پایگاه خبری غرب ایران | پایگاه خبری غرب ایران اخبار همدان غرب ایران کرمانشاه ایلام کردستان
تاریخ انتشار :شنبه ۳ آذر ۹۷.::. ساعت : ۱۱:۳۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

جشن صد سالگی تئاتر کودک درهمدان برگزار شد

 جشن صدسالگی تئاتر کودک با حضور هنرمندان و چهره‌های مطرح تئاتر برگزار و یاد و خاطره جبار باغچه‌بان گرامی داشته شد.

  در چهارمین روز از بیست‌وپنجمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان مراسم جشن صد سالگی تئاتر کودک در ایران و همچنین بزرگ‌داشت جبار باغچه‌بان با حضور هنرمندان برگزار شد.

به گزارش غرب ایران:رئیس جشنواره بیست و پنجم تئاتر کودک در این مراسم گفت: جبار باغچه بان اندیشه را بارور کرد و ناگفته پیداست که توسعه پایدار در گروی اندیشه بارور است.

علیرضا درویش نژاد بابیان اینکه باغچه‌بان تربیت پایه را به سرانجام رساند، گفت: ارزش کار جبار باغچه‌بان والاتر از عبادت‌ کورکورانه بوده و عمل او مصداق دین‌داری است.

وی در ادامه با اشاره به دیدار هنرمندان تئاتر و مسئولان فرهنگی و هنری همدان با نصرالله عبادی، هنرمند پیشکسوت تئاتر این شهر از برگزاری مراسم تجلیل این هنرمند خبرداد و وی را پدر تئاتر همدان معرفی کرد.

رئیس بنیاد نمایش کودک نیز پیام پروانه باغچه‌بان به برگزار کنندگان مراسم بزرگ‌داشت جبار باغچه‌بان را قرائت کرد و به معرفی بنیاد نمایش کودک پرداخت و گفت: بنیاد نمایش کودک از ۳ سال پیش به‌صورت رسمی فعالیت می‌کند تا کارهای بنیادینی همچون نشر کتاب، پژوهش و جمع‌آوری تاریخ شفاهی که از آن محروم هستیم را به انجام برساند.

داوود کیانیان گفت: آخرین اقدامی که بنیاد انجام داده امضای تفاهم‌نامه با مرکز اسناد کتابخانه است تا تاریخ شفاهی تئاتر کودک فراهم شود.

وی گفت: تا کنون مصاحبه با ۶ پیشکسوت انجام شده و این اتفاق آغاز کار است.

داوود کیانیان خواسته بنیاد نمایش کودک را که نامگذاری تالار هنر به نام جبار باغچه‌بان و اختصاص مکانی برای موزه تئاتر کودک بود را بار دیگر مطرح کرد که با تشویق حضار همراه شد.

همچنین در این مراسم ۵ کتاب «دفتر طلایی ۱»، «راز دژ کلات و شاهزاده اژدها»، جلد سوم «زندگی، اندیشه و آثار اوراند هریس» و «لوبیای سحرآمیز، برزوی بی باک» به‌همراه کتاب «تادیب الاطفال» به قلم محمود بن یوسف مازندرانی ملقب به مفتاح‌الملک رونمایی شد.

انتهای پیام/خ

دیدگاه خود را به ما بگویید.