برگزاری آیین شب یلدا در ۶ اقامتگاه بوم‌گردی استان همدان
برگزاری آیین شب یلدا در ۶ اقامتگاه بوم‌گردی استان همدان

غرب ایران - معاون گردشگری همدان گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده، آیین ویژه بزرگداشت شب یلدا در ۶ اقامتگاه بوم‌گردی این استان برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران، علی خاکسار افزود: این ویژه برنامه‌ها با محوریت اقامتگاه‌های بوم‌گردی و همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان (در حوزه تبلیغات و معرفی) برگزار می‌شود.

او با بیان اینکه اقامتگاه‌های بوم‌گردی یکی از زیباترین و جذاب‌ترین تاسیسات گردشگری استان همدان هستند، تأکید کرد: این مجموعه‌ها علاقه‌مندان بسیاری در میان گردشگران داخلی و خارجی دارد که شامل بازدید از خانه‌های قدیمی با زیبایی‌هایی خاص می‌شوند.

خاکسار با بیان اینکه استان همدان دارای ۳۰ اقامتگاه بوم‌گردی است، گفت: اقامتگاه بوم‌گردی ترلان واقع در روستای ترخین‌آباد شهرستان اسدآباد از جمله این اماکن است که آیین‌های ویژه شب یلدا را با حضور علاقه‌مندان برگزار می‌کند.

مالمیر با اشاره به تخفیف ۴۰ درصدی این اقامتگاه برای حضور افراد در آیین ویژه شب چله، افزود: اجرای شب‌چره و کرسی‌نشینی، بازی‌های محلی، موسیقی زنده، قصه‌گویی، کتابخوانی، شب شعر (شاهنامه‌خوانی، مثنوی‌خوانی، حافظ‌خوانی) و همچنین مسابقات فرهنگی و تفریحی از جمله برنامه‌های ویژه شب یلدا اقامتگاه‌های بوم گردی استان همدان است.

او با اشاره به آیین ویژه شب یلدا در اقامتگاه بوم‌گردی خان قالان در روستای سراب شهرستان کبودرآهنگ و اقامتگاه بوم‌گردی دولت‌سرا واقع در روستای فسیجان شهرستان بهار، اظهار داشت: برنامه‌های ویژه این ۲ اقامتگاه تا پایان دی ماه هر هفته روز‌های پنج شنبه و جمعه با ارائه تخفیف برگزار می‌شود.

او گفت: اقامتگاه بوم‌گردی ساره‌گل در روستای ملحمدره شهرستان اسدآباد نیز با برنامه‌های شب‌نشینی، دورهمی یلدایی، شب‌چره و کرسی‌نشینی تجربه زندگی سنتی و روستایی، نمایش طنز، شعرخوانی، بازی‌های محلی، موسیقی زنده و خاطره‌گویی تا پایان دی ماه میزبان علاقه‌مندان است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان افزود: اقامتگاه بوم‌گردی شهر پنهان در شهر سامن ملایر و اقامتگاه بوم‌گردی حاج اسماعیل در محله منوچهری شهر همدان نیز با اجرای ویژه برنامه‌های شب یلدا و ارائه تخفیف‌های ویژه پذیرای علاقه‌مندان هستند.

استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران بیش از یک هزار و ۸۰۰ جاذبه تاریخی، طبیعی و گردشگری دارد که بیش از هزار اثر آن در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده است.

انتهای پیام/ف