هدفگذاری صادراتی در این استان ۱.۵ میلیارد دلار است
هدفگذاری صادراتی در این استان ۱.۵ میلیارد دلار است

غرب ایران - استاندار همدان گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده ۱/۵ دلار صادرات غیر نفتی در استان را باید محقق کنیم.

به گزارش غرب ایران علیرضا قاسمی فرزاد در کارگروه توسعه صادرات محصولات غیر نفتی گفت: امسال استان همدان از نظر وزنی در صادرات ۳۲ درصد کاهش و به لحاظ ریالی و ارزش کالا‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

او افزود: با وجود دو شهر جهانی لالجین و ملایر که تولیدات بسیاری در زمینه صنایع دستی دارند متاسفانه در صادرات صنایع دستی ۸۴ درصد و در بخش کشاورزی ۴۱ درصد رشد منفی داشته ایم که باید با تقویت بازار صادرات این هنر اصیل ایرانی، از خام فروشی محصولات جلوگیری کنیم.

استاندار همدان می گوید: بیشتر آمار صادرات امسال استان همدان مربوط به حوزه معادن است که باید آن را کاهش و به سمت صادرات محصولات صنعتی و صنایع دستی حرکت کنیم.

رئیس سازمان صمت استان همدان هم گفت: در سه ماه نخست امسال بیش از ۱۶ هزا تن کالا به ارزش ۲۱ میلیون دلار از استان به خارج از کشور صادر شد.

احمد شانیان گفت: سهم بخش صنعت از صادرات کالای استان همدان در این مدت ۶ میلیون و ۲۵۳ هزار کیلوگرم به ارزش هفت میلیون و ۲۴۲ هزار دلار است که نسبت به زمان مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۶۶ درصد کاهش، ولی از نظر ارزشی ۱۱۲ درصد افزایش داشته است.

او می گوید: سه ماهه اول امسال ۲ میلیون و ۴۵۸ هزار کیلوگرم محصولات کشاورزی به ارزش سه میلیون و ۹۱ هزار دلار از گمرک همدان صادر شده است که از نظر وزنی و ارزشی ۵۰ درصد کاهش داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان گفت: همچنین صادرات پنج میلیون و ۳۷۵ هزار کیلوگرمی بخش معدن هفت میلیون و ۸۲۵ هزار دلار آورده برای استان داشته است که از نظر وزنی ۱۶۶ درصد و ارزشی ۳/۲ برابر نسبت به سه ماهه نخست پارسال افزایش داشته است.

شانیان افزود: ۶ تن و ۱۰۰ کیلوگرم صنایع دستی و فرش به ارزش ۹ هزار و ۴۹۰ دلار فصل بهار سال ۱۴۰۱ از گمرک همدان صادر شده است که در این بخش نیز با کاهش ۸۴ درصدی از نظر وزنی و ۹۵ درصدی از نظر ارزشی مواجه هستیم.

شانیان گفت: صادرات مواد شیمیایی در فصل بهار امسال به ۲ میلیون و ۴۱۳ هزار و ۴۱۳ کیلوگرم به ارزش ۲ میلیون و ۷۶۳ هزار دلار رسیده است که میزان صادرات این بخش از نظر وزنی و ارزشی رو به کاهش بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان گفت: سهم صنعت از صادرات سه ماهه نخست امسال ۳۴/۵۷ درصد، بخش کشاورزی، ۱۴/۷۵ درصد، معدن، ۳۷/۳۵ درصد، صنایع دستی ۰/۰۵ درصد و مواد شیمیایی ۱۳/۲۸ درصد بوده است.

به گفته شانیان واردات کالا از گمرک همدان نیز در فصل بهار امسال به چهار میلیون و ۷۲۶ هزار دلار و وزن یک هزار و ۱۱۱ تن رسیده که نسبت به سال گذشته از نظر ارزشی ۷۷ درصد و وزنی ۷۵ درصد کاهش داشته است.

 

انتهای پیام/م م

  • نویسنده : خبرنگار1