بهره برداری از نخستین واحد شمش منیزیم کشور در استان همدان
بهره برداری از نخستین واحد شمش منیزیم کشور در استان همدان

غرب ایران - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه این استان صاحب نخستین واحد تولید شمش منیزم کشور است، گفت: بهره‌برداری از این طرح بی‌نظیر اقتصادی و تولیدی کشور در ایام دهه فجر(بهمن ۱۴۰۰) آغاز می شود.

به گزارش غرب ایران ؛«حمیدرضا متین» اظهار داشت: پروژه ساخت و راه اندازی این واحد فرآوری معدنی پیشرفت خوبی دارد و بخش عمده‌ای از ماشین آلات خارجی آن نیز وارد شده است.

وی ابراز امیدواری کرد: با پیگیری مسئولان استان و همت سرمایه‌گذار در بهمن ۱۴۰۰ شاهد بهره برداری و ثمره این طرح بی نظیر اقتصادی باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه بزرگترین سرمایه گذاری های کشور در زمینه فروسیلیس در شهرک صنعتی امام رضا(ع) شهرستان ملایر اجرا شده است، گفت: سرمایه گذاری اولیه این طرحها حدود ۲ هزار میلیارد تومان است که در ادامه روند احداث فازهای بعدی به ۶ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

متین خاطرنشان کرد: در این شهرک صنعتی واحد «فروسیلیس آذرخش» با ظرفیت ۱۲ هزار تن مشغول تولید است که طرح توسعه ۲۰ هزار تنی این واحد نیز در حال اجراست.

او تصریح کرد: ظرفیت تولید ۳۲ هزار تن فروسیلیس در منطقه خاورمیانه بی همتاست و در آینده ای نزدیک شاهد افتتاح طرح توسعه این واحد خواهیم بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان، واحد «آسا آذرین» نیز با ظرفیت تولید۱۲ هزار تن فروسیلیس از دیگر صنایع معدنی است که مراحل ساخت و ساز آن با شتاب درحال انجام است.

طرح توسعه «فروسیلیس غرب پارس» نیز به گفته متین با ظرفیت ۱۲ هزار تن در حال اجرا است و پیشرفت فیزیکی مطلوبی دارد.

به گفته وی، تیم مدیریت اقتصادی استان به ریاست استاندار همدان نیر به تازگی ضمن بازدید از روند اجرای پروژه ها و فعالیت واحدهای تولیدی این شهرک، در جریان آخرین وضعیت صنایع فروسیلیس قرار گرفتند.

استان همدان به واسطه معادن غنی «سیلیس» هاب منطقه ای این سنگ ارزشمند در کشور محسوب می شود که با ایجاد صنایع «فروسیلیس» توانسته به قطب فراوری این ماده معدنی تبدیل شود و شیشه عمر خام فروشی را بشکند.

همدان حدود ۲ میلیارد تن از ذخیره ۶۰ میلیارد تنی اکتشاف شده کشور را داراست و سنگ آهن، سیلیس، فلدسپات، دولومیت، آندولوزیت، سنگ های ساختمانی و تزئینی و شن و ماسه به عنوان مهمترین ذخایر معدنی این پهنه جغرافیایی هستند.

انتهای پیام/ف