تعداد صندوق های رای در همدان به هزار و ۴۳۸ شعبه افزایش یافت
تعداد صندوق های رای در همدان به هزار و ۴۳۸ شعبه افزایش یافت

غرب ایران- باید از ظرفیت رسانه‌ها در تبیین جرایم انتخاباتی استفاده شود ولیکن تمام رسانه های دیداری، شنیداری، مکتوب و الکترونیک و شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی حق ندارند آگهی و مطلب علیه نامزدی درج کنند.

 

 

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران ؛ حجت الاسلام جلال مرادیدر جمع اعضای هیئت‌های نظارت استان اظهار داشت: انتخابات دارای چهار رکن اجرا، نظارت، امنیت و رسیدگی به جرایم و تخلفات است  که باید مورد توجه همه اعضا قرار گیرد.

وی با بیان اینکه شاید از نگاه بیرونی رأی‌دهندگان انتخابات یک روز باشد اما طبق ارکان  اصلی، این رویداد پروسه‌ای است که بعد از پایان انتخابات قبلی، آغاز می‌شود افزود: انتخابات ۱۴۰۰ ویژگی‌های متمایزی از انتخابات گذشته دارد که همین مسئله سبب متمایز شدن آن از باقی رویدادها می‌شود.

رئیس دفتر نظارت بر انتخابات شورای نگهبان در استان همدان بیان کرد: خود نظام مقدس جمهوری اسلامی در کمتر از دو ماه به رای مردم گذاشته می‌شود، خبرگانی هم که قانون بنویسند به رای مردم انتخاب می‌شوند؛ در این پروسه، قانون نوشته شده منتخبان مردم نیز به رأی مردم گذاشته می‌شود و  به نوعی همه نهادها و مسئولان با واسطه و بی واسطه منتخب مردم هستند و این افتخار منحصر به فرد به شمار می آید که هیچ نظام دیگری این جایگاه را برای مردم قائل نشده است.

این مقام مسئول درباره وظایف این شورا و قانونی بودن نظارت‌های آن بیان کرد: بر اساس اصل ۹۹ قانون اساسی و براساس ماده ۳ انتخابات مجلس و ماده هشت انتخابات ریاست جمهوری، در قانون عادی مصوب مجلس و هم در تفسیری که شورای نگهبان بر اساس  اصل ۹۹ قانون ارائه کرده؛ این نظارت عام و استصوابی  بوده و تمام مراحل انتخابات را شامل می‌شود.

وی ادامه داد:  متاسفانه برخی‌ها تنها کلمه استصوابی را شنیده‌اند و بر همین اساس نیز اظهار نظر می‌کنند در حالی‌که استصوابی به معنای «درست» است یعنی باید نظارت بر اساس قانون و اثرگذار باشد و اگر جایی تخلف و تعدی از قانون ببیند، فقط گزارش نشود بلکه جلوگیری از تخلف را داشته باشد.

مرادی با تشریح حساسیت انتخابات پیش رو عنوان کرد: تفاوت انتخابات ۱۴۰۰ با انتخابات دیگر این است که چهار انتخابات همزمان برگزار می‌شود که البته در استان ما سه انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شورای شهر برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه شیوه‌ای نامه‌ای توسط هیئت نظارت شورای نگهبان، هیئت نظارت شوراهای اسلامی شهر و روستا و ستاد انتخابات کشور هماهنگ و از ابتدا معتمدین مشترک معرفی شده است عنوان کرد:  تمام ۳۰ نفر معتمدین عضو انتخابی هیئت‌های اجرایی معتمدین، توسط هیئت‌های نظارت با تفاهم و تعامل موجود، مورد تایید قرار گرفته‌اند و این نمونه است.

رییس دفتر هیئت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان در همدان  با اشاره به اینکه هیئت‌های اجرایی تشکیل و جانمایی صندوق‌ها، تعیین شعب، اعضای صندوق انجام گرفته است گفت: یک هزار و   ۴۳۸ شعبه اخذ رای در استان تعیین شده که به خاطر بیماری کرونا نسبت به دوره‌های قبل افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه باید رصد تخلفات انتخاباتی و تبلیغاتی مخصوصاً در فضای مجازی و رعایت قانون و بی‌طرفی از سوی تمام مجریان و ناظران مدنظر باشد توضیح داد: باید با جرایم انتخاباتی برخورد مناسب و به موقع انجام شود چرا که طبق تجربه انتخابات گذشته در برخی از شهرستان‌ها آرای صادره بر متخلفین انتخاباتی بازدارنده بوده اما در برخی از شهرستان‌ها نیز به ماده فسخ شده از قانون انتخابات مجلس استناد و بر تمام تخلفات رای برائت صادر شده است.

این مقام مسئول با تاکید به اینکه باید از ظرفیت رسانه‌ها در تبیین جرایم انتخاباتی استفاده شود گفت: عدم هتک حیثت و حفظ حرمت کاندیداها باید مورد توجه باشد تا برخی اتفاقات سال ۹۶ تکرار نشود.

وی عنوان کرد: امیدواریم اعضای هیئت نظارت بر انتخابات  اگر جرم و تخلفاتی را شاهد هستند، طبق آنچه شایسته بوده برخورد کنند و عوامل اجرایی هم توجه لازم را داشته باشند.

این مقام مسئول اعلام کرد: طبق ماده ۷۴ قانون انتخابات ریاست جمهوری تمام رسانه های دیداری، شنیداری، مکتوب و الکترونیک و شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی حق ندارند آگهی و مطلب علیه نامزدی درج کنند بنابراین این مسئله باید مورد توجه آنها باشد.

انتهای پیام/ن