ویژه‌برنامه‌های سوگواری ماه محرم در ۸۶ امامزاده استان همدان آغاز شد

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران ؛حجت‌الاسلام سیدعلی حسینی با بیان اینکه ویژه‌برنامه‌های محرم با عنوان «سوگواره بصیرت عاشورایی» در ۸۶ امامزاده استان آغاز شد و تا پایان ماه صفر ادامه دارد، اظهار کرد: طرح سوگواره بصیرت عاشورایی با هدف تقویت باورهای دینی و تبیین اهداف قیام عاشورا با بیان صحیح وقایع نهضت حسینی، اجرای ویژه‌برنامه‌های مذهبی ماه محرم، اجرای صحیح نیات واقفین با موضوع عزاداری امام حسین (ع) و تطبیق آن با نیازهای روز جامعه در بقاع متبرکه شاخص استان آغاز شده است.

وی ادامه داد: فضاسازی محیطی بقاع و نصب پرچم و بنر، برگزاری مراسم عزاداری و سخنرانی دهه نخست محرم در بقاع متبرکه استان، برپایی خیمه معرفت در بقاع شاخص، برگزاری ویژه‌برنامه‌های روز تاسوعا و عاشورای حسینی و اطعام و پذیرایی از عزاداران حسینی، پیش‌بینی شده است.

معاون امور فرهنگی اداره‌ کل اوقاف و امور خیریه استان همدان از اعزام ۶۵ نفر از مُبلغان بومی و اعزامی برای تبلیغ به بقاع متبرکه خبر داد و افزود: طرح شمیم حسینی با هدف حمایت و مساعدت از هیئت‌های مذهبی اجرا می‌شود.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به اینکه برگزاری مراسم شام غریبان و شب شهادت امام سجاد (ع) و برنامه «احلی من العسل» ویژه‌برنامه نوجوانان حسینی از برنامه‌های اجرایی در بقاع متبرکه است‌، افزود: همایش رهروان زینبی (‌س) ویژه بانوان مصادف با ۱۲ محرم در بقاع متبرکه مجری برگزار می‌شود و سوگواره بصیرت عاشورایی پیش‌بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: خیمه‌های معرفت ویژه کودک و نوجوان، چندرسانه‌ای و مشاوره در بقاع متبرکه شاخص استان طی ایام برگزاری بصیرت عاشورایی دایر است.

معاون امور فرهنگی اداره‌ کل اوقاف و امور خیریه استان همدان اقامه نماز ظهر عاشورا را از برنامه‌های مهم در سوگواره بصیرت عاشورایی برشمرد و اظهار کرد: نماز ظهر عاشورا در بقاع متبرکه مجری طرح بصیرت عاشورایی اقامه می‌شود.

حجت‌الاسلام حسینی تصریح کرد: راه‌اندازی پویش سیاه‌پوش کردن کوچه‌ها و درب منازل با عنوان هر منزل یک بیرق امام حسین (ع)، پویش سراسری هر خانه یک حسینیه و اجرای سنت حسنه روضه‌های خانگی با بهره‌گیری از ظرفیت مُبلغان اعزامی و روحانیون بومی در بصیرت عاشورایی امسال اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه ایستگاه‌های صلواتی برای پذیرایی از عزاداران حسینی در بقاع متبرکه راه‌اندازی شده است، اظهار کرد: اطعام عزاداران حسینی از محل موقوفات با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی انجام می‌شود.

استان همدان دارای ۲۳۸ بقعه متبرکه و مکان زیارتی است.

انتهای خبر / ن

درباره‌ی خبرنگار2

همچنین ببینید

زیبایی‌های عمیق و جذاب عاشورا را بشناسیم

غرب ایران - امام حسین (ع) در صفحه سیاه عاشورا، مظلومی است که کشته شده و باید بر او گریست؛ اما در صفحه سفید، مجاهد ظلم‌ستیزی است که زنده است و باید به او اقتدا کرد.