پایگاه خبری غرب ایران | پایگاه خبری غرب ایران اخبار همدان غرب ایران کرمانشاه ایلام کردستان
تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷.::. ساعت : ۷:۲۷ ب.ظ
فاقددیدگاه

بانک ملی میدان امام(ره) همدان مرکز فرهنگی شاهزاده حسین(ع) می‌شود

به گزارش غرب ایران ، میدان امام (ره) همدان و در ابتدای خیابانی که به نام شهدا نام‌گذاری شده مقبره یکی از امامزادگان معروف شهر همدان قرار دارد.

حسین بن علی‌ النقی(ع)، عموی بزرگوار حضرت ولی‌عصر(عج) معروف به شاهزاده حسین(ع) از امامزاده‌های شاخص کشور به شمار می‌رود و تنها امامزاده شهر همدان است که نسب وی بدون واسطه به یکی از امامان معصوم یعنی حضرت امام هادی(ع) می‌رسد.

ساختمان بنای امامزاده که یکی از زیارتگاه‌های اصلی شهر همدان به شمار می‌آید از بناهای دوره صفویه است که در دوره قاجار نیز برخی تغییرات در آن صورت گرفته است.

این آستان مقدس در حال حاضر بیش از ۱۳۰۰ مترمربع وسعت دارد و با معماری شکیل، امکانات ویژه‌ای در آن تعبیه‌شده است؛ اما متأسفانه به دلیل شرایط حاکم بر کشور در نظام ستم‌شاهی بخشی از املاک موقوفه امامزاده حسین(ع) به تصرف غیر درآمده به‌طوری‌که بخشی از حیاط این امامزاده در اختیار بانک ملی قرارگرفته و همین امر بارگاه امامزاده را محاصره کرده است.

به گفته مسئولان؛ وسعت بانک ملی در محدوده بقعه متبرکه حضرت حسین بن علی النقی (ع) بیش از یک هزار و ۲۰۰ مترمربع است که وسعت آستان مقدس امامزاده حسین(ع) با احتساب اضافه شدن بانک ملی به آستان، بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ مترمربع خواهد شد.

این موضوع و آزادسازی حریم شاهزاده حسین(ع) همدان سال‌هاست که پیگیری می‌شود و امروز پس از مدت ها پیگیری به نتیجه رسیده است.

در همین خصوص نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی گفت: طی هماهنگی های صورت گرفته و دعوت از وزیر اقتصاد وامور دارایی، مدیر عامل بانک ملی، نماینده ولی‌فقیه در استان، استاندار همدان، مدیر کل اوقاف همدان امروز جلسه ای در خصوص اختلاف ملک بانک ملی مرکزی همدان که اوقافی و مستاجر شاهزاده حسین است، در محل وزارت اقتصاد و امور دارایی تشکیل شد.

حمیدرضا حاجی بابایی افزود: در این جلسه مقرر شد اداره کل اوقاف مبنی با ارائه اسناد مدارک مبنی بر وقف عرصه و اعیان ملک محل استقرار بانک ملی مرکزی همدان تا یک هفته اقدام کند.

وی تاکید کرد: همچنین مقرر شد به منظور احتراز از رجوع محاکم و طولانی شدن مراحل دادرسی، موارد به همراه طی گزارش از مقام عالی وزارت از طریق معاونت حقوقی دریافت و پیگیری و استعلام شود.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در این خصوص حفظ ساختمان بانک ملی و استفاده به عنوان مرکز فرهنگی شاهزاده حسین مورد توافق قرار گرفت.

وی تاکید کرد: با توجه به مصوبات این جلسه مقرر شد زمین مناسب برای احداث و جایگزینی بانک ملی از سوی استاندار همدان تامین شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.