پایگاه خبری غرب ایران | پایگاه خبری غرب ایران اخبار همدان غرب ایران کرمانشاه ایلام کردستان
تاریخ انتشار :سه شنبه ۲ خرداد ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۰۹ ق.ظ
فاقددیدگاه

محتوای سند ۲۰۳۰ توسط توسط شورای انقلاب فرهنگی و مجلس بررسی می‌شود/اجرای سند تحول بنیادین در اولویت قرار گرفته است

معاون فرهنگی و پرورشی وزیر آموزش و پرورش باب یان اینکه در اجرای سند ۲۰۳۰ فصل‌الخطاب ما رهبری است، گفت: محتوای سند ۲۰۳۰ باید توسط شورای انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش غرب ایران: مهدی فیض در همایش هدایت تحصیلی قطب غرب کشور در همدان با اشاره به حضور و مشارکت مردم در انتخابات ۹۶ اظهار داشت: شرکت ۴۰ میلیون نفر از واجدان شرایط رأی در انتخابات و احترام به رأی آنها نشان از آزادی، انتخاب آگاهانه و دموکراسی در کشور دارد.

وی با بیان اینکه در فرآیند انتخابات آموزش و پرورش مورد کم‌لطفی قرار گرفت، افزود: مقام معظم رهبری در ۱۷ اردیبهشت ماه نسبت به وجود توطئه‌هایی با ریشه خارجی علیه کشور هشدار دادند چرا که دشمنان قصد دارند اعتماد مردم نسبت به آموزش و پرورش از بین برود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در این شرایط عده‌ای با سوء استفاده از شرایط تبلیغات انتخابی بر طبل بی‌اعتمادی نواختند در حالی که در اجرای سند ۲۰۳۰ فصل‌الخطاب ما رهبری است و در حال حاضر کار اجرای این سند متوقف شده است.

وی راه‌اندازی جار و جنجال علیه سند ۲۰۳۰ را تنها یک سوء استفاده تبلیغاتی دانست و گفت: محتوای سند ۲۰۳۰ باید توسط شورای انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گیرد.

فیض بیان کرد: در این سند در سال میلادی گذشته با ۱۷ هدف عمده برای افق سال ۲۰۳۰ ترتیب داده شده است که یک هدف مربوط به آموزش و پرورش و بقیه اهداف مربوط به محیط زیست و بهداشت و غیره است و با توجه به اینکه دو عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در زمان امضای سند ۲۰۳۰ حضور داشتند پس مجلس نمی‌تواند ادعای بی‌اطلاعی کند.

وی با بیان اینکه این سند باید براساس شرایط، ارزش‌ها و فرهنگ هر منطقه و کشور مورد بازنویسی قرار گیرد، عنوان کرد: مجلس در جریان محتوای سند ۲۰۳۰ قرار دارد و باید مطابق با اسناد بلادستی کشور مورد توجه قرار گیرد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه اجرای سند ۲۰۳۰ الزام‌آور نیست، افزود: این سند از شهریور سال گذشته به سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است و تا انتخابات شاهد واکنشی نبودیم و هیچ پشت پرده‌ای متوجه دولت و آموزش و پرورش نیست.

وی اظهار داشت: “دانش‌آشتبانی” وزیر کنونی آموزش و پرورش اجرای سند تحول بنیادین را در اولویت قرار داده است و معتقد است تا زمانی سند تحول بینادین را داریم نیازی به اجرای سند ۲۰۳۰ در کشور در بخش آموزش و پرورش وجود ندارد.

فیض بیان کرد: در صورتی که قرار باشد سند ۲۰۳۰ با بازنویسی طبق شرایط کشور اجرا شود باید بنا بر نظر مقام معظم رهبری باشد اما اکنون آموزش و پرورش اصراری بر اجرای این سند ندارد.

وی با اشاره به هدایت تحصیلی دانش‌آموزان گفت: دانش‌آموزان در انتخاب رشته برای ادامه تحصیل باید آزادانه و آگاهانه اقدام کنند و مدیران آموزش و پرورش نیز باید با مدیریت مناسب نسبت به توسعه متوازن رشته‌ها تلاش کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش خواستار آگاه‌سازی خانواده و دانش‌آموز نسبت به هدایت تحصیلی شد و افزود: متأسفانه امروز میزان تقاضا برای ادامه تحصیل در رشته تجربی بیش از اندازه شده است که باید با آگاهی دادن به دانش‌آموزان این معضل رفع شود.

وی با اشاره به نقش مسائل اقتصادی در انتخاب رشته تجربی اظهار داشت: هر استانی که به لحاظ اقتصادی در وضعیت پایین‌تری قرار دارد میزان تمایل دانش‌آموزان به انتخاب رشته تجربی بیش از سایر استان‌ها است.

فیض تصریح کرد: میزان نیاز کشور به تحصیل دانش‌آموزان در رشته تجربی سالانه ۲۰ درصد است در حالی که برخی از استان‌ها ۷۰ درصد دانش‌آموزان در رشته تجربی شرکت می‌کنند اما امسال میزان جذب دانش‌آموزان به رشته تجربی در کشور ۳۸ درصد است.

وی خواستار توجه مدیران و مشاوران مدارس به حد نصاب علمی برای رشته‌های نظری شد و عنوان کرد: دانش‌آموزان باید به سمت رشته‌های مهارتی سوق داده شوند چرا که از ۳۰ نفر داوطلب رشته پزشکی تنها یک نفر در دانشگاه آزاد و سراسری می‌تواند در کنکور پذیرش شود.

انتهای پیام/ف

دیدگاه خود را به ما بگویید.