مدیرعامل بانک ملی ایران: این بانک در پرداخت تسهیلات کلان ۳۰ درصد رشد داشته است
مدیرعامل بانک ملی ایران: این بانک در پرداخت تسهیلات کلان ۳۰ درصد رشد داشته است

غرب ایران - مدیرعامل بانک ملی ایران گفت: این بانک در پرداخت تسهیلات کلان با وجود سیاست های انقباضی در هفت ماهه امسال حدود ۳۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش غرب ایران، محمدعلی فرزین در دیدار با استاندار همدان اظهار داشت: بانک ملی در هفت ماهه امسال۱۴۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده و در پرداخت تسهیلات خرد نیز ۱۰۲ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع بانکی، بانک ها امکان و توان تحقق تسهیلات تکلیفی را ندارند و آنچه به بانک ملی تکلیف شده قابل تحقق و امکان پذیر نیست و این موضوع به صورت کتبی هم اعلام شده است.

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه فاصله میزان تسهیلات پرداختی با تسهیلات تکلیفی بسیار زیاد است یادآوری کرد: سال گذشته ۲۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه توسط بانک ملی پرداخت شد که امسال ۶۰ هزار میلیارد تومان تکلیف کردند که تحقق این رقم امکان پذیر و شدنی نیست.

فرزین گفت: در عین حال برش استانی میزان تسهیلات تکلیفی را مشخص کرده که باعث می شود مدیر بانک در صورت مراجعه به هر یک از استان ها با سوال چرایی محقق نشدن تسهیلات تکلیفی مواجه شود.

وی ادامه داد: در حالیکه باید این تکالیف ابتدا در اختیار شورای هماهنگی بانک ها قرار گرفته و پس از بررسی بر اساس توانمندی بانک ها مصوب و تکلیف شود.

مدیرعامل بانک ملی ایران افزود: با وجود کمبود منابع بانکی اما بیشترین میزان رشد در پرداخت تسهیلات تکلیفی مربوط به پرداختی به بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و بنیاد برکت است چرا که عموم این تسهیلات در مناطق محروم هزینه می شود بنابراین اصرار به تحقق این قبیل تسهیلات در صورت وجود منابع داریم.

فرزین با بیان اینکه منابع و مصارف بانک باید تراز باشد اظهار داشت: نمی توان در صورت نداشتن منابع بانکی، مصارف داشت چرا که بر اساس منابع موجود می توان تسهیلات پرداخت کرد بنابراین در تصمیم گیری ها باید ابتدا میزان منابع بانک را ارزیابی و طبق آن برای این بانک تسهیلات تکلیفی معین کنند.

وی افزود: بانک ملی به طور کامل در قالب چارچوب و ضوابط بانک مرکزی عمل می کند در حالیکه بسیاری از بانک ها این قوانین را عمل نمی کنند بنابراین بخش مشتریان سپرده خود را به دیگر بانک ها برده اما موقع درخواست وام به بانک ملی مراجعه می کنند.

مدیرعامل بانک ملی ایران تاکید کرد: استانداران برای هدایت منابع موجود در استان به سمت سپرده گذاری در بانک ملی باید تلاش کنند چرا که در این صورت می توان با افزایش منابع ، تسهیلات قرض الحسنه و خُرد بیشتری را پرداخت کرد.

فرزین با بیان اینکه اجرای مصوبات سفر رییس جمهوری نیز منوط به داشتن منابع بانکی است گفت: نگاه بانک ملی تسهیلگری است بنابراین در صدد رفع موانع برای دریافت وام توسط بخش خصوصی است همچنین به شعب برای تسهیل در دریافت وثیقه و سختگیری نکردن در ضمانت ها تاکید شده است.

 

انتهای پیام/م م

  • نویسنده : خبرنگار1