برآورد جمعیت دامی بیش از یک میلیون و ۳۱۵ هزار واحد دامی در استان
برآورد جمعیت دامی بیش از یک میلیون و ۳۱۵ هزار واحد دامی در استان

غرب ایران- مراتع استان همدان، تولیدی برابر ۱۲۰ هزار تن علوفه قابل بهره برداری دارند که تنها جوابگوی حدود ۵۴۸ هزار و ۲۹ واحد دامی در مدت چهار ماه براساس پروانه چرا‌های صادره است.

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران؛ رییس اداره امور مراتع و بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: هم اینک جمعیت دامی وابسته به مراتع این استان یک میلیون و ۳۱۵ هزار و ۲۷۲ واحد دامی برآورد شده است که بیش از ۲.۵ برابر ظرفیت دامی مراتع استان همدان است.

سعید الیاسی افزود: مراتع استان همدان حدود ۸۲۲ هزار هکتار است که ۶۴ هزار هکتار مراتع درجه یک با ظرفیت ۱۰۲ هزار و ۴۶۱ واحد دامی، ۳۲۴ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با ظرفیت ۲۳۳ هزار و ۸۱۹ واحد دامی و مابقی معادل ۴۴۹ هزار و ۹۰۰ هکتار مراتع درجه سه با ظرفیت ۲۱۱ هزار و ۷۵۰ واحد دامی در یک فصل چرایی ۶ماهه را تشکیل می‌دهند.

وی تصریح کرد: بر اساس اقدامات هیات‌های ممیزی مرتع تا پایان سال گذشته یک هزار و ۶۵ سامان عرفی شناسایی و در اختیار بهره برداران قرار گرفته شده است که این بهره برداری توسط ۲ گروه دامدار مجاز صورت می‌گیرد.

رییس اداره امور مراتع و بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: گروه نخست دامداران محلی با جمعیتی حدود ۶۳ هزار و ۶۷۶ خانوار مجاز بوده که در حال حاضر ۴۱ هزار و ۵۳۵ خانوار آن‌ها موجود و مابقی ترک دامداری یا فوت کرده اند.

سعید الیاسی تصریح کرد: بیشترین دام این استان به این گروه تعلق دارد که به طور معمول از اوائل بهار تا اواخر پاییز از مراتع استفاده می‌کنند.

وی افزود: گروه دوم دامداران عشایر به تعداد یک هزار و ۲۹۰ خانوار دامدار کوچ رو و نیمه کوچ رو مجاز هستند که از مراتع استان همدان به عنوان مراتع ییلاقی، تعداد کمی از عشایر از مراتع استان‌های خوزستان، ایلام، لرستان، کرمانشاه و استان مرکزی به عنوان مراتع قشلاقی و از مراتع استان لرستان به عنوان مراتع میان‌بند استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: مراتع با توجه به ارایه خدمات متنوع زیست محیطی از قبیل تامین اکسیژن، آب، علوفه و زیستگاه، بسیار ارزشمند هستند، اما امروزه به دلایل متعدد از جمله تغییرات اقلیمی و نوسانات آب و هوایی منجر به بروز خشکسالی و سیل، چرای بی رویه ناشی از رعایت نکردن ظرفیت مرتع، فصل و مدت چرا، بوته کنی، بهره برداری غیر اصولی از محصولات فرعی، تغییرکاربری، معادن کاوی، آتش سوزی، آفات و بیماری‌های گیاهی با سرعت رو به رشدی در حال تخریب است.

انتهای خبر/ ب