پایگاه خبری غرب ایران | پایگاه خبری غرب ایران اخبار همدان غرب ایران کرمانشاه ایلام کردستان
تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۸ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۳:۴۸ ب.ظ
فاقددیدگاه

۱۵۷۳ بیمار خاص در استان همدان زیرپوشش بیمه سلامت هستند

 به گزارش غرب ایرن، سعید فرجی مدیرکل بیمه سلامت استان همدان اظهار داشت: جمعیت تحت پوشش بیمه سلامت استان در سال ۹۲ حدود ۹۹۵ هزار نفر بود که در چهار صندوق کارکنان دولت، سایر اقشار، روستاییان و همگانی ثبت‌نام کرده و به آن‌ها خدمات ارائه می‌شد.

وی افزود: با آغاز طرح تحول سلامت یکی از اقدامات اساسی که در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاد افرادی که توان مالی ضعیف داشته از هیچ مرجعی خدمات بیمه‌ای دریافت نمی‌کردند، تحت پوشش بیمه سلامت همگانی قرار گرفتند و در سال ۹۳ حدود ۱۹۹ هزار نفر ثبت‌نام و از خدمات بیمه‌ی سلامت استان استفاده کردند.

فرجی با بیان اینکه در سال ۹۲ تعداد افراد دارای بیمه سلامت استان ۹۹۵ هزار و ۳۲۸ نفر بود که این تعداد در سال ۹۵ با تعداد یک‌میلیون و ۱۷۵ هزار نفر بیمه شده به اوج رسید، گفت: تعداد بیمه‌شدگان بیمه سلامت در استان در سال ۹۶ به یک‌میلیون و ۵۵ هزار و ۲۱ نفر رسیده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان تصریح کرد: از ابتدای سال ۹۶ با اجرای قانون رفع هم‌پوشانی تعداد بیمه‌شدگان کمتر شده و به یک‌میلیون ۵۵ هزار و ۲۱ نفر بیمه‌شده رسید که تعداد بیمه‌شدگان نسبت به سال ۹۲ حدود ۶ درصد جمعیت افزایش یافته است.

فرجی با تأکید بر اینکه در سال ۹۲ حدود ۳۵۸ هزار دفترچه بیمه صادر شد، ابراز کرد: تعداد دفترچه بیمه‌شدگان در سال ۹۴ به ۷۵۸ هزار و ۵۰۰ دفترچه رسید.

وی با اشاره به اینکه از دیگر مزایای اجرای طرح تحول سلام فعال شدن کلینیک‌های ویژه‌ای بود که خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارائه می‌کنند، تأکید کرد: در این درمانگاه‌ها و مراکز دانشگاهی خدمات با فرانشیز کمتری به مردم ارائه می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با بیان اینکه در سال ۹۲ موارد مراجعه بیمه‌شدگان به مراکز درمانی و بهداشتی به ۳ میلیون ۲۹۴ هزار بار رسید، اظهار داشت: در سال ۹۶ این عدد به ۵ میلیون و ۱۶۳ هزار بار مراجعه رسید.

فرجی با تأکید بر اینکه بخشی از این بار مراجعات غیرضروری است که فرانشیز کمتر از جمله دلایل مؤثر در بسیاری از مراجعات غیرضروری است، افزود: سیاست‌گذاری در راستای تعیین تعرفه و عدم تناسب قیمت و مراجعات، ارائه خدمات اضافی از سوی برخی پزشکان و اصرار بیمه‌شدگان نسبت به ارائه برخی خدمات از جمله دلایل مؤثر در افزایش بار مراجعات است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۲ کل هزینه‌ای که بابت خدمات بیمه‌ای در استان پرداخت شد ۱۰۲ میلیارد تومان بود، گفت: از این مبلغ حدود ۱۲ میلیارد تومان صرف خدمات سطح یک است ۹۰ میلیارد تومان صرف خدمات سطح دو و سه شد.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با بیان اینکه در سال ۹۶ میزان پرداختی اداره کل بیمه سلامت برای ارائه خدمات به بیمه‌شدگان ۴۰۰ میلیارد تومان بود، عنوان کرد: از این میزان ۷۸ میلیارد تومان صرف خدمات سطح یک و ۳۲۵ میلیارد تومان در سطح دو و سه هزینه شد.

فرجی با تأکید بر اینکه بایستی بار مراجعات غیرضروری به مراکز درمانی کاهش یابد، تصریح کرد: به‌کارگیری راهنمایی بالینی و خانواده و استفاده از سیستم الکترونیکی “پرونده الکترونیک سلامت ” از جمله روش‌های مؤثر در این راستا است.

وی با اشاره به اینکه عمده بدهی سال ۹۶ اداره کل بیمه سلامت به داروخانه‌های دولتی و دانشگاهی تسویه شده است، ابراز کرد: بدهی پزشکان تا آبان ماه سال گذشته و بدهی بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی تا تیرماه سال گذشته پرداخت شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان در مورد میزان بدهی اداره کل بیمه سلامت استان به مراکز درمانی گفت: میزان بدهی اداره کل بیمه سلامت حدود ۱۶۰ میلیارد تومان است.

فرجی با تأکید بر اینکه پس از اجرای طرح تحول سلامت در حوزه بیماران خاص فرانشیز بسیاری از داروهای مربوط به این بیماران به صفر رسید است، اظهار داشت: در بیماران خاص ۹۰ درصد از هزینه خدمات سرپایی را بیمه کننده و ۱۰ درصد را مراجعه‌کننده پرداخت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در سطح استان یک هزار و ۵۷۳ نفر بیمار خاص تحت پوشش بیمه سلامت هستند، افزود: از این تعداد ۷۷۰ نفر مبتلا به ام‌اس، ۷۱ نفر تالاسمی، ۱۳۶ هموفیلی ۳۲۵ دیالیزی و ۲۷۱ نفر پیوند کلیه هستند.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با بیان اینکه کلینیک و درمانگاه‌های تخصصی دانشگاه در سال ۹۲ سه کلینیک دانشگاهی تخصصی با ۹۱ نفر جمعیت متخصص و فوق تخصص بود، عنوان کرد: در سال ۹۶ به ۹ درمانگاه و ۲۰۳ نفر متخصص و فوق تخصص رسید.

فرجی تصریح کرد: حدود ۹۵ درصد مراکز بهداشتی، درمانی، پزشکان، مطب‌ها و داروخانه‌ها طرف قرارداد بیمه سلامت استان است.

انتهای پیام/م م

دیدگاه خود را به ما بگویید.