شناسایی بیش هزار تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی
شناسایی بیش هزار تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی

غرب ایران - از ابتدای سال تاکنون حدود هزار و ۱۵۰ تغییر کاربری غیرمجاز در استان همدان شناسایی شده است.

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران؛ فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی استان همدان گفت: نیرو‌های یگان حفاظت اراضی کشاورزی استان به افرادی که اقدام تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی کرده اند، هشدار داده است.

سرهنگ جواد کرمی با تاکید بر نقش خاک در امنیت غذایی کشور، افزود: نقش خاک تا حدی مهم است که با تغییر کاربری هر هکتار از اراضی، امنیت غذایی ۲۰ نفر به خطر می‌افتد.
وی با بیان اینکه درباره چند مورد از این تعداد، توقف عملیات صورت گرفته است، افزود: ادامه تغییرات، تخریب یا بازگشت به حالت اولیه موارد فوق با مراجعه به امور اراضی شهرستان مربوطه و پس از طی عملیات قانونی مشخص می‌شود.
کرمی تصریح کرد: همچنین حدود ۱۸۵ مورد منجر به تخریب و قلع و قمع و ساخت و ساز‌های غیرمجاز شد که همدان، ملایر و بهار با توجه به وسعت و تراکم جمعیت و افزایش ساخت و ساز با اختلافی نزدیک، بیشترین آمار تخریب و قلع و قمع را به خود اختصاص داده‌اند، علاوه بر این تخریب و قلع و قمع‌های صورت گرفته با همکاری عوامل انتظامی و راهداری شهرستان‌ها صورت انجام شد.
فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی استان همدان با بیان اینکه هم استانی‌ها می‌توانند با تماس با سامانه هوشمند ۱۳۱ موارد تغییر کاربری غیرمجاز را اطلاع دهند و در حفظ اراضی سهیم باشند، گفت: طی ۸ ماهه اول سالجاری حدود ۱۱۵۰ مورد اخبار ساخت و ساز غیرمجاز به سامانه ۱۳۱ یگان حفاظت امور اراضی گزارش شده است.
وی همچنین از برخورد قاطع یگان حفاظت اراضی کشاورزی با متخلفان خبرداد و تاکید کرد: از این تعداد حدود ۳۵۰ مورد از طریق تماس تلفنی مردم با سامانه ۱۳۱ بوده و باقی موارد توسط مامورین گشت ویژه ۱۳۱ یگان حفاظت شهرستان‌ها، حین گشت‌زنی شناسایی و برابر مقررات اقدامات قانونی صورت گرفته است.
انتهای خبر / ب