افتتاح موزه کوهنوردی همدان
افتتاح موزه کوهنوردی همدان

 با حضور رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ، موزه کوهنوردی استان همدان افتتاح شد.

به گزارش غرب ایران؛  با حضور رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ، موزه کوهنوردی استان همدان افتتاح شد.

آیین افتتاحیه موزه کوهنوردی همدان با حضور مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان، رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی و جمعی از اهالی کوهنوردی استان در طبقه همکف سالن سنگنوردی زنده‌یاد فرهاد میرزاجانی برگزار شد.

همدان پایتخت کوهنوردی

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی در این مراسم با قدردانی از اداره کل ورزش و جوانان استان، هیئت همدان و کمیته پیشکسوتان هیئت کوهنوردی همدان به دلیل ایجاد این موزه اظهار داشت: همدان پایتخت کوهنوردی ایران است.

رضا زارعی افزود: اگر چه همدان قله بالای ۴ هزار متر ندارد، اما تاریخ کوهنوردی در همدان بیش از ۱۰۰ سال است.

وی با بیان این که کوهنوردان همدانی در کشور و جهان درخشیده‌اند گفت: این درخشش در دهه ۶۰ در علم کوه بی‌نظیر بود.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با اشاره به نخستین فاتحان ایرانی اورست ایرانی بودند تاکید کرد: محمود اجل پدر کوهنوردی فنی ایران نیز همدانی بود.

زارعی با اشاره به این که مساحت موزه کوهنوردی همدان کوچک است تصریح کرد: از مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان درخواست دارم بعد از گسترش موزه با اهدای برخی دیگر از اشیا فضای بزرگتری را در اختیار آن قرار دهند.
مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان نیز با قدردانی از هیئت کوهنوردی و پیشکسوتان کوهنوردی همدان به خاطر ایجاد این موزه اظهار داشت: امروز موزه‌ای را افتتاح می‌کنیم که مهم‌ترین اثر آن ماندگاری و زنده نگه‌داشتن تاریخ و اسناد ۱۰۰ سال کوهنوردی مدرن همدان است.

محسن جهانشیر افزود: اداره کل ورزش و جوانان استان همدان فعالیتی را برای مستندسازی فعالیت‌های گذشته ورزش همدان آغاز کرده است.

وی با گرامیداشت یاد درگذشتگان کوهنوردی همدان از جمله میرزاجانی تاکید کرد: این موزه با تلاش پیشکسوتان کوهنوردی همدان تاسیس شد.

 

انتهای پیام/ف