آمار بیماران کرونایی در همدان کاهشی شد/ مردم رعایت نکنند موج دیگر از راه می‌رسد
آمار بیماران کرونایی در همدان کاهشی شد/ مردم رعایت نکنند موج دیگر از راه می‌رسد

به گزارش غرب ایران ،معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: از نیمه دوم شهریور ماه پیک سوم کرونا در استان همدان شروع شده و با گسترش شدید بیماری و افزایش قدرت سرایت‌پذیری ویروس، در برخی روزها بیش از ۱۵۰ نفر به بیماری کرونا مبتلا شدند.

به گزارش غرب ایران ،معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: از نیمه دوم شهریور ماه پیک سوم کرونا در استان همدان شروع شده و با گسترش شدید بیماری و افزایش قدرت سرایت‌پذیری ویروس، در برخی روزها بیش از ۱۵۰ نفر به بیماری کرونا مبتلا شدند.

در این مدت تعداد بیماران بدحال و آمار مرگ و میر نیز افزایش یافت و بسیاری از خانواده‌ها داغدار عزیزان از دست رفته خود شدند.

هرچه درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی کمتر می‌شد به تبع آن آمار مبتلایان هم بالا می‌رفت. برخی از مردم شرایط را عادی انگاشته و اقدام به برگزاری مراسم‌های عروسی، عزا و مهمانی کردند اما همین رفتارهای نادرست سبب طولانی‌تر شدن موج بیماری در استان شد.

به منظور کنترل بیماری و پیشگیری از وضعیت وخیم کرونا از یکم آذر ماه محدودیت‌های جدید کرونایی در استان همدان همزمان با سراسر کشور به مدت دو هفته شروع شد که در این طرح ورود خودروهای غیر بومی به داخل شهر ممنوع و از ساعت ۲۱ تا ۴ بامداد نیز به خودروهای شخصی اجازه تردد در خیابان‌های شهر داده نمی‌شود.

اصناف و کسبه نیز به منظور حفظ سلامتی مردم و برای کمک به عبور هر چه سریع‌تر از این بحران با ستاد کرونا همراه شده و نسبت به تعطیلی واحدهای خود به مدت دو هفته پایبند شدند.

این روزها که مردم و اصناف همدان در رعایت محدودیت‌های کرونایی سنگ تمام گذاشتند روند کاهشی آمار کرونا در استان آغاز شده و حس امید به آینده‌ای بدون کرونا در دل مردم شهر زنده شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: آمار ابتلا به کرونا در استان کاهش یافته اما اگر مردم رعایت نکنند دوباره آمار بیماران کرونایی اوج می‌گیرد.

دکتر منوچهر کرمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان با بیان اینکه خوشبختانه در روزهای اخیر روند ابتلا به کرونا در استان کاهشی شده است، اظهار داشت: اعمال محدودیت‌ها و توجه مردم فهیم همدان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی سبب بهبود شرایط شده است.

وی با تأکید بر اینکه تا زمان ریشه ریشه‌کنی کرونا باید رعایت پروتکل‌ها و برخی محدودیت‌ها ادامه یابد تصریح کرد: حضور در دورهمی‌های خانوادگی به عنوان یکی از علل اصلی انتقال کرونا شناسایی شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه در موج سوم کرونا تعداد بیماران نیاز به بستری و بدحال نسبت به موج‌های قبلی بیشتر شده بود گفت: در روزهای اخیر با همکاری مردم در رعایت پروتکل‌ها ورودی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کاهش یافته است.

کرمی با تأکید بر اینکه ویروس کرونا ویروسی ناشناخته است و تاکنون جهش‌های زیادی داشته است، اظهار داشت: تنها راه در امان ماندن از این بیماری در خانه ماندن و رعایت توصیه‌های بهداشتی است.

وی با بیان اینکه بیماران نباید علائم سرماخوردگی را با کرونا اشتباه بگیرند و خود درمانی کنند، گفت: هرچه فاصله بروز علائم تا مراجعه بیمار به مراکز درمانی کمتر باشد شانس بهبودی بیمار بیشتر می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با تأکید بر اینکه برخی از بیماران مبتلا به کرونا کاملاً بدون علامت هستند اما با این حال می‌توانند به عنوان ناقل بیماری را به دیگران منتقل کنند تصریح کرد: فاصله یک و نیم متری را از دیگران رعایت کنید و روابط درون خانوادگی را به حداقل برسانید.

انتهای پیام/م م

  • نویسنده : خبرنگار1