۶۰ درصد از اهداکنندگان خون دائمی هستند
۶۰ درصد از اهداکنندگان خون دائمی هستند

غرب ایران - مسئول واحد جذب اداره کل انتقال خون استان همدان گفت: بیش از ۶۰ درصد اهدا کنندگان خون در این استان را اهداکنندگان مستمر تشکیل می‌دهند.

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران-فاطمه یادگاری گفت: مابقی مراجعان اهدا کنندگان باسابقه یا بار اولی هستند.

مردان به طور متوسط چهار بار در سال و زنان سه بار در سال می‌توانند خون اهدا کنند که فاصله زمانی بین ۲ اهدای خون آن‌ها کمتر از یکسال است.

او گفت: این سازمان پیوسته اقدام به کنترل وضعیت ذخایر خونی متناسب با نیاز بیمارستان‌ها کرده و در صورت افزایش به استفاده از خون در بیمارستان ها، با فراخوان تلفنی و پیامکی اهدا کنندگان به انتقال خون فراخوانده می‌شوند.

مسئول واحد جذب اداره کل انتقال خون استان همدان گفت: شمار افراد دارای گروه خونی منفی در جامعه کمتر از افراد دارای گروه خونی مثبت بوده بنابراین تعداد بیماران نیازمند به گروه خونی منفی هم کمتر از مثبت است با این وجود در صورت بستری شدن همزمان چند فرد نیازمند به گروه خونی منفی احتمال بروز مشکل در خونرسانی به این افراد وجود دارد.

یادگاری گفت:این اداره کل به منظور تهیه گروه خونی منفی مورد نیاز بیمارستان‌ها در زمینه فراخوان اهداکنندگان دارای گروه خونی منفی با احتیاط عمل کرده و بخشی از این افراد را برای شرایط اضطرار پیش بینی و در این مواقع نسبت به فراخوان آن‌ها برای اهدای خون اقدام می‌کند.

او گفت:میزان مراجعه به مراکز انتقال خون برای اهدای خون با سرد شدن هوا کاهش یافته با این وجود به اندازه مورد نیاز بیمارستان‌ها خون ذخیره شده است.

مسئول واحد جذب اداره کل انتقال خون استان همدان گفت: سرد شدن هوا و لغزنده شدن سطح راه موجب کاهش تمایل افراد برای خروج از منزل به منظور اهدای خون شده و شهروندان زمان اهدای خون خود را به روز‌هایی با شرایط جوی مناسب منتقل می‌کنند.

یادگاری گفت: میزان کاهش آمار مراجعه کنندگان چشمگیر نبوده است به عنوان مثال به طور میانگین روز‌های عادی میزان اهدا کنندگان به ۱۰۰ نفر می‌رسد که با سرد شدن هوا این آمار به حدود ۸۰ نفر کاهش داشته است.

هم اینک در مرکز استان و ملایر پایگاه ثابت انتقال خون دایر بوده و خونگیری به صورت روزانه انجام می‌شود، اما در شهرستان‌های تویسرکان و نهاوند تیم‌های سیار این سازمان ۲ روز در ماه به مکان‌هایی مجهز به تخت و سایر لوازم از پیش آماده شده برای دریافت خون اهدا کنندگان مراجعه می‌کنند.

۲۶ هزار و ۶۲۵ نفر از ابتدای امسال تا پایان آذر (۹ ماهه) در استان همدان خون اهدا کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲ هزار واحد افزایش داشته است.

 

انتهای پیام/ف