چهار پیامی که در آیه «اکمال دین» نهفته است/ وظیفه مسلمانان برای زنده نگه داشتن عید غدیر چیست؟
چهار پیامی که در آیه «اکمال دین» نهفته است/ وظیفه مسلمانان برای زنده نگه داشتن عید غدیر چیست؟

غرب ایران؛عید غدیر خم نه فقط به شیعیان بلکه به تمام مسلمانان جهان تعلق دارد و همه وظیفه داریم در ترویج پیام آن بکوشیم.

 

به گزارش غرب ایران؛حجت الاسلام صادقی واعظ بیان داشت مهم‌ترین عید نه فقط برای شیعیان بلکه برای امت اسلام، عید سعید غدیر خم است؛ زیرا رسول خدا (ص) در حدیثی فرمودند «یَومُ غَدیرِ خُمٍّ أفضَلُ أعیادِ اُمَّتی»؛ روز غدیر خم برترین عید امت من است. در نتیجه این روز بزرگ به گروه خاصی اختصاص ندارد.

وی در ادامه به جایگاه روز غدیر در میان اعیاد اسلامی اشاره کرد و افزود: هنگامی که از امام صادق (ع) سوال کردند آیا برای مسلمین عیدی ارزشمندتر از عید فطر، عید قربان و عرفه وجود دارد، حضرت در جواب آن‌ها فرمودند «بله؛ با فضیلت‌ترین، بزرگترین و با شرافت‌ترین اعیاد اسلامی در نزد خداوند روز غدیر خم است».

 

این کارشناس مذهبی به دو سند معتبر در اثبات واقعه غدیر اشاره و تصریح کرد: منابع معتبر شیعه و سنی و همچنین جمعیت فراوانی که در آن روز حاضر بودند، این واقعه را نقل کردند که جای هیچ شک و تردیدی برای حقانیت واقعه غدیر باقی نمی‌گذارد.

حجت الاسلام صادقی واعظ افزود: در غدیر خم بنا بر آیه سوم سوره مائده چهار اتفاق مهم افتاد. اولین اتفاق «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ» است؛ یعنی اینکه عیدغدیر، روز اکمال دین است. در دوران ۲۳ ساله رسالت پیامبر (ص) دستورات الهی مانند نماز، خمس، روزه، انفاق و حج توسط وحی و آیات قرآن به تدریج نازل شد، اما صحبت از کامل شدن دین مطرح نشد.

وی ادامه داد: در روز غدیر وقتی ولایت امیرالمومنین (ع) به همه عرضه می‌شود. آن روز را روز کامل شدن دین معرفی می‌کنند؛ یعنی اگر تمامی دستورات و احکام اسلام به طور کامل اجرا شود، اما شخص از ولایت امیرالمومنین (ع) بی‌بهره باشد، عملش ناقص است. زیرا اسلام کامل زمانی است که در کنار تمامی دستورات الهی، ولایت امیرالمومنین وجود داشته باشد.

 

نعمت زمانی بر ما تمام شد که ولایت امیرالمومنین ارائه شد

این کارشناس و سخنران مذهبی به نکته دیگری از آیه اکمال دین اشاره کرد و گفت: خداوند «أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی»؛ نعمت بر شما تمام شد. چه زمانی نعمت تمام می‌شود؟ زمانی که خداوند عنایات خودش مانند سلامتی و خیر دنیا را به بهترین نحو در زندگی ما قرار دهد. در نتیجه این آیه می فهمیم که برترین نعمتی که خداوند به بندگانش مرحمت کرده، نعمت ولایت است.

وی به داستانی درباره اهمیت و جایگاه نعمت ولایت اشاره کرد و توضیح داد: در حدیث معتبری نقل شده است که ابوخالد کابلی از امام باقر (ع) سوال کرد منظور از آیه «ثُمَّ لَتُسْئَلُنَّ یَوْمَئِذ عَنِ النَّعیمِ؛ مسلماً همه شما روز قیامت از نعمت‌ها بازپرسى خواهید شد» کدام نعمت است؟ امام فرمودند ابوخالد اگر گمان می‌کنی مقصود نعمت‌هایی است که خداوند در زندگی قرار داده او کریم‌تر از این حرفهاست. امام باقر (ع) به سینه مبارک خود اشاره کردند و فرمودند «نحن نعیم»؛ مقصود از نعمتی که باید فردای قیامت پاسخ داد، نعمت ولایت معصومین (ع) است.

 

حجت الاسلام صادقی واعظ ادامه داد: در نماز‌های واجب هر روز می‌خوانیم «اهدنا الصراط المستقیم». این صراط مستقیم سه ویژگی دارد «صِراطَ الَّذینَ أَنعَمتَ عَلَیهِم غَیرِ المَغضوبِ عَلَیهِم وَ لَا الضّالّینَ» راه کسانی که خداوند آن‌ها را نعمت داده، از خشم و غضب الهی در امانند و همچنین از ضلالت و گمراهی نیز مصون هستند. هنگامی که از رسول خدا (ص) سوال شد، این افراد چه کسانی هستند، پیامبر (ص) فرمودند این‌ها شیعیان علی بن ابی طالب هستند که متنعم به نعمت ولایت امیرالمومنین هستند.

 

وی به نکته سوم آیه اکمال اشاره کرد و توضیح داد: خداوند در ادامه آیه اکمال می‌فرماید «رَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا»؛ رضایت خدا از مسلمانی ماست؛ اسلام به‌عنوان یک آیین جهانی است و بعد از آن هیچ دین دیگری در میان مردم قرار داده نشد.

مهر تأیید و شرط پذیرش اعمال، ولایت امیرالمومنین است

این کارشناس مذهبی افزود: از دو جهت اسلام یک دین کامل است که تا پایان عالم پاسخگوی تمام نیاز‌های بشر است؛ اسلام به نبوت ختم نمی‌شود بلکه امتداد نبوت در امامت است و این امامت امروز در وجود امام عصر (عج) در عالم جاری است. از طرف دیگر رضایت خداوند بر مسلمانی ما زمانی است که ولایت امیرالمومنین را قبول داشته باشیم.

 

حجت الاسلام صادقی واعظ ادامه داد: خداوند در آیه اکمال می‌فرماید  «الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ دِینِکُمْ»؛ روز غدیر در کنار کامل شدن دین، اتمام نعمت و رضایت الهی بر مسلمانی روز یاس و ناامیدی کفار و مشرکین و شیاطین هم هست. کسانی که گمان می‌کردند با رفتن رسول خدا اسلام هم برچیده می‌شود؛ اما در غدیر خم دیدند کسی به جانشینی پیغمبر منصوب شد که خود پیغمبر است، ولی مقام نبوت ندارد و ضامن بقای اسلام تا پایان دنیاست.

 

برای گسترش غدیر خم باید چه کرد؟

این پژوهشگر دینی به چند نکته در حفظ واقعه غدیر اشاره کرد و توضیح داد: اولین وظیفه‌ای که ما برای حفظ عید غدیر داریم، آگاهی و شناخت درست نسبت به واقعه غدیر است. باید بدون هیچ غرض و تعصبی بلکه با نگاه درست و حق بینانه غدیر را مورد بررسی قرار دهیم و تاریخ را مرور کنیم و آنچه که واقعیت است را بشناسیم.

 

حجت الاسلام صادقی واعظ ادامه داد: وظیفه دوم این است که به هر طریقی که می‌توانیم از طریق فضای مجازی یا در گفت و گو‌های رو در رو همانطور که پیامبر (ص) فرمودند، به هر کسی که غدیر بی اطلاع است، درباره این واقعه بگوییم و آن را به نسل‌ها و آیندگان منتقل کنیم.

 

او گفت: سومین وظیفه در غدیر خم دستگیری از نیازمندان، رفع کینه‌ها، کمک به زندانیان نیازمند و یتیم نوازی و ایجاد خاطره‌های خوب و خوش در ذهن مردم است. باید لحظات خوش زندگی را برمبنای غدیر خم و تحت ولایت امیرالمومنین (ع) ایجاد کنیم.

این کارشناس دینی افزود: از مهمترین وظایف در ترویج واقعه غدیر این است که کودکان را با زبان کودکانه نسبت به غدیر آگاهی دهیم و با ولایت امیرالمومنین و قرار گرفتن در مسیر پیروی از اهل بیت (ع) سبک زندگی شان را تنظیم کنیم.

 

بر مبنای امیرالمومنین زندگی علوی داشته باشیم

وی در پایان گفت: هر کدام از ما به روشی زندگی و موفقیت و شکست را تجربه کردیم. بیاییم در روز غدیر به سبک و روش امیرالمومنین (ع) زندگی خود را علوی تنظیم کنیم و بر مبنای امیرالمومنین کاسبی و فرزندانمان را تربیت کنیم. زندگی مشترکمان را با محوریت علوی پیش ببریم و تعاملات اجتماعی مان را تنظیم کنیم.

انتهای پیام/خ