۸ میلیون دلار صنایع دستی از استان همدان صادر شد
۸ میلیون دلار صنایع دستی از استان همدان صادر شد

غرب ایران - معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی همدان گفت: در سه ماهه نخست امسال ۸ میلیون دلار صنایع دستی از استان صادر شده است.

به گزارش غرب ایران هاشم مظاهری اظهار داشت: تعهد استان در حوزه اشتغال زایی از محل صنایع دستی برای امسال ۱۹۵۲ نفر است که در سه ماهه نخست سال ۲۱ درصد آن محقق شده است.

وی بیان کرد: سال گذشته هم تعهد اشتغال زایی استان در زمینه صنایع دستی بیش از ۱۸۰۰ نفر بود که بیش از رقم وعده داده شده و بیش از ۲ هزار نفر انجام شد.

معاون صنایع دستی اداره کل صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان اعلام کرد: در سه ماهه نخست امسال ۸ میلیون دلار صنایع دستی به‌طور رسمی و غیر رسمی از استان صادر شده است.

مظاهری افزود: از این رقم بیشترین آمار به ترتیب مربوط به سفال و سرامیک، مبل و منبت، چرم، زیور آالات سنتی و سایر موارد است.

وی از وجود ۳۲ هزار کارگاه صنایع دستی در استان خبر داد و گفت: ۴۸ هزار نفر در این کارگاه‌ها مشغول به کارند.

مظاهری مطرح کرد: استان همدان با پیشینه تاریخی ۳ هزار ساله دارای صنایع دستی متعددی است که برخی از آن‌ها مختص به این خطه‌ بوده یا نسبت به سایر استان‌ها، فراوانی بیشتری دارند.

وی اعلام کرد: از ۲۶۷ رشته صنایع دستی شناخته شده در کشور ۸۵ مورد در استان همدان فعال است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان سفال لالجین، چرم و مبل و منبت را نام برد.

مظاهری افزود: قالی بافی، معرق کاری، مرواربافی (حصیربافی)، مسگری، قاب سازی، گیوه بافی، قلم زنی، طلاکوبی، سنگ تراشی، نقره کوبی، نقاشی، مینیاتور، تذهیب، شیشه گری، کاشی هفت رنگ و صنایع فلزی نظیر چاقوسازی از دیگر صنایع دستی مهم همدان هستند.

 

انتهای پیام/م م

  • نویسنده : خبرنگار1