برگزاری نخستین جشنواره ملی “شعر و داستان کوتاه کودک و نوجوان” در همدان
برگزاری نخستین جشنواره ملی “شعر و داستان کوتاه کودک و نوجوان” در همدان

غرب ایران ـ نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کوتاه کودک و نوجوان با محوریت کتاب، کتاب‌خوانی و کتابخانه توسط محفل ادبی هگمتانه در دو بخش شعر و داستان در همدان برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران، امسال بیست و هشتمین دوره کتاب و کتاب‌خوانی به دلیل شیوع بیماری کرونا با شعار «دانایی، مانایی» به‌صورت مجازی و غیرحضوری برگزار می‌شود.

در این هفته قرار است هزار و ۴۸۰ برنامه مانند عضویت رایگان در روز ۲۴ آبان به‌صورت غیرحضوری و با پیش ثبت‌نام در سامانه مدیریت کتابخانه‌های عمومی استانsamanpl.ir، تمدید عضویت تمامی اعضای کتابخانه‌های عمومی کشور به مدت یک‌ساله از تاریخ ۲۴/۰۸/۱۳۹۹ به‌صورت رایگان، تقدیر از برندگان، دهمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی، برگزاری جلسه ویژه کارگاه شعر و داستان کودک و نوجوان محفل ادبی هگمتانه با حضور اعضا فعال و علاقه‌مند و شاعران برجسته کشوری و استانی، برگزاری ۱۱۰ نشست کتاب‌خوان، برگزاری ۱۴ نقد کتاب،۷ برنامه رونمایی از کتاب، برگزاری ۶۰۰ برنامه در بخش کودک و نوجوان قصه‌گویی، کاردستی، نقاشی، نمایشگاه کتاب، جمع خوانی، نمایش عروسکی و غیره، برگزاری ۶۶ مسابقه کتاب‌خوانی، برپایی ۲۷ کارگاه کاردستی، مسابقه نقاشی، نمایشنامه خوانی، شعرخوانی، قصه‌گویی، برپایی ۱۳۰ نمایشگاه مجازی کتاب و برگزاری مراسم شاد پیمایی در سطح شهرستان‌ها و مرکز استان برگزار شود.

برگزاری نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کوتاه کودک و نوجوان با محوریت کتاب، کتاب‌خوانی و کتابخانه توسط محفل ادبی هگمتانه از دیگر برنامه‌های تدارک دیده‌شده برای هفته کتاب و کتاب‌خوانی است.

این جشنواره در محورهای شعر در سه بخش: بخش شاعران کودک (از ۷ تا ۱۲ سال)، بخش شاعران نوجوان (از ۱۳ تا ۱۷ سال)، بخش شاعران جوان و بزرگ‌سال (بالای ۱۷ سال) و داستان در سه بخش: بخش نویسندگان کودک (از ۷ تا ۱۲ سال)، بخش نویسندگان نوجوان (از ۱۳ تا ۱۷ سال)، بخش نویسندگان بزرگ‌سال (۱۸ به بالا) برگزار می‌شود.

تقدیر از برندگان دهمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی و برگزاری پویش کتاب‌خوانی “۳ دقیقه با کتاب”  به‌صورت مجازی از دیگر برنامه‌های بیست و هشتمین دوره کتاب و کتاب‌خوانی در استان همدان است.

افتتاح پیشخوان کتاب روستای مهدویه در ملایر، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی آنلاین حرمان هور (۲۰ آبان تا ۶ آذر)، راه‌اندازی رادیو نامک (تولید پادکست از ۲۴ آبان)، اجرای برنامه «هفت شب، هفت کتاب» باهدف معرفی کتاب توسط اشخاص حقیقی و حقوقی شاخص شهرستان در گزین، اجرای برنامه  «بهار نامه» باهدف معرفی مفاخر شهرستان، برگزاری پویش کتاب‌خوانی آبان و یار مهربان با همکاری شورای شهر و شهرداری، برگزاری نشست کتاب‌خوان با عنوان  «سفره با طعم« کتاب ازجمله برنامه‌هایی است که در شهرستان‌های استان برگزار می‌شوند.

انتهای پیام/ف