صادرات ۲۷ میلیون دلاری صنایع‌دستی استان همدان
صادرات ۲۷ میلیون دلاری صنایع‌دستی استان همدان

غرب ایران - معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان از صادرات ۲۷ میلیون دلاری صنایع‌دستی این استان خبر داد.

به گزارش غرب ایران محمدرضا خلجی با بیان اینکه وضعیت صادرات صنایع‌دستی همدان نسبت به گذشته بهتر شده است افزود: طی ماه گذشته ۲۷ میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی همدان بوده که عمده آن به کشور عراق ارسال می‌شود.

او با بیان اینکه بیشترین صادرات صنایع‌دستی همدان مربوط به سفال و سرامیک است گفت: پس از سفال؛ مرواربافی، منبت و نقاشی روی شیشه در رتبه‌های بعدی صادرات قرار دارند.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان گفت: مقصد صادرات مرواربافی به کشور آذربایجان، ارمنستان و ترکیه است، منبت بیشتر به عراق و سپس ارمنستان صادر می‌شود و نقاشی روی شیشه و شیه‌گری نیز به عراق ارسال می‌شود.

خلجی با تاکید بر اینکه بیشتر صادرات صنایع‌دستی به صورت غیررسمی است افزود: با این وجود شرکت در نمایشگاه‌های خارجی نیز در شناساندن و فروش صنایع دستی بسیار اثرگذار است به طوری که خانم شاهوردی از هنرمندان با حضور در نمایشگاه ایتالیا ۱۰ هزار یورو فروش داشتند.

او در خصوص پیمان‌سپاری ارزی که در دولت و مجلس مورد بحث است نیز یادآور شد: وزیر میراث فرهنگی طی نشستی که در سفر اخیر به ملایر داشتند، افزود: با موافقت مجلس قرار است پیمان‌سپاری ارزی از سوی مجلس برداشته شود که اگر این اتفاق رخ دهد، هنرمندان و تولیدکنندگان می‌توانند محصولات خود را به صورت رسمی و از مبادی گمرکی انجام دهند.

 

انتهای پیام/م م

  • نویسنده : خبرنگار1