پیش‌بینی تولید ۱۹ هزار و ۵۰۰ تُن سیر در همدان

غرب ایران – مدیر جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه شهرستان ما از دیرباز تاکنون نقش مؤثری در تولید سیر استان داشته است، از پیش بینی تولید ۱۹ هزار و ۵۰۰ تُن سیر در مزارع همدان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران ؛رحمان ایرانپور در جمع خبرنگاران با اشاره به پیش‌بینی تولید ۱۹ هزار و ۵۰۰ تُن سیر در همدان، اظهار کرد: میانگین عملکرد سیر در همدان ۱۵ تُن در هکتار است و با سطح زیر کشت موجود این میزان محصول برداشت و آماده عرضه به بازار داخلی و خارجی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سیر سفید از ارقام سیر همدان است، افزود: این محصول در زمین‌های سبک و رسی شنی بهترین عملکرد را در شهرستان همدان دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان یادآور شد: شرایط آب‌وهوا و اقلیم منطقه سبب کیفیت خوب سیر شهرستان همدان شده؛ به‌طوری که ازلحاظ طعم و مواد مؤثره زبانزد است.

وی تأکید کرد: مرغوبیت بالا، طعم، بو و مزه منحصربه‌فرد سیر همدان مؤلفه‌های تأثیرگذاری هستند؛ به‌نحوی که مسیر صادرات این محصول را هموار کرده‌اند.

ایرانپور همچنین گفت: در سال زراعی۱۴۰۳_۱۴۰۲، یک‌هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی شهرستان همدان در روستاهای دامنه الوند زیر کشت سیر قرار گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی‌ شهرستان همدان خاطرنشان کرد: سیر همدان به‌عنوان یک برند خاص در سال ۱۳۹۶ ثبت ملی شد و سرانجام پس از پیگیری و اعلام رسمی دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی و فکری WIPO در ۱۸ خردادماه ۱۴۰۲ به ثبت جهانی رسید.

وی برندسازی و تسهیل روند صادرات این محصول راهبردی را ضروری دانست و گفت: برای تحقق این امر مسئولان باید پیگیری بیشتری داشته باشند.

استان همدان با چهار هزار و ۴۰۰ هکتار اراضی زیر کشت سیر رتبه نخست تولید سیر خشک را در کشور به خود اختصاص داده است.

درباره‌ی خبرنگار2

همچنین ببینید

زیبایی‌های عمیق و جذاب عاشورا را بشناسیم

غرب ایران - امام حسین (ع) در صفحه سیاه عاشورا، مظلومی است که کشته شده و باید بر او گریست؛ اما در صفحه سفید، مجاهد ظلم‌ستیزی است که زنده است و باید به او اقتدا کرد.