پایگاه خبری غرب ایران | پایگاه خبری غرب ایران اخبار همدان غرب ایران کرمانشاه ایلام کردستان
تاریخ انتشار :چهارشنبه ۹ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۹:۲۶ ق.ظ
فاقددیدگاه

۳ هزار و ۷۵۹ شغل برای مددجویان کمیته امداد همدان ایجاد شد

مدیرکل کمیته امداد استان همدان گفت: ۳ هزار و ۷۵۹ شغل با ۵۱ میلیارد تومان اعتبار توسط این اداره کل در استان ایجاد شد.

به گزارش غرب ایران، پیمان ترکمانه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: کارکنان کمیته امداد امام خمینی(ره) با تأسی به آیات و روایات اهل‌بیت و ائمه اطهار(ع) است که به وظایف خود در حوزه خیر و احسان و کمک به نیازمندان عمل می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه یاری نیازمندان و محرومان خبرنگاران و رسانه‌ها یاران پنهان کمیته امداد هستند، افزود: این یاران پنهان حضورشان چندان قابل‌رؤیت نیست اما در عرصه کمک رسیانی به مددجویان و کمیته امداد نقش مؤثری دارند.

ترکمانه با بیان اینکه از ابتدای خدمت خود در همدان سعی بر ارتباط گیری با مردم داشتم، عنوان کرد: در تمام این ارتباط گیری‌ها و جلسات خصوصی و عمومی مهم‌ترین نقدی که به کمیته امداد وارد می‌شد این بود که چرا ساختمان این اداره کل در سعیدیه واقع شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان ابراز کرد: از ۲۰ سال قبل ساختمان اداره کل کمیته امداد در سعیدیه است و جبران این موضوع، حل این معضل و رفع آن اذهان عمومی کار آسانی نیست.

ترکمانه گفت: کمیته امداد به عنوان نهاد عمومی غیردولتی و مردمی که عزت و اعتبار اجتماعی و شاهرگ اقتصادی آن در دست مردم است مکلف به تأمین نظر عموم است که با کثرت انتقاد در راستای عدم فعالیت این اداره کل در سعیدیه این موضوع با رئیس کمیته امداد کشور در میان گذاشته شد.

وی با اشاره به اینکه ساختمانی در حد فاصل میدان فلسطین و میدان باباطاهر که مربوط به یکی از ادارات بود را برای انتقال اداره کل کمیته امداد از سعیدیه به این ساختمان در نظر گرفتیم و با دریافت اعتباراتی توسعه این ساختمان انجام شد، بیان کرد: ساختمان جدید اداره کل کمیته امداد استان در روز میلاد امام حسن مجتبی(ع) افتتاح می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان با بیان اینکه در شهر همدان علاوه بر اداره کل سه اداره کمیته امداد فعال هستند که وظیفه خدمت‌رسانی به مردم را به عهده دارند، تصریح کرد: شاید بود و نبود اداره کل کمیته امداد در سعیدیه چندان برای مردم تفاوتی نداشته باشد اما این تغییر ساختمانی در راستای ارج نهادن به سخنان مردم بود.

ترکمانه در مورد عملکرد سال ۹۶ اداره کل کمیته امداد در حوزه‌های مختلف و با اشاره به اینکه اشتغال و خودکفایی مهم و اساسی‌ترین رکن کمیته امداد است، افزود: آنچه کمیته امداد در کارگروه اشتغال استان در سال ۹۶ متعهد شده بود ایجاد ۲ هزار و ۸۰۰ شغل با ۳۴ میلیارد تومان بود که خوشبختانه به لطف خدا ۳ هزار و ۷۵۹ شغل با ۵۱ میلیارد تومان اعتبار توسط این اداره کل در استان ایجاد شد.

وی با تأکید بر اینکه سهم کمیته امداد از مجموع منابع و اعتبارات برای ایجاد اشتغال در استان ۳ درصد است، اظهار داشت: اما با این وجود ۱۶ درصد از مشاغل ثبت‌ شده در سامانه رصد مربوط به کمیته امداد است.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان با اشاره به اینکه میانگین اعتباری که برای ایجاد هر یک شغل در جامعه در نظر گرفته‌شده ۷۳ میلیون تومان است، عنوان کرد: این عدد برای ایجاد اشتغال برای هر نفر در کمیته امداد ۱۶٫۷ میلیون تومان است.

ترکمانه با بیان اینکه مدعی نیستیم که ۱۰۰ درصد از اشتغال ایجاد شده توسط کمیته امداد پایدار است، بیان کرد: اما کمیته امداد قبل از آنکه اقدام به ایجاد اشتغال کند نسبت به استعدادیابی و شناسایی ظرفیت خانواده‌ها اقدام سپس به آموزش رایگان آن‌ها پرداخته و پس‌ازآن نیز تسهیلات در اختیارشان می‌گذارد که پس‌ازاین سه اقدام نظارت توسط کارشناسان کمیته امداد بر روی اشتغال ایجاد شده انجام می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه برای افرادی که اشتغال ایجاد شده بایستی پس از مدتی به خودکفایی برسند، تصریح کرد: در پایداری مشاغل نمره خوبی به کمیته امداد می‌دهیم.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان با اشاره به اینکه در شهریورماه امسال جشن خودکفایی ۳ هزار مددجو که تسهیلات دریافت کرده و مشاغل خرد و خانگی ایجاد کرده‌اند برگزار می‌شود، گفت: این افراد خانواده‌هایی هستند که نیاز به مستمری ماهانه کمیته امداد ندارند.

ترکمانه تأکید کرد: قطع ارتباط مددجویان به خودکفایی رسیده با کمیته امداد شرایطی دارد و با مرور زمان این افراد از حوزه‌های دریافت کمک‌هزینه مسکن، ازدواج و خدمات درمان نیز خارج می‌شوند.

وی با بیان اینکه ۱۳٫۵ میلیارد تومان از تسهیلات پرداخت شده برای ایجاد اشتغال توسط کمیته امداد در سال گذشته از منابع داخلی این نهاد بوده ابراز کرد: این تسهیلات از صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت پرداخت شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان با تأکید بر اینکه در راستای عمل به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ۶۲ درصد از مشاغل ایجاد شده در سال ۹۶ در حوزه صنعت و کشاورزی و ۳۸ درصد در حوزه خدمات بود، گفت: در راستای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها ۶۳ درصد از اشتغال ایجاد شده در روستاها بود.

ترکمانه اظهار داشت: در راستای عمل به سیاست‌های تحکیم بنیان خانواده و ابلاغیه مقام معظم رهبری ۵۷ درصد از اشتغال ایجاد شده توسط کمیته امداد در سال گذشته در حوزه زنان بود که این امر در تحکیم بنیان خانواده و مدیریت خانواده در نبود سرپرست مؤثر است.

وی ضمن قدردانی از بانک‌های استان در ارائه تسهیلات به مددجویان اظهار داشت: از استاندار خواستیم در حوزه زنان سرپرست خانوار در حوزه تضامین مقداری سختگیری بانک‌ها کمتر شود.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان بیان کرد: کارفرمایان هر کارگاه، مجموعه تولیدی و کارخانه‌ای که نسبت به جذب مددجویان اقدام کنند یک و نیم سال حق بیمه این مددجویان توسط کمیته امداد پرداخت می‌شود.

ترکمانه با اشاره به درآمد حاصل از صندوق‌های صدقات استان در سال ۹۶ عنوان کرد: در سال گذشته ۱۱ میلیارد تومان کمک مردمی از صندوق‌های صدقات جمع‌آوری شد که نسبت به سال ۹۵ شاهد افزایش ۷ درصدی بودیم.

وی با بیان اینکه در راستای اجرای سیاست چابک سازی و تعدیل برخی از نیروها در کمیته امداد ۱۸ نفر از نیروهای حوزه جمع‌آوری صدقات کاهش یافت، افزود: این در حالی است که تعداد صندوق‌ها نیز کاهش‌یافته و از ۹۵ به سمت ایجاد بسترهای جدید دریافت کمک‌های مردمی، صدقه پیامکی و الکترونیک و استفاده از ظرفیت اپلیکیشن‌ها حرکت کرده‌ایم.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان با تأکید بر اینکه بخشی از کمک‌های مردم به کمیته امداد در حوزه وجوهات شرعی و امانی است که قید شرعی دارد، عنوان کرد: در برابر این وجوهات کمیته امداد مقید به عمل به نیت خیر است.

ترکمانه با اشاره به اینکه کفاره و فطریه جز وجوهات امانی هستند که به کمیته امداد داده می‌شود، تصریح کرد: در سال گذشته میزان وجوهات امانی و شرعی ۲۷٫۵ میلیارد تومان بود که نسبت به سال ۹۵، ۴۴ درصد افزایش یافت.

وی تأکید کرد: در حوزه سایر کمک‌های مردمی که توسط خیران و نیکوکاران اعطا می‌شود در سال گذشته ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان جمع‌آوری شد.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان با بیان در حوزه اکرام و ایتام هدف‌گذاری و پیش‌بینی کمیته امداد جمع‌آوری ۱۲ میلیارد تومان کمک‌های خیران و حامیان بود، گفت: با لطف و عنایت مردم و حامیان در سال گذشته ۱۶ میلیارد تومان کمک جمع‌آوری شد که ۲۷ درصد نسبت به سال ۹۵ افزایش یافت.

ترکمانه با تأکید بر اینکه در مجموع میزان کمک‌های مردمی استان به کمیته امداد در حوزه خیر و احسان ۴۹ میلیارد تومان بود، افزود: جمع‌آوری این میزان کمک‌های مردمی به ویژه در حوزه اکرام در سال ۹۶ قابل‌باور نبود.

وی با اشاره به اینکه ۲۴ هزار و ۵۸۱ نفر در استان همدان حامیان طرح اکرام ایتام و محسنین هستند که تعداد آن‌ها نسبت به سال ۹۵ حدود ۹ درصد افزایش یافته است، ابراز کرد: میانگین پرداخت ماهانه هر یک از حامیان ۵۳ هزار و ۷۰۰ تومان است.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان با بیان اینکه امروز در استان همدان یتیم بدون حامی وجود ندارد و همه ایتام بیش از یک حامی دارند، بیان کرد: میانگین دریافتی ایتام در ماه ۱۸۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.

ترکمانه با تأکید بر اینکه همواره برای مردم سؤال بوده است که هزینه جمع‌آوری‌شده از طریق صندوق‌های صدقات در چه جاهایی صرف می‌شود، عنوان کرد: از ۱۱ میلیارد تومان صدقه جمع‌آوری‌شده در سال گذشته یک میلیارد تومان صرف کمک‌هزینه تحصیلی ۹ هزار و ۶۰۸ دانشجو و دانش‌آموز شد.

وی با اشاره به اینکه ۱٫۳ میلیارد تومان از صدقات جمع‌آوری‌شده در سال گذشته صرف ۲۶ هزار و ۷۴۷ مورد کمک‌هزینه درمانی شد، تصریح کرد: یک میلیارد تومان صرف ۴۷۰ مورد وام قرض‌الحسنه و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیز صرف ۶۵۹ مورد تهیه جهیزیه شد.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان با بیان اینکه ۱٫۹ میلیارد تومان از صدقات جمع‌آوری‌شده در سال گذشته نیز صرف کمک‌های موردی به مددجویان شد، گفت: ۲٫۸ میلیارد تومان صرف خرید، ساخت و تعمیر یک هزار و ۶۰۹ مسکن و ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیز صرف سایر کمک‌ها به نیازمندان شد.

ترکمانه با تأکید بر اینکه در حوزه حمایت و سلامت خانواده ۴۹ هزار خانوار و ۸۶ هزار نفر از کمیته امداد استان خدمات دریافت می‌کنند، عنوان کرد: در سال گذشته ۱۰۳ میلیارد تومان مستمری به مددجویان پرداخت شد.

وی با اشاره به اینکه صرف ۹ میلیارد تومان کمک‌هزینه درمانی به مددجویان از دیگر سرفصل‌های کمیته امداد بوده است، ابراز کرد: بهسازی و مقام سازی ۳۷۲ واحد مسکن مددجوی با ۳٫۱ میلیارد تومان و کمک به احداث یا خرید مسکن شهری با ۳٫۳ میلیارد تومان از دیگر سرفصل کمک‌های کمیته امداد به مددجویان است.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان بیان اینکه در سال گذشته ۳٫۹ میلیارد تومان صرف تعمیر، بازسازی و غیره منازل مددجویان شده است، اظهار داشت: در سال گذشته ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیز صرف بیمه‌های تأمین اجتماعی مددجویان شده است.

ترکمانه با تأکید بر اینکه ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کمک‌های بلاعوض و تهیه یک هزار و ۳۷۸ مورد جهیزیه با ۳ میلیارد تومان از دیگر کمک‌های کمیته امداد بود، گفت: ۱٫۷ میلیارد تومان صرف تحصیل و ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیز هزینه رفع سو تغذیه کودکان زیر ۶ سال و مادران باردار و شیرده شده است.

وی با اشاره به اینکه در مردادماه امسال همایش تجلیل از خیران در همدان برگزار می‌شود، عنوان کرد: همزمان با افتتاح ساختمان اداری جدید کمیته امداد در روز میلاد امام حسن مجتبی(ع) بازارچه رمضان که متشکل از ۲۱ غرفه عرضه تولیدات خانواده‌های تحت پوشش است در پیاده‌رو مقابل اداره کل راه‌اندازی می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان با بیان اینکه به دنبال برقراری تعامل معنادار و دقیقی بین کمیته امداد و مؤسسات خیریه هستیم، گفت: امروز تبادل اطلاعات و ایجاد بانک اطلاعاتی بین حوزه خیر و احسان کمیته امداد و نیازمندان و خیریه‌ها وجود ندارد و هر نهادی مشغول به انجام کار خود است که در این راستا الگوی تعاملی تعیین شد که تعدادی از مؤسسات استقبال کردند.

ترکمانه اظهار داشت: به دنبال این هستیم که روزی در حوزه خیر و احسان و کمک به نیازمندان بانک اطلاعاتی خیر و کمک به نیازمندان متمرکز شود و آرزوی سال‌های آینده و پیش‌بینی ما با دست در دست دادن فعالان حوزه نیکوکاری روزی است که همدان بدون گدا باشد.

وی با اشاره به تعیین و تکلیف ساختمان کمیته امداد در سعیدیه ابراز کرد: این زمین ۱۶ هزار مترمربع است که در قالب یک هزار متر مسجد، ۲ هزار و ۵۰۰ متر ساختمان اداری و ۱۲ هزار متر باغ است که مشکل اصلی این است که هنگام اهدای یک هزار متر زمین برای احداث مسجد چند واحد تجاری نیز در طبقه زیرین مسجد احداث شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان با بیان اینکه باغ، ساختمان و مسجد هر سه دارای یک سند بوده و سند آن‌ها افراز نشده است، عنوان کرد: تا مشکل شهرداری در خصوص واحدهای تجاری در زیر مسجد با کمیته امداد حل نشود افراز سند این سه بخش انجام نمی‌شود، که پس از تعیین تکلیف نیز مدیریت املاک مجتمع اقتصادی کمیته امداد که در تهران است در خصوص فروش ، اجاره و تبدیل به احسن این اماکن تصمیم می‌گیرد.

ترکمانه با تأکید بر اینکه تلاش ما این است که امسال در دو حوزه به صورت ویژه اقدام کنیم، تأکید کرد: بخش اول حوزه روستاییان است که در سال ۹۷ تسهیلاتی که بابت اشتغال روستاییان برای همدان در نظر گرفته می‌شود بیش از ۷۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه امسال به حوزه زنان سرپرست خانوار نیز توجه ویژه‌ای می‌شود، عنوان کرد: اگر به این حوزه توجه ویژه نشود آسیب‌های اجتماعی متعددی در این راستا وجود دارد.

انتهای پیام/م م

دیدگاه خود را به ما بگویید.