زیارت اربعین و کربلا ستون ولایت است
زیارت اربعین و کربلا ستون ولایت است

غرب ایران - امام جمعه موقت همدان با قدردانی از ملت عراق برای میزبانی از زائران اربعین حسینی و تامین امنیت آنها گفت: همانطور که نماز ستون دین است، زیارت اربعین و کربلا ستون ولایت است.

به گزارش غرب ایران، حجت‌الاسلام سید هاشم موسوی در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به همت مردم در برپایی مراسم اربعین حسینی اظهار داشت: موکب‌ها انفاق می‌‌کنند، چرا که مال را از آن‌ خداوند می‌دانند.

وی با این توضیح که در همدان ۱۱۵ موکب فعالیت می‌کنند و روزانه به میلیون‌ها نفر خدمات ارائه می‌دهند، گفت: زیارت اربعین، انگشتر کردن به دست راست، سجده بر خاک و خواندن حمد و سوره نماز ظهر عصر به صورت آرام همراه با خوانش بلند بسم الله الرحمن الرحیم، از نشانه‌های مؤمن است.

امام جمعه موقت همدان با بیان اینکه زیارت اربعین در ردیف نمازهای واجب و مستحب آمده است افزود: همانطور که نماز ستون دین است، زیارت اربعین و کربلا ستون ولایت است.

وی ادامه داد: عصاره کتاب الهی دین خدا و ستون آن نماز است و عصاره عترت زیارت اربعین است و اینکه خداوند درباره نماز معارف بسیاری مطرح کرده است.

موسوی با اشاره به اینکه آنچه می‌تواند خوی سرکش انسان را تعدیل کند، نماز و زیارت اربعین است، عنوان کرد: پیامبر آمده انسان‌ها را از جهل علمی و عملی برهاند.

وی بیان کرد: زیارت اربعین به گونه‌ای است که انسان خط و خطوط خود را از دشمن مدت‌ها است که جدا کرده، به همین دلیل وقتی زیارت اربعین را افراد بشنوند عارف خواهند شد.

امام جمعه موقت همدان با بیان اینکه زائر امام حسین(ع) زائر خداست گفت: امروز اقلیت‌های مذهبی هم به حضرت عباس(ع)، علی‌اصغر(ع) و علی‌اکبر(ع) پناه می‌برند.

وی با قدردانی از ملت عراق برای میزبانی از زائران اربعین حسینی و تامین امنیت آنها مطرح کرد: ۲۰ میلیون نفر به زیارت اباعبدالله(ع) می‌روند که حدود ۵ میلیون نفر از ایران هستند.

موسوی با اشاره به اینکه عامل این حرکت عظیم ایمان، عشق، محبت و عاطفه است افزود: دشمن بداند کودکان، نوجوانان و جوانان که به زیارت اربعین می‌روند اجازه نمی‌دهند که به این مملکت، ملت و نظام الهی کج نگاه کند.

امام جمعه موقت همدان در ادامه درباره مسئله  قطعی و کمبود آب با این توضیح که باید از مردمی که در برابر همه این مشکلات صبوری کردند و از ایمان دوری نمی‌کنند، قدردانی کرد: گفت: از ۲۰ سال پیش مسئولان مقصر هستند و اگر تدبیر می‌کردند این مشکلات پیش نمی‌آید.

وی با بیان اینکه امیدواریم مسئولان با تلاش شبانه روزی این مشکل را برطرف کنند ادامه داد: یکی از انتظارات امام زمان(عج) این است که شیعیان پیرو بیانات ائمه معصومین باشند.

 

انتهای پیام/م م