پایگاه خبری غرب ایران | پایگاه خبری غرب ایران اخبار همدان غرب ایران کرمانشاه ایلام کردستان
تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۲۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

گروه‌های حساس جامعه برای دریافت واکسن آنفلوانزا اقدام کنند

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: گروه‌های حساس جامعه مانند مادران بارداری، سالمندان و غیره، برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا فرصت دریافت واکسن آنفلوانزا را دارند.

به گزارش غرب ایران:محمد بطحایی گفت: با توجه به آب و هوای سرد همدان و قرار گرفتن در فصل زمستان، شدت ابتلا به آنفلوانزا در این استان بیشتر احساس می‌شود و جزو ۱۰ استانی است که میزان شیوع این بیماری در آن بیشتر است.

* با رعایت بهداشت فردی و پیشگیری جای نگرانی نیست

وی تصریح کرد: شیوع آنفلوانزا در فصل سرد سال، طبیعی است و با رعایت موارد بهداشت فردی و تزریق واکسن این بیماری در گروه های حساس جامعه مشکلی پیش نخواهد آمد.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: در صورت ابتلا به بیماری آنفلوانزا باید بهداشت فردی را بیش از پیش رعایت کرده و استراحت کنید. شست‌و‌شوی مرتب دست چ‌ها و عدم حضور در اماکن عمومی تا زمانی که بهبود نیافته اید، از ملزومات کنترل و درمان بیماری است.

سالمندان، کودکان و بیماران تنفسی واکسن آنفلوانزا بزنند

بطحایی به گروه‌های حساس و پرخطر جامعه در زمینه ابتلا به آنفلوانزا اشاره کرد و افزود: سنین بالای ۶۵ سال، خانم‌های باردار، بیماران قلبی ریوی، کودکان، بیماران مبتلا به سرطان و همه افرادی که نقص ایمنی دارند برای پیشگیری از آنفلوانزا ملزم به دریافت واکسن این بیماری هستند.

*تایید آنفلوانزا با نظر پزشک است، از خود درمانی خود داری کنید

وی تصریح کرد: معمولا علائم تمام بیماری‌های تنفسی مشابه یکدیگر است بنابراین تشخیص آنفلوانزا از سرماخودگی و سایر بیماری های تنفسی فقط با تایید و نظر پزشک معالج است. در صورت ابتلا به آنفلوانزا از خود درمانی به شدت پرهیز کنید.

* شدت و ضعف آنفلوانزا در افراد مختلف، متفاوت است

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه شدت و ضعف بیماری آنفلوانزا در افراد مختلف، متفاوت است، اظهار داشت: پروسه بیماری با توجه به سن و عوامل و بیماری های زمینه ای افراد، متفاوت است. شدت آنفلوانزا در افرادی که بیماری زمینه ای دارند، بیشتار و طولانی‌تر است.

بطحایی گفت: دوره درمان بیماری آنفوانزا از سه روز تا هشت روز متفاوت است،اما ممکن در برخی بیماران این مدت طولانی‌تر شود.

* پرسنل بخش‌های حساس بیمارستان‌ها و بیماران بی بظاعت واکسن رایگان آنفلوانزا دریافت کرده‌اند

وی از توزیع و تزریق دولتی و رایگان واکسن آنفلوانزا در میان برخی اقشار جامعه خبر داد و افزود: همه سال از ماه شهریور واکسن آنفلوانزا وارد کشور و استان ما می شود، امسال نیز پرسنل بهداشتی و درمانی بخش‌های عفونی و حساس بیمارستان‌ها، بعضی پرسنل دامپزشکی و بیماران در معرض خطری که بضاعت مالی ندارند، واکسن رایگان آنفلوانزا را دریافت کرده‌اند.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: سایر افراد جامعه نیز می توانند برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا، واکسن این بیماری را از مراکز خصوصی دریافت و تزریق کنند. اثربخشی این واکسن پس از دو الی سه هفته نمایان می‌شود.

انتهای پیام/ن

دیدگاه خود را به ما بگویید.