ایجاد۵۰ کیلومتر کمربند حفاظتی مرز بین اراضی ملی و مستثنیات مردم
ایجاد۵۰ کیلومتر کمربند حفاظتی مرز بین اراضی ملی و مستثنیات مردم

غرب ایران- ۱۱ طرح منابع طبیعی با اعتباری افزون بر هشت میلیارد و ۹۶ میلیون تومان همزمان با هفته دولت در استان همدان به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری غرب ایران؛ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: از این تعداد، هفت طرح حوزه آبخیزداری است که در حوزه‌های آبخیز شهرستان‌های بهار، ملایر، فامنین، نهاوند، کبودرآهنگ و رزن اجرا شده، ضمن اینکه یک طرح نیز مربوط به توسعه جنگل با نهال و سه پروژه در رابطه با احداث کمربند حفاظتی در عرصه‌های منابع طبیعی استان همدان است.

اسفندیار خزایی افزود: طرح‌های آبخیزداری در قالب اقدامات مکانیکی شامل احداث بند‌های سنگی- ملاتی در سطح ۹ هزار و ۸۵۰ متر مکعب، عملیات گابیونی در سطح ۲ هزار و ۵۰ متر مکعب و عملیات خشکه چین به حجم یک هزار و ۷۰ متر مکعب انجام شده است.

وی تأکید کرد: یک طرح توسعه جنگل کاری نیز به وسعت ۸۰ هکتار در شهرستان اسدآباد اجرا و آماده بهره برداری شده است.
خزائی با بیان اینکه در عملیات جنگل کاری از گونه‌های سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه استفاده شده است، گفت: برای اجرای طرح‌های توسعه جنگل کاری از گونه‌های با نیاز آبی کم همچون «داغداغدان»، «بنه» و «سنجد» استفاده شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت حفظ و توسعه عرصه‌های منابع طبیعی نزدیک به ۵۰ کیلومتر کمربند حفاظتی شامل هشت کیلومتر در شهرستان درگزین، ۴۲ کیلومتر در نهاوند و با ایجاد بنچمارک (بلوک سیمانی) مرز بین اراضی ملی و مستثنیات مردم مشخص شده است تا از تصرف اراضی ملی جلوگیری شود.

 

انتهای خبر / ب