پایگاه خبری غرب ایران | پایگاه خبری غرب ایران اخبار همدان غرب ایران کرمانشاه ایلام کردستان
تاریخ انتشار :شنبه ۱۲ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۷:۰۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

گردوی تویسرکان باید به عنوان یک برند جهانی ثبت شود

به گزارش غرب ایران محمد مهدی مفتح نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اکنون طرح اصلاح و سرشاخه‌کاری درختان گردو در تویسرکان به عنوان شهر جهانی گردو در حال اجراست.

وی افزود: در سال ۹۴ شاهد سرمازدگی حدود ۱۰۰ درصدی باغ های گردوی تویسرکان بودیم که همین مساله سبب شد تا به سوی اصلاح باغ های گردو و نژادهای مقاوم در برابر سرما حرکت کنیم.

نماینده مردم تویسرکان در خانه ملت گفت: اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح اصلاح باغ های گردوی تویسرکان در سال ۹۶ در ردیف بودجه رسمی مجلس قرار گرفت و تکلیف قانونی برای اجرای این طرح از سوی وزارت جهاد کشاورزی ایجاد شد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته شاهد برگزاری کلاس‌های آموزشی سرشاخه‌کاری و پیوندزنی با حضور کارشناسان برجسته از کشور ترکیه در تویسرکان بودیم تاکید کرد: همچنین باغ مادری و نهالستان گردوی تویسرکان با بیش از ۱۲ هزار متر مربع مساحت در روستای مراد آباد تویسرکان ایجاد شد و در حال حاضر چهار هزار اصله نهال به این مجموعه انتقال یافته است.

مفتح ابراز کرد: مهمترین هدف اجرای طرح اصلاح باغ های گردو، سرشاخه کاری و پیوند زنی، افزایش سطح کمی و کیفی و بهره وری حداکثری از تولید گردو در راستای ارتقا سطح درآمدزایی اقتصادی در شهرستان تویسرکان است.
وی گفت: گردوی تویسرکان باید به عنوان یک برند جهانی منحصر به فرد ثبت شود.

وی گفت: رایزنی‌هایی برای خواهر خواندگی تویسرکان با شهر “نیکسار” ترکیه در زمینه توسعه امور مربوط به باغ های گردو انجام شده و پس از بررسی‌ها و تحقیقات نهایی این مقوله به مرحله اجرا در می‌آید.

به گزارش تسنیم، شهرستان تویسرکان با دارا بودن بیش از پنج هزار و ۵۰۰ هکتار باغ های گردو و تولید این محصول با کیفیتی در سطح جهانی، پاتخت گردوی ایران نام گرفته است.

انتهای پیام/ م م

دیدگاه خود را به ما بگویید.