برگزاری ۱۱۰۰ برنامه فرهنگی در هفته «کتاب، کتابخوانی و کتابدار»
برگزاری ۱۱۰۰ برنامه فرهنگی در هفته «کتاب، کتابخوانی و کتابدار»

غرب ایران - مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با بیان اینکه در هفته کتاب بیش از یک هزار و ۱۰۰ فعالیت فرهنگی اعم از استانی، شهرستانی و کتابخانه‌ای برگزار می‌شود گفت: شعار هفته کتاب امسال ما همانیم که می‌خوانیم است.

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران ، عاطفه زارعی ظهر با بیان اینکه ۲۱ تا ۲۷ آبان سی‌امین دوره  هفته «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» است اظهار کرد: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان بیش از یک‌هزار و ۱۰۰ فعالیت فرهنگی اعم از استانی، شهرستانی و کتابخانه‌ای در هفته کتاب برگزار می‌کند.

وی با اشاره به اینکه روزنگار هفته کتاب از نخستین روز تا پایان هفته شامل «روز کتاب، دانش‌آموز آینده»؛ «روز کتاب، خانواده، زندگی آگاهانه»؛ «کتاب، روز دانشجو، پیشرفت دانش‌بنیان» نامگذاری شده است افزود: روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار»؛ «کتاب، رسانه» و «زبان فارسی و کتاب»، «ناشران کتاب و صنعت نشر» از دیگر عناوین این هفته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با تاکید بر اینکه شعار هفته کتاب امسال «ما همانیم که می‌خوانیم» است ادامه داد: آغاز پویش اهدای کتاب، آغاز طرح بخشودگی دیرکرد جرایم و آغاز طرح آشنایی با اندیشه‌های امام خمینی(ره) از ویژه‌برنامه‌های هفته کتاب است.

وی از افتتاح کتابخانه «بینش» روستای اشترمل و بازگشایی کتابخانه شهیدمدنی تویسرکان در هفته کتاب امسال خبر داد و گفت: این کتابخانه با زیربنای ۸۶۶ مترمربع با بهترین تجهیرات بازسازی و مرمت شده است.

زارعی به دیگر کتابخانه‌های قابل افتتاح در این هفته اشاره کرد و یادآور شد: کتابخانه فجر صالح‌آباد با ۳۰۰ متر مربع زیربنا بازسازی شده و بازگشایی مجدد می‌شود.

 

وی به کلنگ‌زنی کتابخانه‌های روستای دهپیاز و روستای کوزره پرداخت و متذکر شد: عملیات اجرایی این کتابخانه‌ها با همکاری بانک پاسارگاد آغاز می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با بیان اینکه کتابخانه روستای عبدالرحیم با حمایت خیرین و کمک ۵۰ درصدی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی در دست اجراست تصریح کرد: در دولت مردمی توسعه زیرساخت‌ها را شاهد هستیم به نحوی که مردم در بستر تعالی اندیشه و توسعه زیرساخت‌ها مشارکت دارند.

وی در ادامه به رشد ۵۶ درصدی جذب اعضا از سال گذشته تاکنون اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۶۲ هزار نفر عضو کتابخانه‌های استان هستند که این میزان بالغ بر ۴۰ نوع خدمات دریافت می‌کنند گرچه این رقم پیش از همه‌گیری کرونا بیشتر از ۸۰ هزار عضو بوده و تعطیلی کتابخانه‌ها بر ریزش اعضا تاثیر گذاشته است.

زارعی به حوزه اهدای کتاب پرداخت و خاطرنشان کرد: حدود ۷۰۰ هزار نسخه کتاب از ابتدای شروع طرح اهدای کتاب تاکنون به مجموعه کتابخانه‌های عمومی اهدا شده که نشاندهنده نقش مردم در تامین منابع اطلاعاتی است.

وی در پایان با تاکید بر اعتبار جذب شده از سفر رئیس جمهور به همدان افزود: اعتباری معادل ۷۰۰ میلیارد ریال جذب شده که با تخصیص این میزان اعتبار پروژه‌هایی با پیشرفت ۵۰ درصدی همچون کتابخانه استاندارد اسدآباد و کتابخانه مرکزی همدان تکمیل می‌شود‌.

انتهای پیام/ف