح کبودرآهنگ به عنوان نماینده کبدی استان همدان به تازگی موفق شد جواز حضور در مرحله نهایی لیگ برتر کبدی کشور را کسب کند. 

مرحله مقدماتی سیزدهمین دوره مسابقات لیگ برتر کبدی آقایان در اواخر آبان ماه با حضور ۱۱ تیم در دو گروه به میزبانی شهرستان کبودرآهنگ برگزار شد و علاوه بر تیم فتح کبودرآهنگ هفت تیم رعد پدافند هوایی سیستان و بلوچستان، دهیاری محمدآباد گرگان، میثم کاغذ دولت آباد اصفهان، الوار گرمسیری اندیمشک، پایا تردینگ آذربایجان غربی، فجر ساری و تالش جواز حضور در مرحله نهایی لیگ برتر را که در اواسط آذر ماه برگزار می‌شود کسب کردند.

با همه این اوصاف کبدی همدان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند که بر اساس نظر فعالان این رشته اگر این مشکلات برطرف نشود ممکن است جایگاه استان همدان در رشته کبدی در سطح کشور با نزول مواجه شود.

مشکلات مالی و زیرساختی

عضو تیم ملی کبدی ایران در بازی‌های آسیایی جاکارتا  با بیان این که از سال ۸۵ و در سن ۱۲ سالگی فعالیت خود را در رشته کبدی آغاز کردم اظهار داشت: مقام دوم جوانان کشور در سال ۸۹، مقام دوم انتخابی تیم ملی جوانان در سال ۹۰، مقام سوم کبدی ساحلی کشور در سال ۹۱ و سومی جوانان کشور در سال ۹۲ از  جمله مقام‌هایی است که تاکنون در رشته کبدی کسب کردم. 

حمید میرزایی پارسا افزود: پس از چند سال حضور در تیم ملی جوانان سال ۹۲ به اردوی تیم ملی بزرگسالان دعوت شدم که به خاطر نرفتن به خدمت مقدس سربازی نتوانستم لباس تیم ملی را بر تن کنم. اما پس از آن به طور مداوم در اردوهای تیم ملی حضور دارم. 

وی با اشاره به این که مدال طلای بازی‌های آسیایی جاکارتا مهمترین مدالی است که تاکنون در رشته کبدی کسب کردم گفت: با قهرمانی ایران در این مسابقات به سال‌ها آقایی هندی‌ها در کبدی آسیا پایان دادیم. 

میرزایی پارسا در رابطه با مشکلات کبدی استان همدان گفت: با وجود تلاش‌های هیئت متاسفانه کبدی استان همدان با مشکلات زیرساختی و نداشتن حامی مالی دست و پنجه نرم می‌کند. 

وی تصریح کرد: قراردادهایی که بازیکنان سایر تیم‌های کبدی لیگ برتر می‌بندند قابل توجه است. یکی از بازیکنان استان در تیمی خارج از همدان در سال‌های ۹۱ تا ۹۵ میانگین قراردادش ۱۰ میلیون تومان بود اما ما امسال با تیم لیگ برتری استان همدان قرارداد سفید امضا کردیم. 

میرزایی پارسا با اشاره به این که نبود حامی مالی برای کبدی استان همدان باعث می‌شود بازیکنان همدانی به تیم‌های خارج از استان کوچ کنند گفت: از سوی دیگر ما در سالنی تمرین می‌کنیم که به طور کامل به رشته کبدی اختصاص ندارد و زمان کمی برای تمرین در اختیار داریم. 

وی تاکید کرد: با این حال کبدی همدان از بازیکنانی با قدرت بدنی و هوش بالا سود می‌برد و ما در مقابل تیم‌های برتر لیگ مانند دهداری محمود آباد نتایج درخوری کسب می‌کنیم.

ضرورت جذب حامی مالی

مربی تیم ملی کبدی ایران در بازی‌های آسیایی جاکارتا با بیان این که از سال ۸۳ فعالیت خود را در رشته کبدی آغاز کردم اظهار داشت: به دلیل تصادف و مصدومیت نتوانستم این رشته را به عنوان بازیکن ادامه بدهم و رو به کلاس‌های مربیگری و فعالیت در این بخش از رشته کبدی آوردم. 

وحید خراقانی افزود: در سال ۸۶ موفق شدم کارت مربیگری را در رشته کبدی اخذ کنم و در این مدت در لیگ کبدی، مسابقات قهرمانی کشور و تیم‌های ملی به عنوان مربی فعالیت کردم. 

وی با اشاره این که در مسابقات آسیایی اینچئون در سال ۲۰۱۴ که تیم ایران به مقام سوم دست یافت به عنوان آنالیزور در خدمت تیم ملی بودم گفت: به لطف خدا در مسابقات جاکارتا به عنوان مربی در خدمت تیم ملی بودم که موفق شدیم تیم قدرتمند هند را در دیدار نیمه نهایی و تیم ژاپن را در دیدار نهایی مغلوب و برای نخستین بار مدال طلای بازی‌های آسیایی را کسب کنیم. 

خراقانی عنوان کرد: مسابقات کبدی در ۴ بخش کبدی سالنی۷ نفره، کبدی ساحلی ۴ نفره، سرکل کبدی و سالنی ۵ نفره برگزار می‌شود که در مسابقات جاکارتا ایران در سالنی ۷ نفره  موفق به کسب مدال طلا شد.

وی با بیان این که کبدی عمر زیادی در استان همدان ندارد تصریح کرد: با این حال به دلیل استعدادهای خوب در این رشته، کبدی در استان همدان با سرعت زیادی پیشرفت کرد و در حال حاضر شهرستان کبودرآهنگ به قطب کبدی در کشور تبدیل شده است. 

خراقانی نبود حامی مالی و کمبود بودجه در رشته کبدی را یکی از مشکلات این رشته ورزشی در استان همدان عنوان کرد و گفت: یکی از بهترین تیم‌های لیگ برتر کبدی کشور تیم دهیاری محمدآباد گرگان است. مسئولان دهیاری محمدآباد با تلاش زیاد تیمی را روانه مسابقات می‌کنند که از بودجه کافی برخوردار است و بسیاری از بازیکنان خوب کشور را جذب می‌کنند اما در استان همدان با وجود استعدادهای خوب مسئولان توجهی به این رشته نمی‌کنند و ما با مشکلات مالی دست به گریبانیم. 

وی تصریح کرد: مشکلات مالی مختص رشته کبدی در استان همدان نیست و سایر رشته‌ها با این مشکل روبرو هستند که علت آن نبود کارخانجات، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ در سطح استان و عدم علاقه بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در ورزش است. 

مربی تیم ملی کبدی ایران با اشاره به این که تیم دهیاری گرگان بسیاری از بازیکنان خود را به لیگ ستارگان هندوستان ترانسفر کرده عنوان کرد: برای ۸۰ روز حضور در  لیگ ستارگان یک بازیکن مبلغی بالای ۳۰۰ میلیون تومان درآمد دارد‌؛ به همین دلیل بیشتر بازیکنان کبدی استان همدان سعی می‌کنند به این تیم بروند تا از این طریق به لیگ ستارگان هند بپیوندند. 

خراقانی تاکید کرد: با این شرایط بازیکنان مستعد کبدی از استان همدان کوچ می‌کنند و نوجوانان و جوانان نیز تمایلی به حضور در این رشته ندارند. 

خراقانی با اشاره به این که بازیکن ملی‌پوشی مثل حمید غلامی پارسا به خاطر عرق و علاقه به شهر و استانش با قرارداد سفید برای تیم لیگ برتری استان همدان بازی می‌کند تصریح کرد: برای این که پایگاه قهرمانی کبدی در استان همدان حفظ شود ضروریست که علاوه بر توجه مسئولان استان به این رشته در راه جذب حامی مالی قدرتمند نیز گام‌های محکمی برداشته شود.

انتهای پیام/م م

دیدگاه خود را به ما بگویید.