پایگاه خبری غرب ایران | پایگاه خبری غرب ایران اخبار همدان غرب ایران کرمانشاه ایلام کردستان
تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۵ آبان ۹۶.::. ساعت : ۹:۳۹ ق.ظ
فاقددیدگاه

غربالگری رایگان دیابت در همدان انجام می‌شود

به کزارش غرب ایران:رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی علوم پزشکی همدان گفت: در تمامی مراکز جامع خدمات سلامت در سطح استان افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت به صورت رایگان غربالگری می‌شوند.

راضیه سادات میرمعینی داظهار داشت: بیماری دیابت یک بیماری متابولیک است که به سه دسته کلی تقسیم می‌شود.

وی با بیان اینکه به علت اهمیت بیماری دیابت روز ۲۴ آبان را روز جهانی دیابت نامیده‌اند، تصریح کرد: دیابت به سه دسته کلی دیابت نوع یک، دو و سه طبقه بندی می‌شود.

ابتلای پنج درصد افراد جامعه به دیابت نوع یک رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: پنج درصد از افراد جامعه به دیابت نوع یک مبتلایند که علت آن هم یک بیماری ویروسی و یا خودایمنی است که علیه پانکراس فعال شده و آن را تخریب می‌کند.

میرمعینی در خصوص درمان دیابت تیپ یک اظهار داشت: برای درمان این نوع از دیابت راه حلی بجز تزریق انسولین وجود ندارد و در مواردی که بیمار از کودکی به این نوع دیابت مبتلا شود تا پایان عمر مجبور به تزریق انسلین است.

رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه کم تحرکی، اضافه وزن و استعمال دخانیات سه عامل مهم ابتلا به دیابت نوع دو است، تصریح کرد: موارد فوق در سنین میانسالی موجب ابتلا به دیابت نوع دو می‌شود.

میرمعینی با بیان اینکه کمبود تولید انسلین یا مقاومت به انسلین ترشح کننده از عوامل ابتلا به دیابت نوع دو است، افزود: در بیماران دیابتی علی رغم اینکه سلول ها نیاز به قند دارند، قند خارج از تجمع پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه انسلین نقش کلید ورود قند به داخل سلول را دارد، تصریح کرد: بعد از سنین ۳۰ سالگی نقش ارث در ابتلا به دیابت موثر است.

رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: در سنین پس از ۳۰ سالگی عوامل محیطی، عدم تحرک، تغذیه ناسالم، چاقی و اضافه وزن از عوامل ابتلا به دیابت است.

میرمعینی با بیان اینکه ۵۰ درصد از بیماران دیابتی از بیماری خود بی اطلاع اند، اظهار داشت: تشخیص دیرهنگام این بیماری منجر به تاثیر سوء بر روی کلیه، کبد، قلب و عروق و شبکیه چشم می‌شود.

وی گفت: برنوشی، پر ادراری، تاری دید، افزایش وزن، استعداد ابتلا به عفونت‌های قارچی و وجود زخم هایی که به سختی خوب می‌شوند از مهم ترین نشانه های ابتلا دیابت است.

رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه خوشبختانه روش تشخیص دیابت در دستری است، اظهار داشت: با گرفتن نمونه قند خون ناشتا، قند خون دوساعت پس از مصرف غذا و اندازه گیری متوسط سه ماه گذشته افراد به راحتی می‌توانیم این بیماری را تشخیص داده و درمان کنیم.

میرمعینی گفت: برخلاف دیابت نوع یک که تنها راه درمانش تزریق انسلین است، در دیابت نوع دو بیمار به اندازه بالا بودن میزان قند خونش دوز مناسبی از دارو دریافت می‌کند و با تغییر شیوه زندگی، اصلاح رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی و ترک سیگار، به درمان بیماری خود کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه ممکن است در یک بیمار دیابت زمانی تشخیص داده شود که پنج سال از ابتلای او به این بیماری گذشته است، تصریح کرد: مهم‌ترین تاثیر دیابت بر روی سلامت قلب و عروق است و سپس شبکیه چشم، کلیه و به تدریج بر تمام اعضا و جوارح بیمار تاثیر نمی‌گذارد.

رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: زخم پای بیماران دیابتی از مباحث مهم درمانی است چراکه در مواردی زخم پای دیابتی منجر به قطع پای بیماران می‌شود.

میرمعینی با بیان اینکه بیماران مبتلا به دیابت با خود مراقبتی می توانند به کاهش عوارض این بیماری کمک کنند، تصریح کرد: شست و شوی مرتب پاها، کنترل دوره ای قندخون، توجه به کفشی که می‌خرند و پوشیدن جوراب در خانه همگی از نکاتی است که به کاهش عوارض این بیماری کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه مر گ در سن کمتر از ۷۰ سال را مرگ زودرس می‌نامیم، اظهار داشت: برای پیشگیر ی از مرگ زودرس اقدام به غربالگری افراد در معرض خطر در مراکز جامع خدمات سلامت کردیم.

رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت:مراقبین سلامت ما در مراکز جامع خدمات سلامت مستقرند و افراد بالای ۳۰ سال را ا ز نظر ابتلا به قندخون و کلسترل بالا بررسی می‌کنند.

میرمعینی گفت: قند زیر ۱۰۰ را قند خون طبیعی، از ۱۰۰ تا ۱۲۶ در معرض خطر ابتلا به دیابت و بالای ۱۲۶ را به عنوان دیابتی تایید می‌کنیم و بیش از ۲۰۰ را برچسب دیابت نوع یک می‌زنیم.

وی در خصوص دیابت بارداری تصریح کرد: دیابت بارداری بسیار حائز اهمیت است و اگر تشخیص داده نشود منجر به مرگ مادر و نوزاد می‌شود.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی علوم پزشکی گفت: درصد بالایی از افراد ابتلا به دیابت بارداری پس از مدتی خوب می‌شود.

میرمعینی تصریح کرد: افراد مبتلا به دیابت بارداری باید همیشه هوشیار و مواظب باشند چراکه ابتلای آن ها به دیابت در دوران بارداری نوعی سوء سابقه محسوب می‌شود و ببیش از دیگران در معرض ابتلا به دیابت هستند.‌

انتهای پیام/ف

دیدگاه خود را به ما بگویید.