۴۳۰ نفر در همدان برای رسیدن به ۹ صندلی در مجلس ثبت نام کردند
۴۳۰ نفر در همدان برای رسیدن به ۹ صندلی در مجلس ثبت نام کردند

مهلت یک هفته ای ثبت نام نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به پایان رسید و در استان همدان با ۱۰ شهرستان و ۹ کرسی نمایندگی ۴۳۰ نفر ثبت نام خود را قطعی کردند.

به گزارش غرب ایران ثبت نام داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی طبق اطلاعیه شماره ۴ ستاد انتخابات کشور از ۱۰ آذر ۹۸ آغاز و تا دیروز شنبه ۱۶ آذر ماه ادامه داشت.

طبق برنامه ریزی صورت گرفته مدت زمان ثبت نام در هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ عصر و به مدت ۱۰ ساعت تعیین شده بود و ثبت نام داوطلبان نیز در ۲۰۸ حوزه انتخابیه اصلی در کشور انجام شد.

از این میان سهم همدان با ۱۰ شهرستان و ۹ کرسی نمایندگی، ۷ حوزه بود که نام نویسی از نامزدها علاوه بر این ۷ حوزه انتخابیه در وزارت کشور نیز صورت گرفت.

براساس احتمالات و گمانه زنی ها پیش بینی می شد در مدت زمان تعیین شده برای ثبت نام نامزدها بیش از ۲۰۰ نفر در استان همدان برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس ثبت نام کنند اما آمار نهایی ثبت نام کنندگان در استان همدان رقمی فراتر از دوبرابر این عدد را نشان داد به طوری که پس از پایان مهلت تعیین شده برای ثبت نام بیش از ۱۳ هزار و ۸۹۶ نفر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در کشور ثبت‌نام کردند و آمار ثبت نامی های استان همدان نیز ۴۳۰ نفر رسید.

ثبت نام ۳۶ زن در استان همدان

تحلیل این آمار نشان می دهد که از این تعداد ۱۴۳ نفر در حوزه انتخابیه همدان و فامنین، ۷۷ نفر در ملایر، ۴۲ نفر در نهاوند، ۲۹ نفر در تویسرکان، ۶۳ نفر در بهار و کبودرآهنگ، ۳۳ نفر از اسدآباد و ۴۳ نفر در حوزه انتخابیه رزن و درگزین ثبت نام کرده اند و از این تعداد ۳۹۴ نفر مرد و ۳۶ نفر زن هستند.

به هر حال ثبت نام نامزدهای این دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان همدان انجام شد اما آنچه در این میان جای بحث دارد اینکه آیا واقعا تمامی افرادی که وارد این گود شده اند توانایی تکیه زدن به صندلی های سبز مجلس را دارند یا خیر.

 

لزوم دقت در این موضوع آنجا بیشتر مشخص می شود که نماینده ولی فقیه در استان همدان طی برنامه های متعدد خود در هفته ای که گذشت با اشاره به انجام ثبت نام برای نمایندگی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این ایام همه احساس تکلیف می کنند و متاسفانه گاهی از اوقات هم اسم قدرت طلبی ها را احساس تکلیف می گذارند.

آیت الله حبیب الله شعبانی بابیان اینکه البته معنای این حرف فرار از مسئولیت نیست بلکه اگر کسی احساس می کند می تواند و توان خدمت به مردم را دارد بر او واجب است که ورود کند، گفت: اما آیا همه افرادی که به این صحنه ورود می کنند این حس را دارند؟ اگر این طور است پس چرا اقدام به تخریب می کنند و برای رای آوردن آبروی دیگران را می برند؟

امام جمعه همدان خدمت به مردم را دارای عظمت بالایی عنوان کرد و گفت: اگر کسی برنامه اقتصادی مناسبی دارد و توان خدمت رسانی به مردم را در وجود خود می بینید بر او واجب است که وارد صحنه شود و البته در کنار این موضوع باید به وجود سعه صدر نیز اشاره کرد به این دلیل که مدیری موفق خواهد بود که در برخورد با مردم سعه صدر داشته باشد.

وی یادآور شد: اگر کسی به دنبال قدرت است و با این هدف می خواهد به مجلس برود نه خودش را خراب کند و نه مردم را، چرا که انسان قدرت طلب نه تنها به خودش بلکه به جامعه و دیگران نیز برای به دست آوردن قدرت آسیب خواهد زد.

امام جمعه همدان با اشاره به حدیثی از پیامبر گرامی اسلام که فرمودند «برای به قدرت رسیدن تلاش نکنید چرا که باید به همه باج دهید و پیش خیلی ها سر را خم کنید» عنوان کرد: حتی اولیا الهی از مرجعیت که مقامی معنوی است نیز فرار می کردند دیگر چه برسد به مقامات دنیوی.

وی به ثبت نام کاندیداهای مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و با بیان حدیثی از پیامبر(ص) مبنی بر اینکه اگر کسی صلاحیت ندارد مسئولیتی را بپذیرد و در حالی که احساس می کند کسی بهتر از وجود دارد وارد میدان شود به خدا و پیامبر خیانت کرده است، گفت: اگر احساس می کنید توانایی ندارید و برنامه اقتصادی ندارید و توان نظارتی به دولت را در خود نمی بینید و روش قانون نوشتن را بلد نیستید و در مجموع در مجلس کارآمدی نخواهید داشت، ورود به این عرصه شرعا حرام است.

امام جمعه همدان با بیان اینکه در نظام اسلامی ورود پیدا کردن به این عرصه نیازمند تعهد و تخصص است، گفت: اگر می توانید باری از دوش مردم بردارید وارد عرصه شوید.

از نکات مورد تاکید امام جمعه همدان که بگذریم تحلیل ثبت نامی های این دوره موضوعاتی را روشن می کند و در قدم اول شاید افزایش شمار ثبت نام کنندگان و تعداد قابل توجه ثبت نامی ها از جوانان و زنان تظر را جلب کند.

 

رئیس ستاد انتخابات استان همدان در همین خصوص پیرامون وضعیت ثبت نام کنندگان برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان همدان به تفکیک روزهای ثبت نام از نام‌نویسی ۱۹ نفر در نخستین روز از ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان همدان خبر داد.

ثبت نام ۱۰ بیکار طی ۷ روز

مصطفی آزادبخت افزود: از ۱۹ نفر ثبت نامی در استان همدان در روز نخست، ۳ نفر درحوزه انتخابیه همدان و فامنین، ۳ نفر درملایر، ۴ نفر در نهاوند، یک نفر در تویسرکان، ۳ نفر در حوزه انتخابیه بهار و کبودراهنگ، ۳ نفر از اسدآباد و ۲ نفر در حوزه انتخابیه رزن و درگزین ثبت‌نام کرده و از بین ثبت‌نام کنندگان ۱۸ نفر مرد و یک نفر زن (از ملایر) بودند.

وی  بابیان اینکه در بین ثبت‌نام کنندگان روز نخست نام ۲ نفر از نمایندگان فعلی استان همدان نیز دیده می شد در خصوص تحصیلات داوطلبان گفت: از بین افراد ثبت‌نامی ۱۷ نفر دارای مدرک فوق لیسانس و ۲ نفر دارای مدرک دکتری داشتند.

رئیس ستاد انتخابات استان همدان گفت: از بین ثبت‌نامی‌ها در سطح استان همدان در روز اول ۶ نفر کارمند، ۲ نفر استاد دانشگاه، ۲ نفر فرهنگی، ۲ نفر شغل آزاد، ۲ نفر نماینده فعلی، ۳ نفر بازنشسته و ۲ نفر بیکار بودند.

آزادبخت در خصوص رده سنی داوطلبان نیز گفت: از بین داوطلبان ثبت‌نامی استان همدان در نخستین روز ۷ نفر در رده سنی ۳۰ تا ۴۰، ۶ نفر در رده سنی ۴۱ تا ۵۰ و ۶ نفر در رده سنی ۵۱ تا ۶۰ سال بودند.

مصطفی آزادبخت بااشاره به نام‌نویسی ۳۱ نفر در دومین روز از ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان همدان افزود: از ۳۱ نفر ثبت نامی در استان همدان در روز دوم، ۱۲ نفر درحوزه انتخابیه همدان و فامنین، ۶ نفر درملایر، یک نفر در نهاوند، ۲ نفر در تویسرکان، ۳ نفر در حوزه انتخابیه بهار و کبودراهنگ، ۴ نفر از اسدآباد و ۳ نفر در حوزه انتخابیه رزن و درگزین ثبت‌نام کرده اند.

رئیس ستاد انتخابات استان همدان گفت: از بین افراد ثبت‌نامی روز دوم ۲۸ نفر دارای مدرک فوق لیسانس و ۲ نفر دارای مدرک  و یک نفر دارای مدرک حوزوی بوده و ۱۳ نفر کارمند، یک نفر استاد دانشگاه، ۲ نفرفرهنگی، ۹ نفر شغل ازاد، ۳ نفر بازنشسته، ۲ نفر پزشک و یک نفر سایر بوده اند.

وی از نام‌نویسی ۳۷ نفر در سومین روز از ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان همدان خبر داد و گفت: ۱۳ نفر درحوزه انتخابیه همدان و فامنین، ۹ نفر درملایر، ۳ نفر در نهاوند، ۳ نفر در تویسرکان، ۳ نفر در حوزه انتخابیه بهار و کبودرآهنگ، ۳ نفر از اسدآباد و ۳ نفر در حوزه انتخابیه رزن و درگزین ثبت‌نام کردند و از بین ثبت‌نام کنندگان ۳۲ نفر مرد و ۵ نفر زن بودند.

 

آزادبخت در خصوص تحصیلات داوطلبان ثبت نامی روز سوم بابیان اینکه از بین افراد ثبت‌نامی ۳۵ نفر دارای مدرک فوق لیسانس و ۲ نفر دارای مدرک دکتری بودند، گفت: از بین ثبت‌نامی‌ها در سطح استان همدان در روز سوم ۷ نفر کارمند، ۸ نفر استاد دانشگاه، ۷ نفرفرهنگی، ۶ نفر شغل آزاد، یک نفر بازنشسته، یک نفر نماینده، ۳ نفر بیکار و ۴ نفر سایر بودند.

رئیس ستاد انتخابات استان همدان از نام‌نویسی ۵۰ نفر در چهارمین روز از ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان همدان خبر داد.

مصطفی آزادبخت به نام‌نویسی ۵۰ نفر در چهارمین روز از ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: ۱۷ نفر درحوزه انتخابیه همدان و فامنین، ۹ نفر درملایر، ۳ نفر در نهاوند، ۴ نفر در تویسرکان، ۵ نفر در حوزه انتخابیه بهار و کبودرآهنگ، ۵ نفر از اسدآباد و ۷ نفر در حوزه انتخابیه رزن و درگزین ثبت‌نام کردند و از بین ثبت‌نام کنندگان ۴۴ نفر مرد و ۶ نفر زن بودند.

آزادبخت در خصوص تحصیلات داوطلبان ثبت نامی روز چهارم گفت: از بین افراد ثبت‌نامی ۴۳ نفر دارای مدرک فوق لیسانس، ۴ نفر دارای مدرک دکتری و ۳ نفر دارای مدرک حوزوی و ۲۰ نفر کارمند، ۵ نفر استاد دانشگاه، ۶ نفرفرهنگی، ۷ نفر شغل آزاد، ۴ نفر بازنشسته، یک نفر پزشک، یک نفر بیکار و ۲ نفر سایر بودند.

مصطفی آزادبخت از نام‌نویسی ۹۲ نفر در پنجمین روز از ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان همدان خبر داد و افزود: از ۹۲ نفر ثبت نامی در استان همدان در روز پنجم، ۲۸ نفر درحوزه انتخابیه همدان و فامنین، ۱۵نفر درملایر، ۱۳ نفر در نهاوند، ۶ نفر در تویسرکان، ۱۳ نفر در حوزه انتخابیه بهار و کبودرآهنگ، ۶ نفر از اسدآباد و ۱۱ نفر در حوزه انتخابیه رزن و درگزین ثبت‌نام کردند.

رئیس ستاد انتخابات استان همدان بابیان اینکه از بین ثبت‌نام کنندگان ۸۳ نفر مرد و ۹ نفر زن و از بین افراد ثبت‌نامی ۴ نفر کارشناس، ۷۱ نفر دارای مدرک فوق لیسانس، ۱۳ نفر دارای مدرک دکتری و ۴ نفر دارای مدرک حوزوی بودند، گفت: از بین ثبت‌نامی‌ها در سطح استان همدان در روز پنجم ۳۷ نفر کارمند، ۱۲  نفر استاد دانشگاه، ۱۱ نفرفرهنگی، ۸ نفر شغل آزاد، ۴ نفر نماینده، ۷ نفر بازنشسته، ۲ نفر پزشک، یک نفر قاضی، ۳ نفر بیکار و ۷ نفر سایر بودند.

مصطفی آزادبخت شمار ثبت نامی های روز ششم را ۵۴ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۶ نفر درحوزه انتخابیه همدان و فامنین، ۹ نفر درملایر، ۵ نفر در نهاوند، ۳ نفر در تویسرکان، ۸ نفر در حوزه انتخابیه بهار و کبودرآهنگ، ۶ نفر از اسدآباد و ۷ نفر در حوزه انتخابیه رزن و درگزین ثبت‌نام کردند و  از بین ثبت‌نام کنندگان ۵۰ نفر مرد و ۴ نفر زن بودند.

 

آزادبخت در خصوص تحصیلات داوطلبان ثبت نامی روز ششم گفت: از بین افراد ثبت‌نامی ۳ نفر کارشناس، ۴۳ نفر دارای مدرک فوق لیسانس، ۷ نفر دارای مدرک دکتری و یک نفر دارای مدرک حوزوی و ۲۹ نفر کارمند، ۷ نفر استاد دانشگاه، ۳ نفرفرهنگی، ۴ نفر شغل آزاد، ۶ نفر بازنشسته، ۲ نفر پزشک، یک نفر بیکار و ۲ نفر سایر بودند.

شلوغ ترین روز ثبت نام از کاندیداها

رئیس ستاد انتخابات استان همدان شلوغ ترین روز ثبت از کاندیداها را روز اخر اعلام و از ثبت نام ۱۴۷ نفر در هفتمین روز از ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان همدان خبر داد و گفت: ۵۴ نفر درحوزه انتخابیه همدان و فامنین، ۲۶ نفر درملایر، ۱۳ نفر در نهاوند، ۱۰ نفر در تویسرکان، ۲۸ نفر در حوزه انتخابیه بهار و کبودرآهنگ، ۶ نفر از اسدآباد و ۱۰ نفر در حوزه انتخابیه رزن و درگزین ثبت‌نام کردند و از بین ثبت‌نام کنندگان ۱۳۷ نفر مرد و ۱۰ نفر زن بودند.

آزادبخت در خصوص تحصیلات داوطلبان ثبت نامی روز هفتم گفت: از بین افراد ثبت‌نامی ۸ نفر کارشناس، ۱۱۹ نفر دارای مدرک فوق لیسانس، ۱۵ نفر دارای مدرک دکتری و ۵ نفر دارای مدرک حوزوی و از بین ثبت‌نامی‌ها در سطح استان همدان در روز هفتم ۵۱ نفر کارمند، ۱۴ نفر استاد دانشگاه، ۲۱ نفرفرهنگی، ۱۶ نفر شغل آزاد، ۱۶ نفر بازنشسته، ۲ نفر نماینده مجلس، ۵ نفر پزشک، ۳ نفر قاضی و ۱۹ نفر سایر بودند.

افزایش ۶۶ درصدی شمار داوطلبان ثبت نام شده در همدان

فرماندار شهرستان همدان نیز گفت: تعداد داوطلبان ثبت نام شده نسبت به دوره قبلی انتخابات مجلس در مرکز حوزه انتخابیه همدان و فامنین ۶۶ درصد افزایش یافته است.

حسین افشاری افزود: از ۱۳۸ داوطلب ثبت نام شده ۱۲۴ داوطلب مرد و ۱۴ داوطلب زن هستند که ۱۳۲ داوطلب در فرمانداری همدان و ۶ داوطلب در وزارت کشور ثبت نام کردند.

وی در خصوص ترکیب سنی داوطلبان اظهار کرد: ۹۱ داوطلب در گروه سنی ۳۰ تا ۴۵ سال، ۴۲ داوطلب در گروه سنی ۴۶ تا ۶۰ سال و ۵ داوطلب در گروه سنی ۶۱ تا ۷۰ سال قرار دارند.

اما تحلیل آمار و مشاهدات صورت گرفته بیانگر آن است که تمامی نمایندگان فعلی استان همدان در مجلس شورای اسلامی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس نیز نامزدی خود را اعلام کرده و ثبت نام خود را قطعی کرده اند و چند تن از نمایندگان ادوار همدان هم به این جمع اضافه‌شده‌اند.

به هر حال بررسی صلاحیت داوطلبان از امروز آغاز می‌شود و تا ۲۶ آذر ادامه خواهد داشت تا کم کم برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که دوم اسفند امسال برگزار خواهد شد، آماده شویم.

 

انتهای پیام/م م