محیط‌بان همدانی آزاد می‌شود
محیط‌بان همدانی آزاد می‌شود

-رییس اداره حقوقی حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: «سعید مومیوند» محیط‌بان همدانی که به علت درگیری با چند فرد مسلح در زندان بود، با تامین قرار وثیقه به زودی آزاد(چند روز آینده) آزاد می‌شود.

غرب ایران -رییس اداره حقوقی حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: «سعید مومیوند» محیط‌بان همدانی که به علت درگیری با چند فرد مسلح در زندان بود، با تامین قرار وثیقه به زودی(چند روز آینده) آزاد می‌شود.

عزیز قیاسی  اظهار داشت: رای قصاص ( اعدام) محیط‌بان همدانی پیشتر در شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور نقض و مقرر شد که پرونده این محیط بان در شعبه هم ارز مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در مهرماه امسال حکم اعدام این محیط بان نقض شده بود و پرونده برای رسیدگی مجدد به همدان ارجاع داده شد که اکنون بعد از بررسی مجدد قرار شد تا محیط بان با قرار وثیقه پنج میلیارد تومانی آزاد شد.

وی با بیان اینکه هم اینک این پرونده در شعبه ۲ کیفری یک تحت بررسی است، تصریح کرد: اختلاف نظری درباره صلاحیت رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری یک  یا دادسرای نظامی مطرح است که تا مشخص شدن این موضوع از طریق دیوان عالی کشور مقرر شد این محیط بان با تامین قرار وثیقه به طور موقت آزاد شود.

رییس اداره حقوقی حفاظت محیط زیست استان همدان بیان کرد: در حال حاضر باارائه نیابت قضایی به دادسرای نهاوند و ارائه سند چندین ملک در این شهرستان، بیش از چهار میلیارد تومان از وثیقه تامین شده و در صورت تامین مابقی رقم مورد نیاز این محیط بان با صدور قرار وثیقه تا رسیدگی مجدد به پرونده آزاد می‌شود.

سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط‌ زیست کشور نیز امروز در گفت وگویی با خبرنگار محیط زیست ایرنا در خصوص پرونده محیط بان همدانی گفت که خانواده این محیط بان توانستند مبلغ زیادی از این وثیقه پنج میلیارد تومانی را تهیه کردند و در تماسی که روز گذشته(دوشنبه) با یگان حفاظت محیط زیست داشتند موضوع کمبود وثیقه را مطرح کردند که موضوع را با رییس سازمان در میان گذاشتم و موافقت شد تا مبلغ ۲۶۰ میلیون تومان از کمبود وثیقه از صندوق ملی محیط زیست تامین شود.

محبت خانی ادامه داد: اگر کارهای مربوط به برداشت پول از صندوق ملی محیط زیست امروز تمام و پول به حساب دادگستری همدان واریز شود، دیگر پنج میلیارد تومان وثیقه تامین می شود و محیط بان یک تا دو روز دیگر آزاد خواهد شد.

در سال ۹۵ محیط بان سعید مومیوند به اتفاق سایر همکاران در حین گشت و کنترل منطقه حفاظت شده «نشر» شاهد حضور افراد مسلح در این منطقه می شوند که پس از متوقف کردن خودرو آنها، یکی از سه سرنشین با اسلحه اقدام به فرار می کند.

محیط بان سعید مومیوند پس از اخطار فراوان به قصد شلیک هوایی اقدام به تیراندازی می کند اما با توجه به ناهموار بودن زمین و شرایط منطقه، تیر ناخواسته به فرد اصابت می کند که بلافاصله فرد مجروح را به بیمارستان بعثت همدان منتقل می کنند.

فرد مصدوم پس از گذراندن ۱۷ روز در کما، جان خود را از دست داد که پس از کش و قوس های زیاد پس از دو سال رای قصاص برای محیط بان صادر و در سال ۹۷ به اعدام محکوم شد.

اما بعد از تلاش های صورت گرفته این حکم از سوی سازمان محیط زیست مورد اعتراض قرار گرفت و پس از دو بار رفت و برگشت پرونده، برای بار سوم اعتراض به دیوان عالی کشور ارسال شد و این دیوان نسبت به رأی صادره واکنش و حکم اعدام را نقض کرد.