آمار اهدای خون در همدان ۲۸ درصد افزایش یافت
آمار اهدای خون در همدان ۲۸ درصد افزایش یافت

غرب ایران - مدیرکل انتقال خون استان همدان گفت: آمار اهدای خون در ۶ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، ۲۸ درصد افزایش یافته است.

به گزارش غرب ایران افشین محمدی ، با بیان اینکه تا پایان شهریورماه امسال، ۲۱ هزار و ۵۶۸ واحد اهدای خون داشتیم، اظهار داشت: این آمار در مدت مشابه پارسال، ۱۶ هزار و ۸۰۱ واحد بوده است.

وی با تاکید بر اینکه امسال رشد قابل توجهی در زمینه خونگیری داشتیم، تصریح کرد: از نظر افزایش رشد خونگیری، رتبه سوم کشوری را کسب کردیم‌.

مدیرکل انتقال خون استان همدان از ارسال خون مازاد بر نیاز استان به مناطق نیازمند خبر داد و گفت: از ابتدای امسال بیش از ۵ هزار واحد خون به استان تهران و سیستان و بلوچستان ارسال شده است.

محمدی با تاکید بر اینکه ما معین استان تهران هستیم، عنوان کرد: اما در صورت اعلام نیاز سایر استان‌ها هم آمادگی ارسال خون‌های اهدایی را داریم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۴ هزار و ۶۰۰ واحد خون به خارج از استان ارسال کردیم، گفت: اما در ۶ ماهه امسال آمار ارسال ما بیش از ۵ هزار واحد بوده است.

مدیرکل انتقال خون استان همدان با تاکید بر اینکه پیش‌بینی می‌کنیم امسال آمار اهدای خون در استان ما از مرز ۴۰ هزار واحد عبور کند، تصریح کرد: آمار ارسال به استان‌های دیگر هم به ۱۰ هزار واحد خواهد رسید.

محمدی با بیان اینکه هیچ گونه کمبودی در ذخایر خون استان نداریم‌، عنوان کرد: بیشترین دغدغه ما مربوط به تامین پلاکت است که آن هم به خاطر محدودیت در ذخیره‌سازی است.

‌وی با اشاره به اینکه روزانه ۱۵۰ واحد اهدای خون در استان انجام می‌شود، گفت: به طور میانگین روزانه ۲۰۰ نفر برای اهدای خون مراجعه می‌کنند که تعدادی از آن‌ها شرایط اهدا را ندارند.

مدیرکل انتقال خون استان همدان با بیان اینکه معمولا روزانه ۱۵۰ واحد از کل فرآورده‌های خونی در مراکز درمانی استان مصرف می‌شود، بیان کرد: این آمار در روزهای تعطیل و ایام پیک بیماری کرونا، کمتر است.

محمدی با اشاره به اینکه بیشترین اهداکنندگان ما در گروه سنی ۲۵ تا ۳۵ سال هستند، عنوان کرد: ۹۶ درصد از اهداکنندگان آقایان هستند.

 

انتهای پیام/خ

  • نویسنده : خبرنگار2