شناسایی ۲۵۰ کودک مبتلا به اوتیسم در استان همدان
شناسایی ۲۵۰ کودک مبتلا به اوتیسم در استان همدان

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان همدان گفت: ۲۵۰ کودک مبتلا به اوتیسم زیر پوشش بهزیستی استان قرار دارند.

غرب ایران – معاون امور توانبخشی بهزیستی استان همدان گفت: ۲۵۰ کودک مبتلا به اوتیسم زیر پوشش بهزیستی استان قرار دارند.

سیاوش رهبر, معاون امور توانبخشی بهزیستی استان همدان با بیان اینکه ۲۵۰ کودک مبتلا به اوتیسم زیر پوشش بهزیستی استان قرار دارند اظهار داشت:۱۱۲ نفر از این تعداد در ۲ مرکز همدان و نهاوند، روزانه از خدمات کاردرمانی، گفتار درمانی، فیزیوتراپی و هنردرمانی بهره‌مند می شوند.

او ادامه داد: برای ۱۱۲ کودک هر کدام حدود ۸۰۰ هزار تومان ماهانه به مراکز اوتیسم یارانه پرداخت می‌شود و خانواده‌ها هم بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان به این مراکز پرداخت می‌کنند.

معاون امور توانبخشی بهزیستی همدان با بیان اینکه اختلال اوتیسم در این استان رو به رشد است و شاهد شیوع این بیماری هستیم تاکید کرد: با توجه به روند رو به رشد اوتیسم از خانواده‌ها انتظار می‌رود با ارتقای آگاهی و افزایش حساسیت از روند رو به رشد تولد کودکان دارای اختلال اوتیسم جلوگیری کنند.

رهبر اضافه کرد: در صورت همراهی و مشارکت خانواده‌ها می‌توان بین ۲ تا پنج سالگی این بیماری را تشخیص داد چرا که سن طلایی تشخیص اوتیسم ۲ تا پنج سالگی است و گام نخست تشخیص اوتیسم، مشاهده برخی علائم از سوی خانواده‌ها است.

او بیان کرد: همچنین در سامانه سازمان بهزیستی یک سری تست بارگذاری شده است که خانواده‌ها با مراجعه به سایت و پاسخ به سوال‌ها می‌توانند بیماری را تشخیص بدهند.

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان همدان افزود: همچنین در صورت مشکوک شدن به ابتلا فرزندشان به اوتیسم خانواده‌ها می‌توانند به مراکز اوتیسم در نهاوند و همدان برای انجام تست‌های تشخیصی مراجعه کنند.

رهبر مراجعه به پزشکان متخصص کودکان را نیز توصیه کرد و گفت: سازمان بهزیستی اقدام به تجهیز اتاق “هنر درمانی” یا “نمایش درمانی” مراکز شبانه روزی و روزانه از جمله مراکز اوتیسم کرده است.

او یاد آور شد: بهزیستی با هزینه کرد حدود ۲۱۰ میلیون تومان اقدام به تجهیز اتاق هنر مراکز شبانه روزی و روزانه کرد که به هر مرکز هفت میلیون تومان رسید.

رهبر با بیان اینکه ۱۳ فروردین به عنوان روز جهانی اوتیسم نامگذاری شده است اظهار داشت: افراد مبتلا به اوتیسم گوشه گیر هستند و توان ارتباط با دیگر افراد را ندارند.

اوتیسم یک اختلال عصبی و رشدی است که مبتلایان به این بیماری، بخش‌های مختلف مغزشان در همکاری با همدیگر دچار مشکل هستند و شاخصه اصلی این افراد نقص در ارتباط، رفتار‌های کلیشه‌ای و تکراری و پایین بودن خزانه لغات شان است. در اختلالات طیف اوتیسم، افرادی دارای حداقل علائم بیماری هستند که تشخیص آن‌ها سخت‌تر است در مقابل کسانی هستند که تشخیص آن‌ها راحت‌تر بوده و نیاز به حمایت زیاد تا پایان عمر دارند.

بعضی از این افراد مشکلات دیگری از جمله کم توانی ذهنی، عقب ماندگی ذهنی، اختلال یکپارچگی حسی، اختلال بیش فعالی و نقص توجه، صرع و مشکلات گوارشی دارند.

انتهای پیام/ف