پایگاه خبری غرب ایران | پایگاه خبری غرب ایران اخبار همدان غرب ایران کرمانشاه ایلام کردستان
تاریخ انتشار :چهارشنبه ۹ اسفند ۹۶.::. ساعت : ۹:۲۴ ب.ظ
فاقددیدگاه

ایام مصادف با شهادت حاج حسین خرازی فرمانده لشکر امام حسین (ع)

این ایام مصادف با شهادت حاج حسین خرازی فرمانده لشکر امام حسین (ع) اصفهان است.

به گزارش غرب ایران:  پیروزی انقلاب اسلامی معادلاتی که قدرت های غرب و شرق برای حکمرانی خود طرح کرده بودند را تغییر داد، ایران که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تحت سلطه و نفوذ غرب بود ، طناب بردگی را به واسطه  انقلاب پاره کرده و با تاسی از آموزه های اسلام درمقابل زورگویی های استکبار  ایستاد.

شوروی که به خیال خود گمان می‌کرد پیروزی انقلاب اسلامی باعث دور شدن  ایران از غرب و تمایل به آنها می‌شود پیام تبریکی را نیز به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی فرستاد، اما انقلاب مردم ایران اعلام کرد پیام جمهوری اسلامی  نه شرقی و نه غربی است. با این گفتمان انقلاب اسلامی، قدرت های  شرق و غرب همگی علیه نهال انقلاب با یکدیگر متحد شدند و صدام  را به جان انقلاب انداختند، به گمان آنکه بتوانند این انقلاب را زمین گیر کرده و  آزادی خواهی و استقلال طلبی مردم ایران الگویی برای ملت های دیگر نشود، دشمنان  انقلاب جنگی نابرابر را آغاز کردند که در یک طرف آن قدرت های شرق و غرب،  با تامین مالی، تسلیحاتی و نفراتی رژِیم بعث عراق را تا دندان  مسلح  کردند و طرفی دیگر نهال تازه انقلاب اسلامی ایران بود.

 

وقتی محاسبه غلط کار دست دشمنان داد

اما در این بین دشمنان در قسمتی از محاسبات خود اشتباه کردند؛ دشمنانی که گمان می‌کردند سه روزه به تهران می‌رسند بعد از ۸ سال دفاع  مردم ایران، درمقابل جمهوری اسلامی زانو زدند، اشتباه  دشمنان در محاسبه نکردن قدرت ایمان رزمندگان اسلام بود، اگر بخواهیم نگاه واقعی به جنگ  بر روی کاغذ و بر حسب محاسبات داشته  باشیم، پیروز جنگ باید رژیم بعث عراق می شد، اما نیروی ایمان  منجر شد رزمندگان اسلام در سخت ترین شرایط، بهترین  تصمیم ها را بگیرند و جنگ به نفع ایران به  پایان برسد.

سردار دل‌ها

در بین رزمندگان و فرماندهان دوران دفاع مقدس نام سردار سرافراز اسلام شهید حاج حسین خرازی بر تارک آسمان دفاع از اسلام و میهن می‌درخشد. حسین در سال ۱۳۳۶ در محله “کوی کلم” اصفهان دیده به جهان گشود، وی درخانواده ای بصیر و مذهبی و با ایمان رشد کرد و قد کشید، شهید خرازی از دوران کودکی به مسائل دینی اهتمام می‌ورزید و همواره نماز خود را در مسجد محل به جا می آورد و به دلیل صدای زیبایی که داشت به مکبری و اذان گویی نیز می‌پرداخت.

شهید خرازی در دوران رژیم طاغوت با وجود خفقان و مقابله رژیم شاهنشاهی با انقلابیون در جلسات سیاسی و روشنگری شرکت می‌کرد و به مطالعه کتب سیاسی و مذهبی علاقه ی ویژه داشت.

فرماندهی که در لشکر امام حسین (ع) کربلایی شد

شهید حسین خرازی بعد از آنکه دیپلم خود را در سال ۱۳۵۵ اخذ کرد، برای انجام خدمت سربازی به مشهد مقدس اعزام شد، در آنجا نیز در محافل مذهبی و بصیرت افزایی مشارکت فعال داشت ، سال ۵۷ با اعلام امام خمینی (ره) مبنی بر ترک پادگان ها به همراه برادرش از پادگان فرار کرد.

دفاع انقلابی

شهید خرازی از همان روزهای اولیه انقلاب به دفاع از انقلاب پرداخت و در کمیته دفاع  شهری با ضد انقلاب داخلی که  کمر به  نابودی انقلاب نوپای مردم  بسته بود، مبارزه می کرد.  قائله کردستان نیز به خوبی سردار خرازی را می شناسد که با وجود جوانی نقش ویژه در خاموش کردن  آشوب های کردستان  داشت.

حضور در جبهه های  جنگ

با اعلام جنگ از سوی رژیم بعث عراق علیه  ایران شهید خرازی مانند هزاران جوان دیگر به جبهه ها رفت، منطقه دارخوین در جاده آبادان – اهواز از روزهای اولیه که صدام حمله کرد، شاهد حضور دلاورمردانی همانند شهید خرازی بوده است؛ این دلاور مرد عرصه دفاع مقدس، فرمانده اولین خط دفاعی بود که در جاده آبادان – اهواز با وجود کمبود شدید امکانات و تسلیحات تشکیل شد، نه ماه در مقابل بعثی ها دفاعی جانانه کرد و در عملیات شکست حصر آبادان با فرماندهی هوشمندانه خود توانست دو پل استراتژیک حفار و مارد را که عراقی ها  بر روی کارون نصب کرده بودند و به وسیله آن آبادان را محاصره کردند به تصرف درآورد.

شهید خرازی در عملیات بیت المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد، نقش برجسته ای داشت به گونه ای که یگان او جزو اولین لشکرهایی بود که از رود کارون عبور کرده و به جاده اهواز  – خرمشهر رسید و از آن پس در عملیات های مختلف همانند رمضان، والفجر مقدماتی ، والفجر ۴ و خیبر در سمت فرماندهی لشکر۱۴ امام حسین (ع) جانفشانی های بسیاری کرد.

فرماندهی که در لشکر امام حسین (ع) کربلایی شد

از خصوصیات بارز شهید خرازی برنامه ریزی و در نظر گرفتن کلیه احتمالات در عملیات ها بود که باید فرماندهان  را به خوبی توجیه می‎کرد، این ویژگی شهید خرازی موجب شد که عملیات های حساس به خوبی به پیروزی برسد، ویژگی که امروز عرصه مدیریت کشور بسیار به آن احتیاج دارد.

جانبازی سردار رشید اسلام در عملیات خیبر که  با حمله وحشیانه دشمن همراه بود زبان زد خاص و عام است، به گونه ای که حاضر به عقب نشینی نشد تا اینکه دستش بر اثر اصابت ترکش قطع گردیده و جسم زخمی او را به عقب آوردند. دلاور مردی های  مردان  خدا باعث شد لشکر امام حسین (ع) به فرماندهی شهید خرازی در عملیات والفجر ۸، لشکر گارد ریاست جمهوری عراق را شکست دهد و در منطقه فاو و کارخانه نمک پیروزی ها چشمگیری را به دست آورند؛ درعملیات  کربلای  ۵  نیز لشکر امام حسین (ع) با عبور از خاکریزهای پشت نهر جاسم که از کنار اروند رود تا جنوب کانال ماهی ادامه داشت شکست سختی به عراقی ها وارد کرد.

فرمانده ای که در لشکر امام حسین (ع) کربلایی شد

شهید خرازی نماد شجاعت

از ویژگی های برجسته شهید خرازی شجاعت و روحیه بالای او بود، به گونه ای هر اندازه که  شرایط عملیات ها سخت تر می‌شد این روحیه افزایش پیدا می‌کرد، شهید خرازی درعملیات ها تصمیم را عاقلانه می‌گرفت و عاشقانه عمل می‌کرد.

دیگر ویژگی بارز این سردار سرافراز اسلام جدیت و قاطعیت در کارها بود به گونه ای باید کارها با برنامه و به خوبی پیش می‌رفت و این جدیت توام با اعتقاد قلبی که رزمندگانش به فرمانده خود داشتند باعث شده بود که سخت ترین عملیات ها به خوبی پیش برود، قاطعیت و صلابت فرمانده لشکر امام حسین (ع) برای سایر فرماندهان نمونه بود؛

روایت است شهید خرازی روزهای عاشورا با پای برهنه به همراه رزمندگان خود در بیابان های خوزستان سینه زنی و عزاداری می کرد.

فرماندهی که در لشکر امام حسین (ع) کربلایی شد

شهید خرازی نسبت به بیت المال حساسیت فراوانی داشت، به گونه ای که نیروهای خود را به پرهیز از اسراف سفارش می‌کرد و می‌گفت:  وسایل و امکاناتی را که مردم مستضعف در این دوران سخت زندگی جنگی تهیه می‌کنند و به جبهه می‌فرستند بیهوده هدر ندهید، شهید خرازی با قرآن انس بسیار داشت و قرآن را با صدای بسیار خوبی می‌خواند، همچنین این شهید بزرگوار همواره به داشتن وضو مبادرت می‌کرد و نماز شبش ترک نمی‌شد.

لبیک به دعوت حق

سرانجام سردار شهید حسین خرازی دلاورمرد روزهای سخت جنگ در هشتم اسفند ماه سال ۶۵ در عملیات کربلای ۵  بر اثر خمپاره ای  که در نزدیکی اومنفجرمی‌شود  به خیل یاران شهیدش می‌پیوندد.

رهبر معظم انقلاب درباره شهید خرازی می‌فرمایند: او سردار رشید اسلام و پرچمدار جهاد و شهادت بود که با ذخیره ای از ایمان، تقوا، جهاد و تلاش شبانه روزی برای خدا و نبرد بی امان با دشمنان اسلام، در آسمان شهادت پرواز کرد و بر آستان رحمت الهی فرود آمد و به لقا الله پیوست.

فرماندهی که در لشکر امام حسین (ع) کربلایی شد

فرازی از وصیت نامه شهید خرازی:

از مردم می‌خواهم که پشتیبان ولایت فقیه باشند. راه شهدای ما راه حق است، اول می‌خواهم  آنها مرا بخشیده و شفاعت مرا در روز جزا کنند و از خدا می‌خواهم ادامه دهنده راه آنها باشم.

از مسئولین عزیز و مردم حزب اللهی میخواهم که در مقابل آن افرادی که نتوانستند از طریق عقیده، مردم را از انقلاب دور و منحرف کنند و الان در کشور، دست به مبارزه دیگری از طریق اشاعه فساد و فحشا و بی حجابی زده اند ایستادگی کنید و با جدیت هرچه تمام تر جلوی این فساد ها را بگیرید.

انتهای پیام/خ

دیدگاه خود را به ما بگویید.