هدر رفتن ذخایر آبی استان همدان به دلیل نبود تصفیه‌خانه
هدر رفتن ذخایر آبی استان همدان به دلیل نبود تصفیه‌خانه

به گزلرش غرب ایران ؛مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: از بین ۷ سد استان ۶ مورد به‌طور صد درصد پر شده و ذخیره یکی از آن‌ها هم ۹۳ درصد است، اما تنها سد اکباتان و آبشینه دارای تصفیه خانه است.

به گزارش غرب ایران ؛مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: از بین ۷ سد استان ۶ مورد به‌طور صد درصد پر شده و ذخیره یکی از آن‌ها هم ۹۳ درصد است، اما تنها سد اکباتان و آبشینه دارای تصفیه خانه است.

منصور ستوده  اظهار داشت: مقدار بارندگی انجام شده در همدان از ابتدای سال آبی ۹۷-۹۸ تاکنون ۵۹۳ میلی‌متر بوده که نسبت به سال گذشته ۹۵ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: این رقم در مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۰۳ و در میانگین بلندمدت ۴۰ ساله ۳۲۰ میلی‌متر بوده که بارندگی امسال نسبت به بلندمدت ۸۵ درصد افزایش‌یافته است.

ستوده بیان کرد: با افزایش قابل‌توجه بارندگی، منابع آبی استان از وضعیت بسیار خوبی برخوردار شده به‌طوری‌که ۵ سد اکباتان، سرابی، کلان، آبشینه و شنجور سر ریز کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: سد نعمت‌آباد اسدآباد هم در آستانه سرریز شدن بوده و ۹۳ درصد سد شیرین سو کبودراهنگ هم پر شده است.

ستوده با اشاره به وضعیت سدهای استان مطرح کرد: حجم ذخیره سد اکباتان ۳۵ میلیون و ۳۷۰ هزار مترمکعب است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۷ میلیون و ۲۱۰ هزار متر مکعب بوده و ۵۱ درصد آن پر بود.

وی اعلام کرد: مقدار ورودی آب به این سد ۱۰ متر مکعب در ثانیه بوده و خروجی آن هم بیش از یک مترمکعب برای مصرف شرب شهرستان همدان است.

ستوده گفت: سد آبشینه هم ۵ میلیون متر مکعب آب دارد که به‌عنوان ذخیره دوم شهرستان همدان محسوب شده و در صورت نیاز از آن استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: سد کلان ملایر ۴۵ میلیون و ۲۳۰ هزار مترمکعب آب داشته و ورودی آن بیش از ۹ مترمکعب است که از محل سرریز سد بیش از ۲ مترمکعب و از دریچه پایینی آن ۶ مترمکعب آب خارج می‌شود.

ستوده اعلام کرد: سد سرابی تویسرکان هم ۹ میلیون و ۸۰ هزار مترمکعب آب دارد که ۸۰ لیتر در ثانیه از آن برای مصرف شرب خارج می‌شود.

وی گفت: از محل سرریز این سد هم نزدیک به ۳ مترمکعب آب خارج می‌شود، اما مقدار قابل‌توجهی از ذخیره دو سد کلان و سرابی به دلیل نداشتن تصفیه‌خانه به مصرف شرب نمی‌رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان بیان کرد: ساخت تصفیه‌خانه برای دو سد در حال انجام است که در صورت تأمین شدن اعتبار لازم امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

ستوده گفت: سد شیرین سو کبودراهنگ هم ۴ میلیون و ۱۱۰ هزار مترمکعب آب دارد و ۹۳ آن پر است درحالی‌که سال‌های گذشته دارای ذخیره بسیار کمتری بود.

وی افزود: سد نعمت‌آباد اسدآباد هم ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب آب پر شده و به زود سرریز می‌کند و ذخیره این سد هم به دلیل نداشتن تصفیه‌خانه به مصرف شرب نمی‌رسد.

انتهای پیام/ خ