پایگاه خبری غرب ایران | پایگاه خبری غرب ایران اخبار همدان غرب ایران کرمانشاه ایلام کردستان
تاریخ انتشار :یکشنبه ۶ اسفند ۹۶.::. ساعت : ۱:۴۳ ب.ظ
فاقددیدگاه

بیش از ۳ هزار مهندس فاقد پروانه نظام مهندسی هستند/نماد فعالیت‌های مهندس به صورت جلوه‌های فیزیکی ظاهر می‌شود

رئیس دانشگاه صنعتی همدان با بیان اینکه بیش از ۳ هزار مهندس در همدان فاقد پروانه نظام مهندسی هستند گفت: سال گذشته در همدان ۸۹۱ هزار و ۷۰۰ متر مربع ساختمان احداث شده است.

به گزارش غرب ایران:،محمود نیلی  در چهارمین همایش روز مهندس با عنوان “مهندس پیشران، اقتصاد دانش بنیان” اظهار داشت: از سال ۱۳۹۳ تحت عنوان همایش‌های روز مهندس در همدان آغاز شده است و امسال چهارمین دوره با حمایت گروه‌های مختلف به انجام می‌رسد.

وی بیان کرد: مهندسان با نگاه به جامعه سخن می‌گویند و از ابتدایی که وارد دانشگاه می‌شوند خود را وقف جامعه می‌کنند و نگاهی به درون ندارند و نماد فعالیت‌های مهندس به صورت جلوه‌های فیزیکی ظاهر می‌شود.

نیلی با اشاره به اینکه مسائل و مشکلات حرفه مهندسی را مورد بررسی قرار دادیم گفت: دانشگاه صنعتی همدان با نیت ورود به صنعت تاسیس شده و در گام نخست در سال اول ۱۳ کارگاه را با حضور صاحبان صنایع برگزار کردیم و نظر سنجی ها را انجام دادیم که دانشجویان استقبال خوبی از ورود یک صنعتگر به دانشگاه داشتند.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان افزود: در دومین سال از صنعتگران کشوری و کارآفرینان در این عرصه دعوت شد و مجددا ارزیابی ما استقبال بیش از پیش دانشجویان بود و در سومین سال نیز تعداد کارگاه‌ها را افزایش دادیم و نتایج بهتری حاصل شد.

نیلی گفت: صنعتگر و صاحب حرفه اگر امری برایش جالب توجه نباشد وارد تعامل نمی‌شود ولی خوشبختانه این تعامل بین دانشگاه و صنعتگران شکل گرفت و مسئولان نیز به این پی بردند که دانشگاه می‌تواند به عنوان آغازگر تحولات جامعه شناخته شود.

وی بیان کرد: دبیرخانه دائمی همایش را با حضور بخش صنعت، دولت و دانشگاه را تشکیل دادیم و بعد از سه سال به این نتیجه رسیدیم که صاحبان صنعت به فکر وارد کردن دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی به واحدهای خود هستند.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان اظهار داشت: برخی از صنعتگران از ما گلایه دارند و معتقدند دانشجویان کار کردن در کارخانه یا واحد را فرا نگرفته اند و فکر نمی کنم این تفکر از خود آنها باشد، ضمن اینکه من اعتقادی به شعارهای ارتباط دانشگاه و صنعت ندارم ولیکن دانشگاه و صنعت با هم عجین هستند و دانشگاهی که آغوش خود را به روی صنعت باز می‌کند آمیختگی دانشگاه و صنعت ایجاد می‌شود.

وی تصریح کرد: تمایلات خانواده‌ها بر این است تا فرزندان خود را به رشته پزشکی هدایت کنند ولی تمام مشکلاتی که هم اکنون با آن مواجه هستیم از جمله مسائل محیط زیست، تلفات مختلف در صحنه‌های مختلف، ریزگردها، کم آبی و غیره با مهندسی رفع می‌شود و اگر سطح مهندسی را پایین آوریم سطح جامعه به پایین کشیده می‌شود.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان گفت: سال گذشته در همدان ۸۹۱ هزار و ۷۰۰ متر مربع ساختمان احداث شد و در کرمانشاه به نیلی ابراز کرد: عنوان استان هم جوار ۶۰۰ هزار مترمربع بنا احداث شده و بخش ساختمان ۳۰ تا ۴۰ درصد بار مالی جامعه را دارد.

وی بیان کرد: اکنون ۴۰۰ هزار مهندس دارای پروانه اشتغال در کشور داریم و در همدان ۸ هزار و ۸۰ نفر عضو نظام مهندسی و ۴۴۳۱ نفر دارای پروانه و بیش از ۳ هزار نفر بدون پروانه هستند.

نیلی تصریح کرد: هر مهندس در همدان در سال ۸۰۰ هزار تومان درآمد داشته و این امر نگاه به اشتغال سنتی است که اگر مهندسی به تکنولوژی های پیشرفته حوزه مدیریتی سوق نیابد در سالهای آینده وضعیت مهندسان بدتر می‌شود.

وی با بیان اینکه مهندس نباید خلاف جامعه و محیط زیست اقدام کند گفت: ۲۵ شغل پردرآمد جهان ارزیابی شده و ۱۳ مورد آن مدیریتی، ۳ مورد مهندسی، ۳ مورد پزشکی و مابقی سایر است.

انتهای پیام/ خ

دیدگاه خود را به ما بگویید.