پایگاه خبری غرب ایران | پایگاه خبری غرب ایران اخبار همدان غرب ایران کرمانشاه ایلام کردستان
تاریخ انتشار :دوشنبه ۶ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۱۱:۰۷ ب.ظ
فاقددیدگاه

«آرامش بهاری»بستر حضور مردم در امامزادگان/ ۷۱ بقعه میزبان زائران

۷۱ امامزاده و بقعه متبرکه درهمدان مجری طرح آرامش بهاری هستند تا با نشر معارف اسلامی و ترویج باورهای دینی زمینه تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی بیش از پیش فراهم شود.

به گزارش غرب ایران: طرح ملی آرامش بهاری با هدف خدمت رسانی مطلوب به زائران و مسافران نوروزی، تقویت باورهای دینی و مذهبی و همچنین تبدیل بقاع متبرکه به قطب‌های فرهنگی کشور به مدت ۸ سال است که در امامزادگان و بقاع متبرکه برگزار می شود.

این طرح در ایام عید نوروز امسال در سطح ۷۱ امامزاده و بقعه متبرکه استان همدان و با حضور ۶۱ مبلغ روحانی در حال انجام است و اجرای برنامه های مذهبی، مسابقات فرهنگی، اقامه نماز جماعت و پاسخ گویی به پرسش های شرعی، برپایی خیمه های معرفت، نمایشگاه محصولات فرهنگی، غرفه های عفاف و حجاب و کودک در برپایی آن مدنظر قرارگرفته است.

روحانیون مبلغ  در امامزاده ها و بقاع متبرکه حضور می یابند

روحانیون مبلغ  در طول این طرح نوروزی در امامزاده ها و بقاع متبرکه حضور می یابند و نسبت به اجرای برنامه های ویژه کودکان و نوجوانان و همچنین مشاوره های خانوادگی اقدام می کنند.

آستان مقدس شاهزاده حسین(ع) شهر همدان این روزها میزبان زائران بسیاری است که از برنامه های طرح آرامش بهاری نیز بهره مند می شوند.

طرح آرامش بهاری خاطره خوبی در ذهن کودکان برجای می گذارد

یکی از خانواده هایی که از استان زنجان با فرزند خردسال خود در محل این آستان مقدس حضور یافته بودند و از مسافرین نوروزی استان همدان بودند نیز گفتند: غرفه ویژه کودک با عنوان «قران بخوان و جایزه بگیر» و «نقاشی بخوان و جایزه بگیر» برای ما قابل توجه بود و همین که فرزند خردسال ما در روزهای نوروز با حضور در محیط امامزاده سرگرمی خوبی دارد؛ جای خوشحالی است چراکه خاطره ذهنی مطلوبی را از محیط امام زاده به یادگار می برد.

خانواده کرمی نیز که از شهرستان رباط کریم به استان همدان سفر کرده اند  عنوان کردند: غرفه های خوبی در محل امام زادگان دایر شده و همین مطلب که در ایام تعطیلات که بسیاری از قسمت ها به صورت تعطیل و نیمه فعال هستند، در امام زادگان سراسر کشور این فعالیت های فرهنگی در حال جریان است جای تشکر دارد.

یکی دیگر از زائرین این امامزاده واجب التعظیم نیز بابیان اینکه فضای معنوی امامزادگان باعث پالایش روح و روان می شود و این امام زاده هم به عنوان یکی از بقاع متبرکه ای که دارای فضای تاریخی و ساختار معماری خوبی است برای زائرین قابل توجه است، گفت: حضور مبلغین روحانی که قادر به تبیین مسایل دینی و پاسخ گویی به سئوالات شرعی و شبهات گروهای مختلف سنی هستند به آشنایی و انس بیشتر جوانان با مسایل دینی و اعتقادی منجر می شود.

 

گفتنی است؛ این بقعه متبرکه در نزدیکی میدان مرکزی همدان و ابتدای خیابان شهدا واقع شده که نسب وی بدون واسطه به یکی از امامان معصوم یعنی حضرت امام هادی(ع) می‌رسد.

آستان مقدس شاهزاده حسین(ع) همدان از معماری بسیار زیبایی برخوردار بوده و از چندین بخش شامل ایوان ورودی، شبستان پیشین، اتاق مقبره و سردابی که در عمق ۳ متری از کف زمین قرار دارد، تشکیل شده است.

ساختمان بنای امامزاده نیز از بناهای دوره صفویه است که البته در دوره قاجار نیز برخی تغییرات در آن صورت گرفته است.

معمّرین قدمت نخستین بنای این زیارتگاه را پیش از دوره ایلخانیان دانسته اند و تاریخ نگاران نیز آن مربوط به دوره هلاکوخان (۶۵۴-۶۶۳ ه ق) می دانند.

انتهای پیام/خ

دیدگاه خود را به ما بگویید.